Czwartek 08 grudnia 2022 Wydanie nr 5400

Cywilna procedura

Zbieg egzekucji a śmierć dłużnika.

sebus napisał w dniu 29.06.2012 o godzinie 10:05:52 :

Przypadek wystąpił taki: dostałem zbieg egzekucji do świadczenia z ZUS dłużniczki. Po otrzymaniu akt komorniczych z nich wyczytałem, że postępowanie egzekucyjne zostało zawieszone z uwagi na śmierć dłużniczki. Co dalej :
1. czy zawieszać zbiegi - art. 819 ,
2. czy może umorzyć zbieg- w końcu świadczenie z zus zakończyło swój byt razem ze śmiercią dłużniczki więc podjęcie postępiania z udziałem spadkobierców i tak nie doprowadzi do kontynuacji egzekucji z tego świadczenia,
3. a może jeszcze inna koncepcja

chiyoda napisał w dniu 29.06.2012 o godzinie 11:02:18 :

umorzyć zbieg - albowiem ustał on definitywnie - skoro dłużniczka nie żyje to nie ma i renty, odpis przeznaczony dla dłużniczki pozostawić w aktach sprawy bez doręczenia.

doctor napisał w dniu 30.06.2012 o godzinie 00:33:34 :

"sebus" napisał:

czy może umorzyć zbieg- w końcu świadczenie z zus zakończyło swój byt razem ze śmiercią dłużniczki więc podjęcie postępiania z udziałem spadkobierców i tak nie doprowadzi do kontynuacji egzekucji z tego świadczenia


Jeżeli do skierowania egzekucji do renty przez organy sądowe i administracyjne doszło przed śmiercią dłużniczki, to nie można przyjąć, że zbieg ustał, skoro pozostaje do rozstrzygnięcia zbieg w zakresie świadczeń rentowych, które stały się wymagalne w okresie do śmierci dłużniczki.

chiyoda napisał w dniu 30.06.2012 o godzinie 20:34:20 :

chyba, że te świadczenia już zostały rozdysponowane przez organ egzekucyjny na rzecz wierzycieli - to by istotnie trzeba było sprawdzić, czy w depozycie ZUS pozostała jakaś zatrzymana wskutek wystąpienia zbiegu kwota czy nie, jesli nie to umorzyć, a jeśli tak to jest kłopot ... ;-)

pioter napisał w dniu 15.07.2012 o godzinie 10:30:03 :

Miałem podobną sytuację - dłużniczka zmarła, ale już po wpłynięciu akt do wydziału.
Zbieg był do rachunku bankowego, na którym nic nie było.
Umorzyłem, ale nie byłem do końca przekonany do tej koncepcji, ale jeszcze mniej do zawieszenia (zwłaszcza, że na rachunku nic nie było, a oba organy egzekucyjne nie wycofały zajęć).

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.