Niedziela 19 września 2021 Wydanie nr 4955

Cywilna procedura

Koszty postępowania klauzulowego - wierzyciel SP

Johnson napisał w dniu 26.07.2012 o godzinie 21:19:52 :

Załóżmy że mamy sprawę o nadanie klauzuli wykonalności administracyjnemu tytułowi egzekucyjnemu wszczętą przez SP (Naczelnika US). SP jest zwolniony od opłaty sądowej.
I teraz zakładając, że wniosek uwzględniamy:

1) czy nakazujecie pobrać od dłużnika na rzecz SP - Sądu Rejonowego kwotę 50 zł tytułem opłaty sądowej od uiszczenia której wnioskodawca był zwolniony z mocy ustawy (powiedzmy art. 113) ?

2) a jeśli takt to jak radzicie sobie z wykonaniem tego - kiedy to staje się prawomocne i kiedy kierujecie do tzw. "wykonawstwa" skoro postanowienia nie doręcza się dłużnikowi ...

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 29.07.2012 o godzinie 10:58:43 :

"Johnson" napisał:

Załóżmy że mamy sprawę o nadanie klauzuli wykonalności administracyjnemu tytułowi egzekucyjnemu wszczętą przez SP (Naczelnika US). SP jest zwolniony od opłaty sądowej.
I teraz zakładając, że wniosek uwzględniamy:

1) czy nakazujecie pobrać od dłużnika na rzecz SP - Sądu Rejonowego kwotę 50 zł tytułem opłaty sądowej od uiszczenia której wnioskodawca był zwolniony z mocy ustawy (powiedzmy art. 113) ?

2) a jeśli takt to jak radzicie sobie z wykonaniem tego - kiedy to staje się prawomocne i kiedy kierujecie do tzw. "wykonawstwa" skoro postanowienia nie doręcza się dłużnikowi ...


Ad 1: Tak, przy czym ja po prostu zasądzam tę kwotę od dłużnika na rzecz SP

Ad 2: W przypadku orzeczenia o kosztach postępowania klauzulowego zasądzonych w oddzielnym postanowieniu, także na rzecz SP, staje sie ono natychmiast wykonalne po nadaniu klauzuli wykonalności (przynajmniej de lege lata, bo jest pomysł, żeby do kosztów postępowania klauzulowego stosować regułę analogiczną do obowiązującej w egzekucyjnym). Orzeczenie dotyczące kosztów na rzecz SP kieruję do egzekucji (Kd) jednocześnie z doręczeniem wierzycielowi odpisu postanowienia.

Johnson napisał w dniu 29.07.2012 o godzinie 11:02:21 :

"Tomasz Zawiślak" napisał:



Ad 1: Tak, przy czym ja po prostu zasądzam tę kwotę od dłużnika na rzecz SP



To już tylko kwestia słownictwa. W moim okręgu Twojego zwrotu by się czepiali. Ale znaczy to samo.

"Tomasz Zawiślak" napisał:


Orzeczenie dotyczące kosztów na rzecz SP kieruję do egzekucji (Kd) jednocześnie z doręczeniem wierzycielowi odpisu postanowienia.


Jakiś pomysł to jest.

chiyoda napisał w dniu 30.07.2012 o godzinie 14:29:43 :

Ja w takim wypadku po prostu nadaję żądaną klauzulę, a o kosztach w ogóle nie orzekam. Gdybym orzekał, to należałoby to zrobić tak jak proponują koledzy, tyle tylko, że jest to zwykle kompletnie bez sensu, bo i tak wiadomo, że taki uporczywy dłużnik "skarbówki" żadnych pieniędzy na księgę należności nie wpłaci, a skierowanie tej kwoty do egzekucji komorniczej, która na 99,90 procent będzie całkowicie bezskuteczna kosztuje więcej niż cała egzekwowana suma. W efekcie Skarb Państwa na takiej gorliwości traci. Natomiast brak orzeczenia o kosztach powoduje, że nie ma potrzeby kierowania tego na księgę należności, sekretariat jest szczęśliwy, kontrola nie ma się do czego przyczepić, a poczucie ogólnego bezsensu całej sytuacji jest niższe. Może mi kiedyś jakiś nadgorliwy kontrolujący wytknie, że ta praktyka jest literalnie sprzeczna z przepisami kpc (które nakazują o kosztach orzekać), ale wówczas mu odpiszę, że w kontrolowanej sprawie Sąd wyda orzeczenie o kosztach na posiedzeniu niejawnym ... oraz, jakie skutki spowodują jego wytyczne.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.