Piątek 07 października 2022 Wydanie nr 5338

Cywilne materialne

zimowe poślizgnięcia i załamania

marylu napisał w dniu 22.07.2012 o godzinie 21:36:29 :

Mam kilka spraw na ukończeniu dotyczących złamań w wyniku poslizgnięcia na przejściach dla pieszych zimą 2010 r. kiedy to występowały duże opady śniegu. Pozwani - Gminy, ubezpieczyciele bronią się zachowaniem wymogów określonych standardami zimowymi utrzymania dróg, nawet przedstawiają swoje wyciągi z tamtych okresów, że tego dnia gdy doszło do wypadku odśnieżali ze dwa razy i posypywali. Problem w tym, że powodowie, ich świadkowie twierdzą, że przejścia były oblodzone, nie widać było śladów piasku ani soli. Niektórzy twierdzą, że widzieli piaskarkę, ale posypywania było mało jak na takie oblodzenia przejścia. Mam problem z podjęciem decyzji czy zasądzać czy oddalać. Wiadomo że tamta zima była wyjątkowo ciężka i praktycznie zupełna likwidacja śliskości nie była możliwa, ale z drugiej strony, szczegolnie na przejściach dla pieszych gdzie dochodziło do upadków może należało stawiać wyższe wymagania i wymagać częstszego posypywania. Macie takie sprawy? Jak orzekacie?

Johnson napisał w dniu 22.07.2012 o godzinie 22:13:10 :

Jak mawiał klasyk - jak jest zima to musi być zimno, pani kierowniczko ... tzn. ślisko

ida napisał w dniu 23.07.2012 o godzinie 19:23:22 :

Ja zasądziłam; po uzasadnieniu apelacji nie wniesiono.

inger napisał w dniu 24.07.2012 o godzinie 22:44:06 :

w sytuacjach, gdy wiecej przesłanek przemawia za odpowiedzialnoscią (choć przeciwny pogląd też dałby się obronić) zawsze można ograniczyć rozprawę do zagadnienia wstępnego - zasady odpowiedzialności pozwanego, wydać wyrok wstępny i poczekać aż się uprawomocni. najbezpieczniej.

to czy było ślisko, czy nie, to jedna sprawa, a inna - jak było zorganizowane odśnieżanie. jeżeli stróż miał do odśnieżenia 30 m, dostępny piasek, wychodził o 6 rano, a potem regularnie, to trudno pozwanemu coś zarzucić. natomiast jak śnieg spadł w nocy, a pozwany wysyłał pracownika o 15 to raczej tak.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.