Wtorek 24 maja 2022 Wydanie nr 5202

Cywilna procedura

Zmiany w powództwach wzajemnych

Sardukar napisał w dniu 28.03.2007 o godzinie 10:54:38 :

Przepisy kodeksu postępowania cywilnego obowiązujące od 20 marca są korzystne dla wierzycieli, gdyż zakazują dłużnikom wnoszenia powództw wzajemnych. Mniej entuzjazmu mają praktycy.
Wnoszenie powództwa wzajemnego, które w założeniu miało służyć racjonalizacji procesu i realizować zasadę ekonomii procesowej, często komplikowało tok sprawy i powodowało jej wydłużenie. Tak twierdzą autorzy nowelizacji k.p.c. Teraz przedmiotem rozpoznania podczas całego procesu jest jedna i ta sama sprawa, której granice zostały wyznaczone w pozwie. Nie mogą one podlegać modyfikacji w toku postępowania. Zdaniem autorów zmian nastąpi usprawnienie przebiegu postępowania gospodarczego. Praktycy nie podzielają jednak tej opinii. Co o tym sadzicie, zy faktycznie skruci to postępowanie, czy spowoduje, że sady będa zalewane wiekszą ilością pozwów a każde powództwo będzie rozpatrywane oddzielnie?Opiniować Opiniować szanowna judykaturo

espanol napisał w dniu 28.03.2007 o godzinie 14:09:01 :

Osobiście jestem zdania, ze jak praktycznie każdy nowy pomysł "usprawnienia" bedzie tylko nowym gwoździem do naszej trumny. Nikt niestety nie pyta się tak naprawdę praktyków o zdanie. Z reguły jest tak, że jak dostajemy za pośrednictwem sądów okręgowych jakieś propozycje zmian, żeby zgłszać do nich uwagi, to czesto znajdujemy na stronie np ministerstwa ten sam tekst z np adnotacją: "stan prac - zatwierdzony przez Radę Ministrów".
Takie są realia. A odnośnie Twojego pytania jest to więcej niż pewne, że rozdzielenie zbędne tych procesów spowoduje tylko wzrost ilości spraw a co za tym idzie zwiększenie zaległości w ich rozpoznaniu....

Sardukar napisał w dniu 28.03.2007 o godzinie 21:26:38 :

Hmm czyżby kolejny bubel legislacyjny ze strony naszego racjonalnego prawodawcy

Dreed napisał w dniu 29.03.2007 o godzinie 20:25:12 :

Bubel może nie tak do końca...Niewątrpliwie przyspieszy to postępowanie w zakresie pierwotnego powództwa i wierzyciel będzie mógł odrobinę szybciej uzyskać wyrok, ale z drugiej strony zwiększy się moim zdaniem o ok. 20% wpływ spraw do sądów a etatów jak nie było tak i nie będzie. Następnie posypią się powództwa przeciwegzekucyjne, pomysły odnośnie zawieszania postępowań do czasu rozpoznania powództwa wzajemnego itd itd. Praktyka wykaże że pomysł usprawnienia zrodził się w głowie osób co nigdy w życiu (za wyjątkiem np praktyki) nie byli w sądzie, nie orzekali w sprawach.
Znamienne jest to, co podał espanol - dokładnie tak jest - niby konsultacje a w rzeczywistości teksty zmian już są zatwierdzone. Publiczka tylko i wyłącznie, żeby powiedzieć na szumnej np konferencji, że sędziowie nie mieli zastrzeżeń

Advokat napisał w dniu 19.06.2007 o godzinie 11:05:26 :

A ja to widzę jeszcze od zupełnie innej strony. Post. gospodarcze zmierza w tym kierunku, że nałożyć na strony jak najwięcej wymogów formalnych, proceduralnych - tak, żeby jak najwięcej spraw padło przy wnoszeniu powództwa, a pozostała część ma być prosta i oczywista.

Mam nadzieje, że z czasem sytuację wyprostuje praktyka, ale sam byłem świadkiem jak nam w kancelarii chcieli upierniczyć apelację, bo..... - nie doręczyliśmy wniosku o zwolnienie od kosztów stronie przeciwnej ??: . To chyba na naszej sprawie powstało wówczas jedno z pierwszych orzeczeń Apelacji jakie pisma należy doręczać samemu stronie przeciwnej. Ale co nerwów nas to kosztowało przy w.p.s blisko 200.000 zł to już nasze...

SSR napisał w dniu 29.06.2007 o godzinie 00:39:18 :

a moim zdaniem jest to dobry pomysł. W sprawach gospodarczych typowa sytuacja wyglądała tak, że powództwo główne to sprawa oczywista tj. "sprzedał, kupił, nie zapłacił", a powództwo wzajemne (albo zarzut potrącenia) to zazwyczaj jakieś mgliste roszczenie odszkodowawcze, zgłoszone jedynie w celu blokowania powództwa głównego. Dowodem tego były sytuacje, gdy pogoniło się pozwanego wydając wyrok częściowy (uwzględniający powództwo główne) nagle tracił on zainteresowanie własnym pozwem wzajemnym. Nowelizacja wyeliminuje takie przypadki, a jeżeli pozwanemu rzeczywiście przysługuje jakieś roszczenie, to z pewnością skorzysta z możliwości wniesienia odrębnego pozwu i żadna krzywda mu się nie stanie. Jeśli chodzi o zarzut potrącenia to sprawa wyglądała jeszcze gorzej, bo brak było możliwości szybkiego zakończenia oczywistej sprawy. Teraz skończy się możliwość powoływania na wątpliwe "wierzytelności wzajemne", chyba że w formie zarzutu spełnienia świadczenia przez potrącenie, ale na to trzeba wpaść i jeszcze udowodnić fakt złożenia stosownego oświadczenia. Prognozy, co do wzrostu ilości spraw są moim zdanie przesadzone, a poza tym, jeżeli rzeczywiście będą dwa pozwy między tymi samymi stronami oparte o te same okoliczności to jaki problem połączyć sprawy?
Pozdrawiam

praefectus napisał w dniu 13.01.2008 o godzinie 01:55:12 :

Ja też jestem zdania, że to dobry pomysł. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozwany w tej samej sekundzie, w której ma zamiar złożyć powództwo wzajemne, złożył normalny pozew. Nie sądzę, aby obsądzenie dwóch małych procesów było bardziej skomplikowane, niż jednego "rocesiska", w którym pozew i pozew wzajemny mogą być przecież zupełnie z innej bajki. Uważam, że PRZEWAŻNIE zarzut potrącenia zgłaszany dopiero w procesie, jak i powództwo wzajemne, to zwykły hamulec mający na celu opóźnienie wydania wyroku. Skoro ma takie pilne roszczenia, to czemu nie potrącał wcześniej albo czemu nie pozywał wcześniej? W sumie to należy sobie zadać pytanie - po co w ogóle kiedykolwiek ustawodawca dopuścił powództwo wzajemne.

Dariar napisał w dniu 16.01.2008 o godzinie 22:27:12 :

hmm, a może w ogóle zabronić podnoszenia jakichkolwiek zarzutów przeciwko żądaniu powoda?

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.