Wtorek 24 maja 2022 Wydanie nr 5202

Cywilna procedura

Art. 342 kpc a eksmisja i prawo do lokalu socjalnego

Johnson napisał w dniu 16.07.2012 o godzinie 19:03:09 :

Załóżmy że mamy sprawę o eksmisję z lokalu mieszkalnego. Powód w pozwie domaga się eksmisji i milczy o lokalu socjalnym. Pozwany się nie broni i po postępowaniu dowodowym sąd wydaje wyrok zaoczny w którym uwzględnia powództwo powiedzmy w całości - orzeka żądaną eksmisję z tym że dodatkowo orzeka, z urzędu, o lokalu socjalnym - przyznaje prawo do niego i wstrzymuje wykonanie wyroku do czasu oferty lokalu socjalnego.
No i teraz czy powód, którego powództwo zostało uwzględnione w całości i nic nie zostało oddalone może złożyć wniosek o uzasadnienie orzeczenia i czy w ogóle może zaskarżyć wyrok ? Pewnie niestety tak ... ale może ktoś ma inne pomysły ??

Dred napisał w dniu 16.07.2012 o godzinie 19:05:16 :

tak

Johnson napisał w dniu 16.07.2012 o godzinie 19:05:54 :

"Dred" napisał:

tak


To jakie te pomysły ??

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 16.07.2012 o godzinie 20:25:26 :

Jeśli sąd orzekł o czymś z urzędu (bo musiał) i w żadnym zakresie nie oddalił powództwa to w tym zakresie powód i tak ma przedmiot zaskarżenia. To troche jak z zastosowaniem moratorium sedziowskiego - np. odroczenie opróżnienia pomieszczenia. Inna sprawa, to określenie wpz..

galerius napisał w dniu 19.07.2012 o godzinie 13:55:27 :

Niestety w postępowaniu cywilnym nie została uregulowana instytucja gravamen z postępowania karnego (art 425 § 3 kpk). Z tego względu nie można, już na etapie badania dopuszczalności, odrzucić apelacji od wyroku w całości uwzględniającego żądanie. W tym przypadku nie ma o tym mowy, gdyż powód ma prawo kwestionować niekorzystne dla niego rozstrzygniecie (o lokalu socjalnym) nawet jeśli zostało wydane z urzędu. Przecież w sprawie mimo nie użycia formy "oddala powództwo w pozostałym zakresie", w związku z wstrzymaniem wykonania wyroku dla powoda nastąpił równoważny skutek.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.