Czwartek 26 maja 2022 Wydanie nr 5204

Cywilne materialne

odszkodowanie ubezpieczeniowe i uwzględnianie zasiłku

Cezary Orłowski napisał w dniu 29.06.2012 o godzinie 12:27:53 :

Witam Wszystkich Forumowiczów,

Bardzo jestem ciekaw czy po powodzi w 2010 r. do sądów wpłynęło dużo spraw dotyczących pomniejszania odszkodowania ubezpieczeniowego o kwotę otrzymanego ze środków budżetu państwa zasiłku celowego na usunięcie skutków powodzi.

Zagadnienie to jest ciekawe, moim zdaniem analogiczne do kwestii zasiłku pogrzebowego - uchwała SN III CZP 140/08.
Ostatnio także spotkałem się z zagadnieniem potrącania z odszkodowania kwot pieniężnych darowanych ubezpieczonemu przez sąsiadów w ramach tzw. pomocy sąsiedzkiej.
Wszędzie we wszystkich sprawach, z którymi mam styczność przez ubezpieczycieli podnoszony jest jeden zarzut, odszkodowanie nie może prowadzić do wzbogacenia - art. 824 par. 1 ze zn. 1 k.c. oraz o wymogu stosowania w danym przypadku zasady compensatio lucri cum damno.
Jestem więc ciekawy Waszego zdania na ten temat.

Włóczykij napisał w dniu 29.06.2012 o godzinie 23:15:26 :

gdy było to nagłaśniane, to dla mnie było oczywiste, że skoro jest umowa, to zgodnie z nia odszkodowanie, a to, że ktoś skorzystał z jakiś śordków specjalnych, no to na tym nie może żerować ubezpiczyciel (taka pomoc mogła być z jakiejś pomocy charytatywnej i też ktoś ją dostaje i nic ubezpieczycielowi do tego), wydawało mi się, że było info w TV, że taki pogląd sąd reprezentowały, ale tu nie mam absolutnej pewności, czy słuchałam już o sprawach na etapie sądów
z tym wzbogaceniem w takiej sytuacji to jednak niepoważny zarzut, a co z ekwiwalentnością - skłądka zapłacona, a co ze świadczniem, to po co to ubezpieczenie i
podane orzeczenie muszę doczytać
ps. proszę tylko trawktować te opinie jako rozmowy prawników, a nie rekojmię stanowiska sądu ...

Cezary Orłowski napisał w dniu 01.07.2012 o godzinie 09:18:48 :

ps. proszę tylko trawktować te opinie jako rozmowy prawników, a nie rekojmię stanowiska sądu ...


Oczywiście nie śmiałbym inaczej pomyśleć. Chcę tylko upewnić się czy mój punkt widzenia jest podzielany, czy też jestem osamotniony w twierdzeniu, że świadczenia uzyskane z odszkodowania ubezpieczeniowego i zasiłków czy też darowizny mogą być kumulowane, gdyż mają różną podstawę prawną.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.