Piątek, 24 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5933
Piątek, 24 maja 2024

Forum sędziów

Projekt Rozporządzenia MS ws. kuratorów sądowych itd.

Aurelio
06.10.2012 22:06:01

Chciałbym, jako sądowy kurator zawodowy, "bardzo podziękować" Krajowej Radzie Sądownictwa za pozytywne zaopiniowanie Projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania obowiązków i uprawnień przez kuratorów sądowych oraz przez stowarzyszenia, organizacje, instytucje i osoby, którym powierzono sprawowanie dozoru, a także sposobu i trybu wykonywania dozoru stosowanego w związku z orzeczonymi karami, środkami karnymi, zabezpieczającymi i profilaktycznymi oraz trybu wyznaczania przedstawicieli przez stowarzyszenia, organizacje i instytucje - w ramach delegacji z art. 176 k.k.w.

Z projektem można zapoznać się tutaj, a z Opinią KRS - tuaj.

KRS zapewne dogłębnie zapoznała się z projektem, a następnie wydała treściwą opinię.
Dziękuję Ci zatem Krajowa Radą Sądownictwa...

Yossarian
08.10.2012 10:56:19

Aurelio podziękuj jeszcze czyniącym "dobro" sędziom z ms, którzy to napisali.

Aurelio
08.10.2012 20:48:26

Masz na myśli tych sędziów pałacowych... hm... Masz rację, im również należą się podziękowania, przede wszystkim dlatego, że przecież napisali ten projekt w odpowiedzi na zgłaszane od wielu lat postulaty środowiska kuratorskiego, jak to zawsze tłumaczą

ludzka
08.10.2012 20:57:31

Aurelio, a czy możesz w skrócie przedstawić, dlaczego uważasz projekt za zły? Nie, żebym uważała, że jest dobry, bo nie czytałam (uzasadnienie piszę, i piszę...)

Aurelio
08.10.2012 22:05:16

Ludzka w skrócie, to przede wszystkim projekt tego rozporządzenie, wybiega dalego poza delegację ustawową, bo reguluje kwestie wręcz organizacyjne służby kuratorskiej, wchodząc w kompetencje zarezerwowane dla ustawy o kuratorach sądowych, stojąc w wielu miejscach w kolizji z nią. Oczywiście rozumiem, że MS zaczyna od rozporządzenia, a potem dopasuje do niego ustawę, bo już trwają pracę nad tym. W wielu miejscach stoi także w kolizji z przepisami KKW. Narzuca sztywne, kategoryczne rozwiązania. Kurator nic nie będzie robił, tylko zapisywał, zapisywał, zapisywał tony papieru, produkował tzw. dokumentację dozorową i zarzucał nią... sędziego wykonawczego. Ponadto to nie jest projekt aktu wykonawczego, jakim jest rozporządzenie, lecz projekt metodyki pracy kuratora. Ludzka nie wiem czy jesteś sędzią wykonawczym, ale zachęcam się do zapoznania się z nim (link masz w moim poście otwierającym ten temat), a sama dostrzeżesz absurdy tego projektu. Tak to jest, jak próbuje się zaszczepiać żywcem surowe pomysły, rozwiązania z Zachodniej Europy, Skandynawi, czy USA, bez całego zaplecza.
POnadto, nie to, że uciekam od odpowiedzi, na Twoje pytanie, ale również właśnie piszę... i piszę wywiady Nadto nie chcę wdawać się w szczegóły tutaj, bo te są spisane (równiez z moim udziałem) i wiszą w postaci opinii/uwag na stronach RCL (http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/517/projekt/52538/katalog/52543). Zachęcam również do zapoznania się z opinią Krajowej Rady Kuratorów, jeśli tylko masz na to ochotę (33 strony): http://legislacja.rcl.gov.pl/dokument/61162

Pozdrawiam

Yossarian
09.10.2012 07:51:18

Aurelio państwo "sędziowie" z emesu traktują ustawowe wytyczne jako luźną sugestię co do kierunku regulacji i nie dadzą sobie wmówić, że czarne jest czarne, a białe białe. Kuratorzy mogą pisać oczywiste oczywistości, a oni skwitują to jednym żałosnym zdaniem - stanowisko to nie jest zasadne. Nie da się z nimi rozmawiać merytorycznie. Oni potrzebuja rozkazu z góry. Spróbujcie przekonac do swoich racji Gowina.

Aurelio
09.10.2012 23:04:26

"Yossarian" napisał:

Spróbujcie przekonac do swoich racji Gowina.

"Yossarian" napisał:

Nie da się z nimi rozmawiać merytorycznie.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.