Czwartek 26 maja 2022 Wydanie nr 5204

Cywilna procedura

Nakaz w upominawczym uproszczonym

Petrus napisał w dniu 14.03.2008 o godzinie 12:49:56 :

Widziałem już dwie szkoły:
1. nakaz w postępowaniu upominawczym-uproszczonym - sygn. akt I Nc-upr 1/08,
2. nakaz w postępowaniu upominawczym - sygn. akt I Nc 1/08.
Różnica była taka, że w oba były w postępowaniu upominawczym-uproszczonym, ale ten drugi przypadek był niejako "w pamięci", a uproszczony wynikał z pozwu na formularzu i opłaty i ewentualnie postępowania po wniesieniu sprzeciwu, gdzie rejestracja następowała do C-upr, tak samo jak w przypadku nr 1.
Jaka jest u Was praktyka?

praefectus napisał w dniu 14.03.2008 o godzinie 12:52:12 :

Taka jak w punkcie 2 - "nakaz w upominawczym". Powód wie co złożył, a pozwany dostanie odpis pozwu i też będzie wiedział.

kubalit napisał w dniu 14.03.2008 o godzinie 13:37:52 :

Nakazy wydaje się w postępowaniu upominawczym lub w nakazowym. Dlatego piszę tak jak radzi Praefectus. Nie ma potrzeby dopisywania do "w upominawczym" słowa "uproszczonym", tak samo jak nie ma potrzeby dopisywania "gospodarczym", "racowniczym" tylko dlatego, że nakazy wydaje się w ramach któregoś z tych postępowań odrębnych.

Petrus napisał w dniu 14.03.2008 o godzinie 18:52:43 :

"kubalit" napisał:


Ponownie Kubo mogę tylko podziękować, prosta logika do mnie przemówiła. Jakoś sam na to nie wpadłem, ale też nikt prostych argumentów mi nie podał tak jak Ty.
Zerknąłem nawet do regulaminu i tam par 133 stanowi: W razie skutecznego wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym, lub zarzutów od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym, w sprawie, która podlega rozpoznaniu według przepisów o postępowaniu uproszczonym, sąd bada, czy zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 505[7] K.p.c. Oznacza to przecież, że uproszczone jest niejako właśnie "w pamięci", ukryte a później automatycznie wskakuje lub w trybie powołanego przepisu kpc jest od niego odstąpienie.
Nawet zajrzałem do instrukcji sądowej i faktycznie, nawet nie ma tam przewidzianego rejestrowania spraw z dodatkiem "upr", jeśli dobrze patrzę.
Dzięki za odzew, nie miałem czasu poczynić tej kwerendy, co niniejszym uczyniłem.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.