Piątek 07 października 2022 Wydanie nr 5338

Cywilna procedura

częściowie zawieszenie egzekucji

doctor napisał w dniu 31.08.2012 o godzinie 20:35:35 :

Czy Waszym zdaniem możliwe jest częściowe zawieszenie postępowania egzekucyjnego jako sposób zabezpieczenia powództwa o pozbawienie tytułu wykonawczego (stwierdzającego obowiązek zapłaty)? Mam na myśli sytuację, kiedy dłużnik występuje o pozbawienie tytułu wykonawczego w części. Podstaw do zawieszenia postępowania egzekucyjnego w całości, tj. co do całej egzekwowanej sumy pieniężnej, nie ma. Czy można zatem zawiesić postępowanie egzekucyjne w zakresie egzekucji pewnej sumy, która stanowi część egzekwowanego świadczenia?

Można mieć wątpliwości, bo przecież takie zawieszenie oznacza, że egzekucja toczy się nadal, tylko co do mniejszej sumy - a więc czy takie "zawieszenie" jest w ogóle zawieszeniem?. Z drugiej jednak strony - czynności te nie będą dotyczyć części egzekwowanego świadczenia, co do której sąd orzekł o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego. Poza tym nie bardzo widzę, jak inaczej można zabezpieczyć takie roszczenie dłużnika.

Włóczykij napisał w dniu 31.08.2012 o godzinie 22:05:41 :

opcja potwierdzająca taką możliwość jest sensowna
dalsze argumenty praktyczne: tym sposobem zajęcie jest ograniczone, do rozważenia podejmowanie pewnych czynności, gdyby okazywały się nadmierne do pozostawionego zakresu egzekucji

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.