Witam Wszystkich Forumowiczów,
Bardzo jestem ciekaw czy po powodzi w 2010 r. do sądów wpłynęło dużo spraw dotyczących pomniejszania odszkodowania ubezpieczeniowego o kwotę otrzymanego ze środków budżetu państwa zasiłku celowego na usunięcie skutków powodzi.
Zagadnienie to jest ciekawe, moim zdaniem analogiczne do kwestii zasiłku pogrzebowego - uchwała SN III CZP 140/08.
Ostatnio także spotkałem się z zagadnieniem potrącania z odszkodowania kwot pieniężnych darowanych ubezpieczonemu przez sąsiadów w ramach tzw. pomocy sąsiedzkiej.
Wszędzie we wszystkich sprawach, z którymi mam styczność przez ubezpieczycieli podnoszony jest jeden zarzut, odszkodowanie nie może prowadzić do wzbogacenia - art. 824 par. 1 ze zn. 1 k.c. oraz o wymogu stosowania w danym przypadku zasady compensatio lucri cum damno.
Jestem więc ciekawy Waszego zdania na ten temat.
gdy było to nagłaśniane, to dla mnie było oczywiste, że skoro jest umowa, to zgodnie z nia odszkodowanie, a to, że ktoś skorzystał z jakiś śordków specjalnych, no to na tym nie może żerować ubezpiczyciel (taka pomoc mogła być z jakiejś pomocy charytatywnej i też ktoś ją dostaje i nic ubezpieczycielowi do tego), wydawało mi się, że było info w TV, że taki pogląd sąd reprezentowały, ale tu nie mam absolutnej pewności, czy słuchałam już o sprawach na etapie sądów
z tym wzbogaceniem w takiej sytuacji to jednak niepoważny zarzut, a co z ekwiwalentnością - skłądka zapłacona, a co ze świadczniem, to po co to ubezpieczenie i
podane orzeczenie muszę doczytać
ps. proszę tylko trawktować te opinie jako rozmowy prawników, a nie rekojmię stanowiska sądu ...
ps. proszę tylko trawktować te opinie jako rozmowy prawników, a nie rekojmię stanowiska sądu ...