Środa 06 lipca 2022 Wydanie nr 5245

Cywilne materialne

TBS zwrot partycypacji

cam napisał w dniu 20.09.2012 o godzinie 21:37:43 :

Witam, czy może ktoś z Was rozpoznawał sprawę o zwrot partycypacji, do umów zawartych przed wejściem w życie art. 29a ustawy o niektórych formach wspierania budownictwa społecznego...?

We wskazanym przepisie jest przewidziany obowiązek zwrotu partycypacji. Problem występuje co do umów zawartych w poprzednich latach.

falkenstein napisał w dniu 20.09.2012 o godzinie 21:44:55 :

Zajmowałem się czymś takim, choć na gruncie podziału majątku. Zresztą bardzo idiotycznego bo mieli rozdzielność od początku, tylko to prawo najmu z TBS mieli z mocy ustawy wspólne. Z tego co pamiętam to doszedłem do wniosku, że charakter prawny owej partycypacji jest niejasny, bo wpłacana jest ona przez osobę inną niż najemca, w zamian za prawo wskazania najemcy. Najbardziej odpowiadało mi to łapówce dla prezesa za prawo wskazania najemcy, ale oczywiście tak nie napisałem, i wykombinowałem że jest to jakiś rodzaj odstępnego, świadczenie, od którego zależy zgoda na zawarcie umowy nie będące ekwiwalentem niczego. I z tego co mi się wydaje doszedłem do wniosku że może i da się to potrakrować jako nakład, ale zwrotne na pewno nie jest.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.