Czwartek 09 lipca 2020 Wydanie nr 4518

Karne procedura

umorzona prywatka

mo65 napisał w dniu 23.08.2012 o godzinie 18:13:06 :

Proszę o pomoc. Było prowadzone postępowanie przygotowawcze , ktre umorzono w prokuraturze z uwagi na treść opinii( obrażenia poniżej 7 dni. ). Pełnomocnik oskarżyciela prywatnego złożył więc do sądu prywatny akt oskarżenia. Na ostatniej rozprawie w sądzie dopuszczono dowód z opinii biegłego, który po zbadaniu pokrzywdzonego stwierdził, że są to jednak obrażeni powyżej 7 dni. Sąd wydał wyrok umarzający ( z uwagi na czyn ścigany z oskarżenia publicznego i przekazał sprawę do prokuratury celem sporządzenia aktu oskarżenia w odpowiednim trybie. Prokurator po przekazaniu sprawy , w aktach sprawy , w których wczesniej umorzył postępowanie przygotowawcze właśnie z uwagi na treść opinii( obrażenia poniżej 7 dni. )dopuścił nie wiadomo dlaczego, dowód z opinii kolejnego biegłego , który stwierdził, że u pokrzywdzonego są jednak obrażenia poniżej 7 dni , po czym pismem zwrócił przekazane akta z powrotem do sądu celem prowadzenia sprawy w trybie z oskarżenia prywatnego . Co teraz zrobić z tą przekazaną przez prokuratora sprawą ?W sądzie jest umorzonza prawomocnym wyrokiem. Czy wpisać ją na nowo, ale co zrobić z prawomocnym wyrokiem , w jakim trybie go uchylić ? Może się też okazać , że po ponownym przeprowadzeniu postępowania znowu biegły stwierdzi , że są to obrażenia powyżej 7 dni. Dlaczego lepsza okazała się opinia sporządzona w prokuraturze niż w sądzie ? Bardzo proszą o pomoc bo pokrzywdzony pisze skargi .

Ama napisał w dniu 23.08.2012 o godzinie 18:20:09 :

prok powinien dla przyzwoitości chociaż zrobić konfrontację biegłych ....

i myślę, że to trzeba zrobić ... albo konfrontację albo nową opinie, w której biegły odniesie się do wszystkich dotychczasowych opinii ...

tylko myślę jeszcze na jakim to etapie ... czy sądowym ... wpisać na nowo pod K ... i tu ... czy jakoś "zwrócić" to Prokuratorowi który przekazał i niech on to zrobi ...

gzrech napisał w dniu 23.08.2012 o godzinie 18:27:50 :

Na początek to zastanawia mnie na jakiej to podstawie sąd po prawomocnym zakończeniu postępowania przekazał sprawę prokuratorowi w celu sporządzenia aktu oskarżenia. Sąd powienien był po prostu zwrócić akta i tyle. Co dalej z tym zrobi prok to już jego sprawa a nie sądu.

To, że prok dopuścił ponowny dowód z opinii biegłego to jest oczywiste. Prok jako organ postępowania przygotowawczego musi procedować w oparciu o dowody, które on dopuścił, a nie inny organ w tym np, sąd. Prok musi wydać swoje postanowienie dowodwe w zakresie dopuszczenia dowodu z opinii biegłego.
Mógł ewetulnie powołać tego samego biegłego i odebrać od niego opinię uzupełniająca w formie ustnej i zapytać biegłego, czy podtrzymuje swoją opinię pisemą.

Co powienie zrobić sąd ze sprawą i aktami przesłanymi przez proka.

Po pierwsze wpisac do K
Po drugie umorzyć z uwagi na brak skargi uprawnionego oskarżyciela.
Po trzecie po uprawomocnieniu zwrócić akta prokowi.

Robek321 napisał w dniu 23.08.2012 o godzinie 18:44:03 :

Ja uwazam, że prawidłowo umorzono postępowanie (brak skargi uprawnionego oskarzyciela) czasami stosuje się trochę naciągając procedurę oprócz umorzenia -pkt 1 w pkt 2 przekazać wg. własciwości.

Ważne jeszcze w jaki sposób zakończył postępowanie bo nie wyobrażam sobie że po prostu przesłal akta musiał umorzyć postępowanie wieć nie wiem , czy pokrzywdzony zaskarżył ? Jeżeli zaskarżył to uznałbym przesłanie akt za przedwczesne do czasu rozpoznania zażalenia. Więc jeżeli zaskarżył to nie wpisywać a zwrócić z wskazaniem, iż akta powinny byc przesłane po uprawomocnieniu postanowienia. Jak nie zaskarżył to zacząć od początku i konfrontować biegłych.

Ama napisał w dniu 23.08.2012 o godzinie 18:56:15 :

właśnie to jest bardzo dobre pytanie ... dlaczego Prok sam przekazał sprawę do sądu ...
zazwyczaj jest tak, że umarza albo obejmuje ściganiem ...
jak nie obejmuje to pokrzywdzony sam składa prywatny a/o ...
a takie przekazane to co to właściwie jest ...

rudy kot napisał w dniu 23.08.2012 o godzinie 18:59:56 :

"Ama" napisał:

właśnie to jest bardzo dobre pytanie ... dlaczego Prok sam przekazał sprawę do sądu ...
zazwyczaj jest tak, że umarza albo obejmuje ściganiem ...
jak nie obejmuje to pokrzywdzony sam składa prywatny a/o ...
a takie przekazane to co to właściwie jest ...


kompletnie nico, skoro jest prawomocne umorzenie przez sąd...

Robek321 napisał w dniu 23.08.2012 o godzinie 21:12:12 :

Jeżeli dopuścił dowód z opinii biegłego to musiał to robić w trakcie postępowania przygotowawczego a potem umorzyć na brak interesu stwierdzając wczesniej że prywatka. Musiał to zakończyć merytoryczną decyzją Jeżeli tego nie zrobił to trzeba mu to zwrócić a wcześniej zadzwonić, ew. jak są kłopoty to via prok okręgowy. Przy okazji umorzenie powoduje że akta powinien trzymać w prok. a my najwyżej moglibyśmy sie o nie zwrócić. Jeżeli przesyła akta to działa jak pełnomocnik pokrzywdzonego.

Umorzenie w Sądzie niczego nie tamuje bo było to umorzenie z powodu braku skargi oskarżyciela publicznego, jak się pojawi to rozpoznajemy normalnie.

mo65 napisał w dniu 23.08.2012 o godzinie 21:21:29 :

Dzięki za odpowiedzi.Wymyślajcie , wymyślajcie , może coś razem uda nam się wykombinować.

Graffi napisał w dniu 23.08.2012 o godzinie 22:02:23 :

moim zdaniem, z tego co piszesz, prokurator nie miał podstaw do przesłania ponownie akt do sądu, więc brak podstaw do ponownego wpisania. Jeśli wpłynie kolejny akt w prywatce wpisać ponownie sprawę Nową!!! Zwrócić się o akta Ds, skonfrontować biegłych i ewentualnie dopuścić nową opinię (zależy od charakteru problemu, ale być może instytut?) a jeśli nadal będą wątpliwości - art 5ty się kłania
swoją drogą, w normalnych układach prokurator mógłby dla ,,świętego spokoju,, objąć ściganiem to 157 par 2 i zostawić decyzję sądowi...

abak napisał w dniu 23.08.2012 o godzinie 22:43:41 :

sory, chłop dostał wpierdziel, a sprawca śmieje się w twarz, coś tu jest nie halo
brawo dla prokuratury, jak czytam te zabaway z procedurą to mnie gniecie

mo65 napisał w dniu 25.08.2012 o godzinie 06:53:48 :

Ale co teraz zrobić w sądzie z tą sprawą przekazaną i z tym prawomocnym wyrokiem , w jakim trybie go uchylić? Czy sąd dopuścił się rażącego naruszenia przepisów? Zdarzenie miało miejsce w 2008 r. Pozdrawiam.

censor napisał w dniu 25.08.2012 o godzinie 11:20:06 :

Ale po co uchylać? Moim zdaniem nie ma tzw. prawomocności materialnej.

Graffi napisał w dniu 25.08.2012 o godzinie 11:48:17 :

wyroku nie trzeba uchylać gdyż sąd nie rozstrzygał co do meritum tylko w kwestii formalnej - umocowania oskarżyciela do wniesienia a/o...

Robek321 napisał w dniu 25.08.2012 o godzinie 21:20:51 :

"Graffi" napisał:

wyroku nie trzeba uchylać gdyż sąd nie rozstrzygał co do meritum tylko w kwestii formalnej - umocowania oskarżyciela do wniesienia a/o...


Dokłanie.

Zacząc trzeba od tego, czy wpłynęła skarga od pokrzywdzonego, czy tylko Prok przesłał akta. Gdyby tylko przesłał akta to nie wpisywałbym a ew. zawiadomił pokrzywdzonego z pouczeniem, iz w tym przypadku należy wnieśc ponownie a/0.

Najważniejsze jednak czy postanowienie o umorzenie w ogóle było i czy prawomocne

Jessica napisał w dniu 25.08.2012 o godzinie 21:41:45 :

"rudy kot" napisał:

właśnie to jest bardzo dobre pytanie ... dlaczego Prok sam przekazał sprawę do sądu ...
zazwyczaj jest tak, że umarza albo obejmuje ściganiem ...
jak nie obejmuje to pokrzywdzony sam składa prywatny a/o ...
a takie przekazane to co to właściwie jest ...


kompletnie nico, skoro jest prawomocne umorzenie przez sąd...

w regulaminie prokuratorskim jest uregulowane przekazanie sądowi sprawy ściganej z oskarżenia prywatnego.

mo65 napisał w dniu 26.08.2012 o godzinie 08:30:51 :

a co z przedawnieniami jak po takim casie pokrzywdzony znów wniesie prywatny a/o ?

censor napisał w dniu 26.08.2012 o godzinie 15:03:53 :

Teraz nie mam nic pod ręką, bom na urlopie, ale stoi co nieco na ten temat w komentarzach i orzecznictwie.

Graffi napisał w dniu 26.08.2012 o godzinie 15:04:53 :

to jest odrębna kwesia, którą należy zbadać jak już ustalisz, że skutecznie wniesiono a/o

magdam napisał w dniu 27.08.2012 o godzinie 21:13:52 :

"mo65" napisał:

a co z przedawnieniami jak po takim casie pokrzywdzony znów wniesie prywatny a/o ?


Nie jest przedawnione ponieważ do rocznego terminu przewidzianego w art. 101§ 2 k.k. należy doliczyć 5 lat - art. 102 k.k.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.