Piątek, 24 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5933
Piątek, 24 maja 2024

Forum sędziów

Wspólnoty mieszkaniowe

falkenstein
12.07.2012 07:47:26

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/632143,130_tys_wspolnot_mieszkaniowych_czekaja_rewolucyjne_zmiany.html

Posłowie chcą, aby z dnia na dzień wspólnoty mieszkaniowe straciły podmiotowość prawną, a więc przestały być podmiotem praw i obowiązków. Będą jedynie stosunkiem współwłasności jej członków. Ten kontrowersyjny pomysł zawiera projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przygotowany przez posłów PO.


Grzegorz Abramek najbardziej obawia się, że zmiany dotkną członków wspólnot w wymiarze podatkowym.

– Wspólnota przestanie podlegać rozliczeniom na zasadach CIT, czyli według zasad podatku dochodowego od osób prawnych. A właściciele będą musieli rozliczać przychody z nieruchomości wspólnej poprzez PIT, na zasadach rozliczeń osób fizycznych – uważa nasz rozmówca.Moja wspólnota liczy ledwie 200 mieszkań a i tak przy głosowaniach udaje się zebrać nie więcej niż 60% podpisów. A na swoim terenie mam wspólnotę liczącą 1100 mieszkań, w której wiele mieszkań jest własnością cudzoziemców, którzy kupili je za pośrednictwem zagranicznych pośredników inwestycyjnych i teraz wynajmują je za pośrednictwem agencji wynajmu. Które mają ich pełnomocnictwa tylko w tym zakresie. No i wyobraźmy sobie teraz, że trzeba podpisać nową umowę o wywóz śmieci, albo przedłużyć umowę na ochronę osiedla. Czynność jak nic przekraczająca zwykły zarząd. [/code]

falkenstein
12.07.2012 16:32:34

Trochę nie dowierzam dziennikarzom więc zajrzałem do tego projektu. Faktycznie zmiana jest doklejona do projektu nowej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

http://sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/druk.xsp?documentId=7C2C18964FF45A39C1257A290049F4E0

i znajdujemy tam:

Art. 6. 1. Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład nieruchomości, stanowi wspólnotę mieszkaniową.
2. Właściciele lokali mogą nabywać prawa do majątku wspólnego właścicieli lokali i zaciągać zobowiązania dotyczące tego majątku w takim zakresie, w jakim jest to związane z zarządzaniem nieruchomością wspólną.
3. Właścicielom lokali przysługują w ich majątku wspólnym udziały w takiej wielkości jak w nieruchomości wspólnej.
4. Wspólnota mieszkaniowa może pozywać i być pozywana w sprawach dotyczących praw i obowiązków związanych z zarządem nieruchomością wspólną.”;


dzisiaj ten artykuł brzmi:

Art. 6.

Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana.


W miejsce majątku wspólnoty powstać ma więc majątek wspólny współwłaścicieli. Wspólnota straci zatem zdolność do czynności prawnych, ale - co ciekawe - zachowa zdolność procesową. No tego tu chyba jeszcze nie grali...

A ci" własciciele lokali" o których mowa w nowym ustępie 2 to mogą tak sami zaciągać te zobowiazania, czy zgodnie z zasadą reprezentacji przy współwłasności?ale ostatecznie nie jest tak źle, bo w projekcie zapisano ustawowe pełnomocnictwo dla zarządu do reprezentowania właścicieli nieruchomości.

Morg
13.07.2012 00:34:46

"falkenstein" napisał:

No i wyobraźmy sobie teraz, że trzeba podpisać nową umowę o wywóz śmieci, albo przedłużyć umowę na ochronę osiedla. Czynność jak nic przekraczająca zwykły zarząd.

Hm, a do tej pory nie było trzeba? Pytam z ciekawości, bo różnica między przepisami jest, ale, szczerze pisząc, trochę jej nie mogę wychwycić.

Stary:
Art. 22. 1. Czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie.
2. Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej.


Nowy:
Art. 22. 1. Zarząd podejmuje samodzielnie czynności zwykłego zarządu nieruchomością wspólną.
2. Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu nieruchomością wspólną jest potrzebna uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności.


[ Dodano: Pią Lip 13, 2012 12:35 am ]
trzeba = trzeba uzyskiwać zgody właścicieli

Hakoss
13.07.2012 22:07:29

Robota prof. Pietrzykowskiego, który nie pogodził się z uchwalą 7 kową SN odnośnie podmiotowości wspólnot.
Uchwała zresztą trudna do akceptacji...

doctor
13.07.2012 22:16:34

"Hakoss" napisał:

Robota prof. Pietrzykowskiego, który nie pogodził się z uchwalą 7 kową SN odnośnie podmiotowości wspólnot.
Uchwała zresztą trudna do akceptacji...


A co tak trudno w niej zaakceptować?

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.