Poniedziałek 27 września 2021 Wydanie nr 4963

Cywilna procedura

Postanowienie o wyjawieniu maj. osoby prawnej

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 03.08.2012 o godzinie 14:32:53 :

Dłużnikiem jest sp. z o.o.

Do kogo powinien być skierowany nakaz złożenia wykazu majątku i przyrzeczenia? Innymi słowy czy w takim wypadku należy napisać:

1)

Nakazać dłużnikowi X sp. z o.o. złożenie wykazu majątku i przyrzeczenia
według roty zawartej w art. 913 par. 1 kpc


2)

Nakazać panu Y jako przedstawicielowi A sp. z o.o. złożenie wykazu majątku tejże spółki i przyrzeczenia według roty zawartej w art. 913 par. 1 kpc

3)

I. Nakazać dłużnikowi X sp. z o.o. złożenie wykazu majątku

II. Nakazać panu Y jako przedstawicielowi A sp. z o.o. złożenie przyrzeczenia według roty zawartej w art. 913 par. 1 kpc

katelra napisał w dniu 03.08.2012 o godzinie 15:19:58 :

wersja 2

falkenstein napisał w dniu 03.08.2012 o godzinie 18:07:51 :

A u mnie wersja 1

Dlaczego to sąd miałby decydować kto z zarządu dłużnika ma składać wykaz? Niech dłużnik zdecyduje.

Johnson napisał w dniu 03.08.2012 o godzinie 18:10:30 :

Wszystko jedno

sebus napisał w dniu 03.08.2012 o godzinie 20:57:26 :

U mnie też wersja nr 1

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 03.08.2012 o godzinie 21:17:34 :

Ale przecież przyrzeczenie moze złożyć tylko osoba fizyczna. Osoba prawna nie może. Tak jak nie może ponosic odpowiedzialności karnej za fałszywy wykaz majątku. Czy można zatem w ogóle nakazać spółce złozenie przyrzeczenia?

kreska napisał w dniu 03.08.2012 o godzinie 22:00:25 :

wersja 1

katelra napisał w dniu 04.08.2012 o godzinie 00:22:12 :

"Tomasz Zawiślak" napisał:

Ale przecież przyrzeczenie moze złożyć tylko osoba fizyczna. Osoba prawna nie może. Tak jak nie może ponosic odpowiedzialności karnej za fałszywy wykaz majątku. Czy można zatem w ogóle nakazać spółce złozenie przyrzeczenia?

no własnie, nie można. Spółka ma przecież organ do reprezentacji..problem zaczyna się wtedy gdy są braki w składzie organu ale wtedy zawieszamy z urzędu oby się jeszcze tylko zakreślić szybciochem dało.. Pisałam powyższy post szybko, w pracy i nie rozwodziłam się dlatego nad jego treścią. Faktycznie to złożenie wykazu możemy nakazać osobie prawnej jak najbardziej ale pisma i tak adresujemy do organu, który spółkę reprezentuje. I wzywamy pana XY, od którego odbieramy przyrzeczenie i wykaz.

kam napisał w dniu 06.08.2012 o godzinie 10:51:29 :

"Tomasz Zawiślak" napisał:

Ale przecież przyrzeczenie moze złożyć tylko osoba fizyczna. Osoba prawna nie może. Tak jak nie może ponosic odpowiedzialności karnej za fałszywy wykaz majątku. Czy można zatem w ogóle nakazać spółce złozenie przyrzeczenia?

jak najbardziej wersja 1
A dlaczego przyrzeczenia nie mogłaby złożyć spółka? działająca przez organ

Zresztą swojego czasu uniewinniłem dłużnika stwierdziając, że za wyjawienie majątku w ogóle nie ma odpowiedzialności karnej, bo art.913 kpc nie przewiduje odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej, a tego wymaga art.233 par.6 kk

cin napisał w dniu 06.08.2012 o godzinie 12:10:00 :

"kam" napisał:

Ale przecież przyrzeczenie moze złożyć tylko osoba fizyczna. Osoba prawna nie może. Tak jak nie może ponosic odpowiedzialności karnej za fałszywy wykaz majątku. Czy można zatem w ogóle nakazać spółce złozenie przyrzeczenia?

jak najbardziej wersja 1
A dlaczego przyrzeczenia nie mogłaby złożyć spółka? działająca przez organ

Zresztą swojego czasu uniewinniłem dłużnika stwierdziając, że za wyjawienie majątku w ogóle nie ma odpowiedzialności karnej, bo art.913 kpc nie przewiduje odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej, a tego wymaga art.233 par.6 kk

Zgadzam się tym w całości ...
Pozostaje pytanie dotyczące "aresztowania spółki", ale pamietam, że kiedyś toczyła się dyskusja na ten temat.

Pawnik napisał w dniu 07.08.2012 o godzinie 12:56:29 :

Tu była dyskusja:
http://sedziowie.kei.pl/phpBB2/viewtopic.php?p=95712&highlight=#95712
Wykaz majatku i przyrzeczenie składa dłużnik. Dłużnikiem jest spółka, a jedynie działają za nią określone organy. Czy w wyrokach i nakazach zasądza się roszczenie od spólki czy tez od Prezesa działającego za spółkę?

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 08.08.2012 o godzinie 20:31:41 :

Po zapoznaniu się z ta dyskusją i ponownym przemyśleniu tematu przyjmuję Wasze argumenty. Dzięki.

sebus napisał w dniu 08.08.2012 o godzinie 22:17:54 :

"Tomasz Zawiślak" napisał:

Po zapoznaniu się z ta dyskusją i ponownym przemyśleniu tematu przyjmuję Wasze argumenty. Dzięki.


No

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.