Niedziela 22 maja 2022 Wydanie nr 5200

Cywilna procedura

Interwencja główna - pytanie

AnnaKarenina napisał w dniu 20.06.2012 o godzinie 02:22:20 :

Drodzy sędziowie, czy faktycznie jest tak, że interwencja główna jest instytucją w praktyce martwą? Sędzia prowadzący wykład w OIRP stwierdził, że tak właśnie jest, a konia z rzędem temu, kto poda przykład sytuacji faktycznej, w której taka interwencja by mogła mieć miejsce. Zainteresowało mnie to, stąd pytanie. Czy w swojej praktyce orzeczniczej spotkaliście się z int. główną? Jeśli tak, to czego dotyczyła sprawa? Zastanawiam się też, jak taki interwenient miałby sformułować żądanie pozwu - przecież od każdego z pozwanych żądałby (chyba) czegoś innego, prawda?
Będzie fajnie, jak ktoś się wypowie

chomik napisał w dniu 20.06.2012 o godzinie 09:31:10 :

W ciągu prawie 20 lat orzekania tylko jeden raz miałem do czynienia z sytuacją, gdy złożono w sprawie o zapłatę interwencję główną. Chodziło tu o sytuację, w której powódka w toku postępowania zbyła wierzytelność opisaną pozwem, lecz kwestionowała skuteczność tej umowy, podając, że nabywca nie uiścił całej ceny. Interwenient złożył pozew interwencyjny, gdzie zawarł identyczne żądanie jak powódka i zażądał oczywiście oddalenia jej powództwa. Powództwo powódki zostało oddalone, a interwenienta uwzględnione. O ile przypominam sobie to była tu składana nieskuteczna apelacja powódki.

Dred napisał w dniu 20.06.2012 o godzinie 09:37:07 :

nigdy nie miałem interwencji głównej

falkenstein napisał w dniu 20.06.2012 o godzinie 17:24:15 :

Ja miałem zgłoszoną jedną interwencję główną, tyle że bezsensowną, bo wniesioną w sprawie o przywrócenie posiadania przez osobę, która rościła sobie prawa do przedmiotowego lokalu.

Gotka napisał w dniu 20.06.2012 o godzinie 20:07:34 :

nigdy nie spotkałam interwencji głównej - ani w swoich sprawach, ani w wydziale, jak też w żądnych aktach z jakimi się zetknęłam

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.