Środa 08 grudnia 2021 Wydanie nr 5035

Prawo rodzinne

Zwrot wydatków opiekuna

Johnson napisał w dniu 05.06.2012 o godzinie 15:42:39 :

Zgodnie z art. 163 krio  Opiekun może żądać od pozostającego pod opieką zwrotu nakładów i wydatków związanych ze sprawowaniem opieki, przy czym przepis art. 162 § 3 stosuje się odpowiedni, czyli jak rozumiem  wydatki pokrywa się z dochodów lub z majątku osoby, dla której opieka została ustanowiona, a jeżeli osoba ta nie ma odpowiednich dochodów lub majątku, wydatki jest pokrywane ze środków publicznych na podstawie przepisów o pomocy społecznej.

Załóżmy że nakłady nie znajdują pokrycia w majątku małoletniego i musi je pokryć SP. Na czym miałoby polegać zastosowanie ustawy o pomocy społecznej ??
Jest tam tylko przepis który mówi o wynagrodzeniu opiekuna - art. 53a - wynagrodzenie za sprawowanie opieki wypłaca się w wysokości ustalonej przez sąd. Wynagrodzenie to obliczone w stosunku miesięcznym nie może przekraczać 1/10 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres poprzedzający dzień przyznania wynagrodzenia.

Jak to zastosować do wydatków które są wyższe niż te 1/10? W postanowieniu napisać że wydatki są pokrywane z środków publicznych do kwoty XXX (tej nieszczęsnej 1/10)? A co z resztą ponad XXX - przyznać opiekunowi wydatkowaną kwotę i nie pisać kto ma zapłacić? (pewnie małoletni jak urośnie albo nabędzie majątek ??)

inger napisał w dniu 16.06.2012 o godzinie 01:31:50 :

tylko gdybam - może zasądzić całość, płatną przez gminę w miesięcznych ratach?

Johnson napisał w dniu 16.06.2012 o godzinie 10:10:44 :

"inger" napisał:

tylko gdybam - może zasądzić całość, płatną przez gminę w miesięcznych ratach?


Ale opiekun chce jednorazowo a nie w ratach. Poza tym wydatki są w jednym miesiącu.

inger napisał w dniu 16.06.2012 o godzinie 19:13:38 :

hm, przepis stosuje się tylko odpowiednio. gdyby wydatki miały być zwracane tylko do tych 330 zł (chyba) to de facto opiekunowi nie przysługiwałby zwrot wydatków. może przyznać wydatki w pełnej kwocie za cały okres jaki były czynione - od ... - do daty postanowienia, i wtedy miesięcznie zmieszczą się w limicie?

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.