Sobota 04 lipca 2020 Wydanie nr 4513

Karne procedura

Pytanie z procedury - prośba o pomoc

AnnaKarenina napisał w dniu 23.07.2012 o godzinie 14:44:11 :

W związku z tym, że na tym forum wypowiada się mnóstwo praktyków, odważę się zadać może niezbyt mądre pytanie, ale nie mam nic do stracenia Podczas nauki kpk sprawia mi trudność zapamiętanie, kiedy zażalenie na postanowienie prokuratora rozpatruje: a) sąd, w którego okręgu, bla bla..., b) prokurator nadrzędny, c) prokurator bezpośrednio przełożony. Czy jest jakaś reguła, która może ułatwić spamiętanie tego? O czym warto pamiętać, zastanawiając się (rozpaczliwie) nad tak zadanym pytaniem? Nie mam na tyle dużej i uporządkowanej wiedzy z kpk, żeby przeanalizować wszystkie przypadki, w których będzie to a), b) czy c), a potem wyciągnąć z tego jakieś wnioski ogólne... Stąd moje pytanie. Może jeszcze inaczej je zadam - w przypadku totalnego zamroczenia (tzw. strzelania) która z tych odpowiedzi ma największe szanse być prawidłową? Może statystyka będzie działać na moją korzyść

Będę wdzięczna za odpowiedzi.

censor napisał w dniu 23.07.2012 o godzinie 15:00:56 :

A nie prościej zerknąć do kpk? Z całym szacunkiem, ale tam wszystko stoi.

Morg napisał w dniu 23.07.2012 o godzinie 15:03:17 :

Mam wrażenie, że chodzi o sposób zapamiętania tego wszystkiego na egzamin. Na którym najwyraźniej nie można zerkać do kpk.

TGC napisał w dniu 23.07.2012 o godzinie 15:15:41 :

Podstawowa reguła to art. 465 par. 2 - generalnie zażalenia na postanowienia prokuratora rozpoznaje sąd właściwy do rozpoznania sprawy, chyba że ustawa ...

Druga reguła to art. 302 dotycząca zażaleń osób niebędących stronami (par. 1) i zażaleń kogokolwiek na czynności inne niż zarządzenia i postanowienia (par. 2) - wówczas zażalenia rozpoznaje prokurator bezpośrednio przełożony.

Cała reszta to są liczne wyjatki i wyjątki od wyjątków. Jest ich na tyle dużo, że powyższe reguły wcale nie maja najczęściej zastosowania. Bez znajomości konkretnych przepisów nie da się jednak, moim zdaniem, sformułować żadnych generalnych podpowiedzi w tym zakresie - dlatego dość surowo wyrażona opinia censora jest zasadniczo słuszna.
Niektóre uregulowania są na tyle mętne, że nawet SN się bardzo trudzi, żeby jakoś je ogarnąć. I słabo mu to wychodzi (vide np. orzecznictwo do art. 254).

AnnaKarenina napisał w dniu 23.07.2012 o godzinie 15:59:09 :

Tak, faktycznie chodzi o egzamin, a tam zaglądanie do kpk może być źle przyjęte. Dzięki TGC, wskazane przez Ciebie reguły są bardzo pomocne. A ile wyjątków zapamiętam, to się okaże.

abak napisał w dniu 23.07.2012 o godzinie 22:27:22 :

w prawie nie ma żadnych reguł (choć na studiach oczywiście wmawiają że są ), cóż reguła jest jedna.... trzeba zaryć na amen i kropka.

amelius napisał w dniu 25.07.2012 o godzinie 23:32:43 :

"AnnaKarenina" napisał:

W związku z tym, że na tym forum wypowiada się mnóstwo praktyków, odważę się zadać może niezbyt mądre pytanie,


Anno Karenino, trzeba przyjąć jedną zasadę: w gruncie rzeczy nie ma niemądrych pytań. odpowiedź TGC jest tego najlepszym przykładem.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.