Forum sędziów
kolega wystąpił z zapytaniem : art.843 kpc - "sąd rzeczowo własciwy, w którego okręgu prowadzi się egzekucję". Komornik z Warszawy, egzekucja w Krakowie, który sąd jest własciwy wyłącznie? Też nabrałam wątpliwości...
W Warszawie.
no niby tak ale..
"katelra" napisał:
no niby tak ale..
Jakie ale ...
Jakieś argumenty są za tym że egzekucję prowadzi ktoś inny i gdzieś indziej niż organ która ją wszczął (art. 796 §1 kpc) ?
Dlaczego "egzekucja" z art. 796 §1 kpc która jest wszczynana w konkretnym miejscu miałby znaczyć co innego niż "egzekucja" w art. 843 §1 kpc ?? Czemu miałby się nagle przenieść gdzie indziej. To że w toku egzekucji podejmuje się jakieś czynności egzekucyjne gdzieś indziej nie zmienia miejsca egzekucji.
Zgodnie z ustawą o komrnikach sądowych i egzekucji wierzyciel ma prawo wyboru komornika na terytorium RP. Jak już dokona wyboru to tenże dziala poza swoim rewirem. I wtedy chyba można byłoby uznać jako właściwy ten sąd, w którego okręgu prowadzona jest egzekucja. To tak literalnie, z brzmienia przepisu art. 843 1 wynika.. Wykladnia, i owszem. Ale czy trzeba tutaj do niej sięgać? Nie chodzi mi o sytuację kiedy dany komornik właściwy ogólnie wykonuje jakieś czynności poza swoim rewirem. Swojego czasu wypowiedział się SN na podobny temat (III CZP 89/02) ale tam chodziło o definicję z art. 773 kpc "sąd rejonowy, w którego okregu wszczęto egzekucję" i tutaj się zgadzam.
przepraszam, że nie w swojej dziedzinie, ale się zapytam - czyli eśli chcę złożyć przeciwegzekucyjne mieszkając w Białymstoku co do toczącej się do mnie egzekucji, którą wierzyciel ze Szczecina (albo nawet i z Białegostoku) powierzył komornikowi z Wrocłąwia to mam dygać do Wrocka na rozprawę? trochę bez sensu... wydaje mi się, że jednak miejscem egzekucji będzie miejsce właściwości dłużnika, czyli tam, gdzie WŁAŚCIWY komornik by ją prowadził (oczywiście wszystkie dane fikcyjne ale miałem podobny problem w rodzinie)
tyż o to właśnie chodzi...
no i wyciągnęliście mi problem, mój zaufany doradca od egzkeucji też uważa, że właściwy jest sąd, gdzie jest ruchomość, która ma być zwolniona (czyli nie upłynnie sprawy )
no to Johnoson, dlaczego tą razą się różnimy (nie wystarcza tu odpowiedź - "bo tak" )
oczywiście inne odpowiedzi możliwe, a wręcz potrzebne
"Włóczykij" napisał:
no i wyciągnęliście mi problem, mój zaufany doradca od egzkeucji też uważa, że właściwy jest sąd, gdzie jest ruchomość, która ma być zwolniona (czyli nie upłynnie sprawy )
no to Johnoson, dlaczego tą razą się różnimy (nie wystarcza tu odpowiedź - "bo tak" )
oczywiście inne odpowiedzi możliwe, a wręcz potrzebne
Bo to oczywista oczywistość
Skończcie po prostu z tą spychologią.
no ale o to chodzi, że ja nie zepchnę, jak uznam, że jak na moim terenie zajęta ruuchmośc, no to moja właściwość (wykładnia jak Graffi na tzw. chłopski ...przedstawił oddaję istotę, ale logika niekonieczne teraz w kpc idzie, więc nie wiem)
<dokuczacz>
Włóczka, ooooo przepraszam, szlachcic jestem....
choć ubogi
że zacytuję klasyka w wydaniu filmowym
a tak poważnie - logika to nie tylko w k.p.c. szwankuje niestety
"Johnson" napisał:
Bo to oczywista oczywistość
chyba jednak nie taka oczywista..
"Johnson" napisał:
Skończcie po prostu z tą spychologią.
a tej dygresji to jakoś nie pojmuję w związku z tematem. Przecież to działa w dwie strony.
"katelra" napisał:
Przecież to działa w dwie strony.
Spychologia działa zawsze w jedną stronę ...
Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻
Sprawa rzecz jasna cywilna.
Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.
Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…
Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?
sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌
Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.
Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.
Pozdrawiam.
co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.