Czwartek 04 marca 2021 Wydanie nr 4756

Cywilne materialne

ZACHOWEK a art. 1000 lub 991

cam napisał w dniu 06.07.2012 o godzinie 21:01:58 :

Witam!
Wiem, że na forum są znawcy tematu, więc chętnie skorzystam z podpowiedzi.

Sytuacja jest taka - A daruje przed śmiercią synowi B cały majątek (mieszkanie). Jednocześnie ustanawia po śmierci na mocy testamenu B jako jedynego spadkobiercę, ale już niczego nie ma - stan czynny spadku zerowy.

Drugi syn C, żąda zapłaty od B zachowku, przy czym robi to po 5 latach od otwarcia spadku, a przed upływem 5 lat od ogłoszenia testamentu.

I teraz - chodzi o przedawnienie (art. 1007). Czy roszczenie C opiera się na art. 1000 jako na obdarowanym i się przedawniło, czy się opiera na art. 991 k.c. i brak przedawnienia.

Wiem, że do spadku nic nie należy, więc można by było uznać, że na podstawie art. 1000. Szkopuł w tym, że tak naprawdę to nie ma przepisu, który mówi, że jak do spadku nie wchodzi nic, to spadkobierca nie odpowiada. Przepis ograniczający odpowiedzialność spadkobiercy w takim przypadku to art. 999, czyli tylko ponad otrzymany zachowek przez B.

No ale B musi na zachowek zaliczyć darowizny (art. 996 k.c.), więc w ramach odpowiedzialności na podstawie art. 991 par. 2 nie może podnieść, że nie odpowiada, gdyż odpowiada ponad swój zachowek, a wartość darowizny doliczonej do jego zachowku znacznie przewyższa zachowek. Z tego wynika, że jednak odopowiada w ramach art. 991?

Acha, no i czy dałoby się przenieść wątek do "cywilne materialne" bo właśnie zauważyłem, że napisałem w procedurze .

Johnson napisał w dniu 08.07.2012 o godzinie 22:43:08 :

Przedawnienie: jeśli pozwany jest spadkobiercą - art. 1007 §1 kc a jeśli nie jest to art. 1007 §2 kc.

Philomea napisał w dniu 09.07.2012 o godzinie 19:47:21 :

spadek to także długi. W tym długi z tytułu zachowku - B niech płacze lecz niech płaci

[ Dodano: Pon Lip 09, 2012 7:52 pm ]
w takiej sytuacji skorzystanie z zarzutu przedawnienia jest oszywiście (!!!) niezgodne z zasadami współżycia

cam napisał w dniu 09.07.2012 o godzinie 21:18:22 :

Dziękuje za podpowiedź. Też mi się wydaje, że jednak odpow. z 991.

Philomea napisał w dniu 10.07.2012 o godzinie 10:51:28 :

miałam kiedyś taką sprawę, w której spadkobierczynią testamentową była wnuczka spadkodawczyni, która nieco wcześniej darowizną dostała od niej mieszkanie i był to ostatni składnik majątku babci. Czyli jak u Ciebie zerowy stan czynny spadku. Wnuczka została pozwana o zachowek przez niektóre z dzieci spadkodawczyni.
Liczenie zachowku nie było łatwe, jedynie w książce ze studiów do prawa cywilnego autorstwa PT Gwiazdomorskiego znalazłam odpowiedź jak konkretnie go liczyć.
Jak znajdę moje uzasadnienie, to mogę Ci podesłać.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.