Niedziela 28 listopada 2021 Wydanie nr 5025

Prawo rodzinne

Adopcja obywatela polskiego dokonana za granicą

kowboj napisał w dniu 25.08.2012 o godzinie 21:52:38 :

Słuchajcie, rodzinnicy, jest taka sytuacja.
Obywatelka Polski i Niemiec (ojciec Niemiec, matka Polka) urodziła się w Niemczech i ma dwa obywatelstwa.
Rodzice się rozwiedli, matka ponownie wyszła za mąż, też za Niemca.
Ojczym - Niemiec adoptował w Niemczech swoją pasierbicę. Była już wtedy pełnoletnia. Niemieckie prawo pozwala na przysposobienie osoby dorosłej. Sąd wydał postanowienie, w niemieckim akcie urodzenia wpisano nowe dane (nowe dane ojca i nowe nazwisko naszej bohaterki - ma obecnie podwójne, poprzednie własne i nowe, nowego ojca).
Teraz powstała niezgodność aktów urodzenia - polski jest inny, niemiecki jest inny. Dziewczyna nie może w Polsce uzyskać dokumentu, dochodzi do wariactwa - dwa paszporty na różne nazwiska.
USC odsyła ją do sądu, aby uznać zagraniczne orzeczenie. Przypuszczam, że uznanie sądowe nie jest możliwe, bo polskie prawo nie przewiduje adopcji osoby dorosłej. Natomiast k.p.c. przewiduje uznanie zagranicznych orzeczeń z mocy prawa, jeśli nie są sprzeczne z podstawowymi zasadami polskiego porządku prawnego.
Wydaje mi się, że w tym przypadku jest niezgodność z polskim prawem (konkretnym przepisem), ale nie z podstawowymi zasadami porządku. W końcu adoptował dziewczynę facet, a nie druga kobitka jako druga matka, starszy od niej, a nie np. młodszy, tyle, że u nas adopcja byłaby niemożliwa proceduralnie. Ale adopcja dorosłych istnieje w wielu krajach, w tym w Unii.
Na razie jest wniosek o odpowiednią zmianę aktu urodzenia w USC.
Czy waszym zdaniem - rodzinników - to jest w ogóle sprawa dla sądu, do uznania orzeczenia, czy też raczej na postępowanie administracyjne (do WSA w przypadku, gdyby urząd stanu się zaparł i odmówił)?

Mikasaty napisał w dniu 26.08.2012 o godzinie 14:51:35 :

witaj! odpowiedź na Twoje pytanie nie jest prosta, ale wiem kto mógłby Ci pomóc poszukać odpowiedzi. na priva przesyłam adres mailowy do sędziego z MS, który ostatnio prowadził szkolenie z podobnego zakresu. mam nadzieję, że pomoże.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.