Środa 30 listopada 2022 Wydanie nr 5392

Cywilna procedura

areszt a sprawa cywilna

Dorota Korman-W napisał w dniu 20.02.2008 o godzinie 15:11:20 :

Prowadzę sprawę o podział majątku dorobkowego. W trakcie mojego postępowania moja uczestniczka, reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika została tymczasowo aresztowana. Nie jestem do końca przekonana czy mogę prowadzić postępowania, przy wniosku pełnomocnika uczestniczki o odroczenie rozprawy. Uczestniczka ma niewatpliwie ograniczoną możliwość kontaktowania się z pełnomocnikiem-jest to znana sądowi przeszkoda do stawienia się w sądzie, niemożliwa do przezwyciężenia. Nie miałąm jeszcze takiej sytuacji. Nie można bezpośrednio odnosić tego do sytuacji, gdy strona jest pozbawiona wolności na skutek skazania, bo tymczasowo aresztowany (z tego co jeszcze pamiętam z aplikacji) podlega dodatkowym ograniczeniom. Czy sytuację rozwiązałabym gdybym nakazała jej doprowadzenie i czy coś takiego jest możliwe do sprawy cwyilnej w stosunku do tyczasowo aresztowanego. Jeśli macie jakieś uwagi, czy dośwaidczenie w takiej sytuacji będę wdzięczna za komentarz

romanoza napisał w dniu 20.02.2008 o godzinie 15:24:26 :

Moim zdaniem możesz zarządzić jej doprowadzenie po uprzednim uzyskaniu zgody organu dysponującego. Nie wiem natomiast, czy w KPC jest możliwość zlecenia policji jakichkolwiek czynności tak jak w art. 15 par. 1 kpk. Nie wiem, można ewentualnie próbować w oparciu o art. 163 par. 1 kpc, wskazując ten przepis jako podstawę, a policja nie będzie badać przyczyn, czy nakazy zasadne czy nie.

anpod napisał w dniu 20.02.2008 o godzinie 16:05:30 :

Oczywiscie, ze mozesz nakazać jej doprowadzenie, ma prawo chcieć osobiscie uczestniczyc w czynnościach i musisz jej to umożliwić. Doprowadzenie osoby tymczasowo aresztowanej do Sądu to obowiązek policji, ale raczej nieuregulowany w ani w kpc, ani w kpk. Na pewno u nas jest to gdzies w instrukcji, a policja ma ten obowiązek uregulowany w swoich przepisach. To raczej nie jest skutkiem dzialania przepisu z kpk o wykonaniu czynności zleconych przez Sad, a ma inną podstawe.
bardzo składnie piszę , ale moja kondycja psychoficzna jest obecnie w depresji

ida napisał w dniu 20.02.2008 o godzinie 16:31:45 :

Kwestie związane z wyrażaniem zgody na wydanie z aresztu śledczego osoby tymczasowo aresztowanej w celu uczestniczenia w czynnościach procesowych w innej sprawie regulują przepisy par. 306 i n. regulaminu urzędowania sądów powszechnych.

regulamin

magdam napisał w dniu 20.02.2008 o godzinie 16:39:26 :

Zgadza się:
§ 306. 1. Zgody na wydanie z aresztu śledczego osoby tymczasowo aresztowanej w celu uczestniczenia w czynnościach procesowych w innej sprawie udziela organ, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje. Wniosek o udzielenie tej zgody powinien wskazywać rodzaj czynności, dla której przeprowadzenia aresztowany ma być doprowadzony.
2. O udzieleniu zgody organ, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje, zawiadamia bezpośrednio administrację zakładu karnego lub aresztu śledczego albo inną jednostkę, w której tymczasowo aresztowany przebywa. W przypadku nieudzielenia zgody zawiadamia się o tym sąd lub prokuratora występującego o udzielenie zgody, wskazując termin, w którym doprowadzenie będzie mogło nastąpić.
§ 307. 1. Żądania doprowadzenia osoby pozbawionej wolności do sądu powinny być ograniczone do istotnej potrzeby, przy czym dzień i godzina czynności (rozprawy, posiedzenia, udostępnienia akt do przejrzenia) powinny być wyznaczone z uwzględnieniem możliwości komunikacyjnych, związanych z doprowadzeniem i odprowadzeniem osoby konwojowanej. Zarządzenia doprowadzenia do sądu osób przebywających w tym samym zakładzie karnym lub areszcie śledczym powinny uwzględniać, w miarę możliwości, doprowadzenie ich w tym samym terminie.
2. W celu doprowadzenia do sądu osoby pozbawionej wolności należy wysłać:
1) nakaz wydania do administracji zakładu karnego lub aresztu śledczego albo innej jednostki, w której osoba ta przebywa;
2) nakaz doprowadzenia do jednostki Policji, w której terytorialnym zasięgu działania znajduje się dany zakład karny lub areszt śledczy albo inna jednostka, w której osoba ta przebywa.

Do uczestnika postępowania nie ma zastosowania art. 163 par. 2 kpc.

AQUA napisał w dniu 20.02.2008 o godzinie 16:44:19 :

"ida" napisał:

Kwestie związane z wyrażaniem zgody na wydanie z aresztu śledczego osoby tymczasowo aresztowanej w celu uczestniczenia w czynnościach procesowych w innej sprawie regulują przepisy par. 306 i n. regulaminu urzędowania sądów powszechnych.

regulamin


Na tej podstawie można dorpowadzić uczestniczkę postępowania i w taki sposób niejednokrotnie takie doprowadzenie zarządzałam.

Pozdrawiam

Dorota Korman-W napisał w dniu 20.02.2008 o godzinie 17:37:45 :

Dzięki za odzew i to tak liczny, pewnie nakażę doprowadzenie na sluchanie stron, kobieta się wścieknie-do tej pory dość skutecznie torpedowala mi na różne sposoby postepowanie, a tu taka niespodzianka -zaproszenie do sądu lącznie z taksówką i eskortą żeby nikt krzywdy nie zrodbil

SSR napisał w dniu 25.02.2008 o godzinie 01:14:31 :

A jest Ci do czegoś potrzebna (ta uczestniczka) - jakieś przesłuchanie stron? Jeżeli nie, to chwili bym się nie zastanawiał tylko prowadził w obecności (lub nieobecności) prawidłowo powiadomionego pełnomocnika.
pozdrawiam

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.