Piątek 07 października 2022 Wydanie nr 5338

Cywilne materialne

Odpowiedzialność hotelu za kradziez auta ze strzezonego park

komo21 napisał w dniu 15.02.2008 o godzinie 14:57:49 :

Powód żąda odszkodowania za kradzież auta ze strzezonego parkingu hotelowego. Twierdzi, że pozwany hotel nie kwestionował tego faktu i szkoda zostanie pokryta z ubezpieczenia oc.Jednak pozwany zaniechał zgloszenia zaistniałek kradziezy uniemozliwiła powodowi likwidacje szkody. Pozwany zas twierdzi, że powód nie powierzył auta na parkingu strzeżonym, brak wpisu do raportu ogólnego R3 - brak adnotacji o przekazaniu samochodu. Pozwany powołuje sie na regulamin parkingu hotelowego, gdzie widnieje zapis: za pozostawienie na parkingu auta, właścciel pojazdu jest zobowiązany uiścić opłatę zgodnie z obowiazująca taryfą parkingowa. Na fakturze końcowej brak jest zapisu o korzystaniu z parkingu.Pytanie brzmi: czy regulamin hotelu wiąże strony. Czytalem (M.Nesterowicz) - uważa, że regulaminy hotelowe nie wiąża stron. Nie sa to regulaminy w rozumieniu przyjętym w art.385 kc, gdyż nie są wydane przez strone upowaznioną. Co Wy na to? Czy powództwo należałoby oddalić czy nie?

Johnson napisał w dniu 15.02.2008 o godzinie 15:35:43 :

jeśli samochód tam był to uwzględnić, bo nie rozumiem dlaczego nie ? W końcu zawarli umowę przechowania. Nawet jeśli była opłata, a powód jej nie uiścił to nie powoduje nieważności umowy przechowania. Niech sobie "otrącą"

kudłaty napisał w dniu 15.02.2008 o godzinie 22:43:54 :

Wydaje się, że to kwestia natury dowodowej. Też sądzę, że jeśli auto tam było, to uwzględnić. Nie zapłacił to nie pilnowali? jak słusznie pisze przedmówca, to kwestia wykonania umowy z jego strony, niech se potrącą albo nawet powództwo wzajemne wytoczą. Brak zapisu na fakturze świadczy pewnie głównie o tym, że fakturę wystawiano jak już auta nie było. Jeśli dowiedzie że auto tam stało i że parking miał status strzeżonego - umowa przechowania i zasądzasz jak w mordę strzelił.

komo21 napisał w dniu 16.02.2008 o godzinie 08:43:05 :

Parking miał status strzeżonego i dodatkowo moge zaznaczyć, że była zepsuta brama (zamiast na pilota zamykali na kłódkę). Też mam takie zdanie jak moi przedmówcy. Jedna rzecz mnie tylko trapi- czy jeśli powód zapoznal się z regulaminem hotelu (zaakceptował go) i wiedział, że musi zawrzeć dodatkowa umowe na przechowanie pojazdu, a jak twierdzi pozwany nie zawarł, to czy w takiej sytuacji może mimi wszystko żądac odszkodowania za skradzione auto?Zaznacze dodatkowo, że powód do tej pory nie przedstawił żadnych dowodow na poparcie swoich twierdzeń i nie wiem czy bede zmuszony (niestety) skorzystać z art.6 k.c

Johnson napisał w dniu 16.02.2008 o godzinie 08:59:23 :

"komo21" napisał:


Jedna rzecz mnie tylko trapi- czy jeśli powód zapoznal się z regulaminem hotelu (zaakceptował go) i wiedział, że musi zawrzeć dodatkowa umowe na przechowanie pojazdu, a jak twierdzi pozwany nie zawarł, to czy w takiej sytuacji może mimi wszystko żądac odszkodowania za skradzione auto?Zaznacze dodatkowo, że powód do tej pory nie przedstawił żadnych dowodow na poparcie swoich twierdzeń i nie wiem czy bede zmuszony (niestety) skorzystać z art.6 k.c


Przecież zawarł umowę w sposób dorozumiany co najmniej ... Włamał im się tam przez tę bramę z kłódką czy go wpuścili?

magdam napisał w dniu 16.02.2008 o godzinie 09:25:58 :

W tym przypadku znajomość regulaminu istotna jest tylko co do kwestii odpłatności za wykonanie umowy, a nie ma znaczenia odnośnie skuteczności jej zawarcia, również o tym czy umowę zawarto, czy nie - nie świadczy sam w sobie brak odpowiednich wpisów w dokumentach hotelu. Jeżeli powód udowodni (a może nie jest to okoliczność kwestionowana przez pozwanego), że samochód był na parkingu strzeżonym hotelu w noc kradzieży to hotel ponosi odpowiedzialność. Umowa została zawarta z chwilą wpuszczenia samochodu na hotelowy parking.

[ Dodano: Sob Lut 16, 2008 11:50 am ]
A już zupełnie śmieszne jest podnoszenie przez powoda, że w fakturze nie ma ujętej odpłatności za parking! Przyjęte jest, że fakturę wystawia się dopiero po wykonaniu usługi hotelowej, tak więc w przedmiotowej sytuacji musiało to nastapić już po kradzieży. Nie wyobrażam sobie, aby gościa hotelowego obciążono opłatą za parking strzeżony, z którego właśnie skradziono mu samochód.

[ Dodano: Sob Lut 16, 2008 10:13 pm ]
miało być "odnoszenie przez pozwanego".

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.