Piątek 24 września 2021 Wydanie nr 4960

Cywilna procedura

Koszty nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu

Johnson napisał w dniu 07.04.2008 o godzinie 10:01:29 :

Kolejna konsultacja

Wniosek adwokata złożony w trybie § 21 rozporządzenia o wynagrodzeniu adwokatów (tj. koszty przyznane stronie reprezentowanej przez pełnomocnika z urzędu od przeciwnika + bezskuteczna egzekucja.

I teraz proponowane postępowanie:
1. rejestrujemy w Co, bez symbolu, bez opłaty;
2. uczestnikiem postępowania jest wyłącznie zainteresowany adwokat bez stron pierwotnego postępowania;
3. przyznajemy wynagrodzenie z VAT mimo że od strony było bez VAT;
4. nie obciążamy przyznaną kwotą przegranego w pierwotnej sprawie.

Tak robicie czy inaczej ?

ubilexibi napisał w dniu 07.04.2008 o godzinie 20:56:50 :

1. Nie rejestrujemy w Co. Traktujemy jak kolejny wniosek w sprawie ,,głównej" (hm, już wiem jak się w niektórych sądach podkręca statystykę)
2. Doręczamy postanowienie tylko adwokatowi (art. 357§4 k.p.c.), ale tu się nie upieram.
3. Z VATem.
4. Tak samo.

Zatem robimy trochę inaczej.

Johnson napisał w dniu 07.04.2008 o godzinie 21:11:50 :

"ubilexibi" napisał:


1. Nie rejestrujemy w Co. Traktujemy jak kolejny wniosek w sprawie ,,głównej" (hm, już wiem jak się w niektórych sądach podkręca statystykę)
2. Doręczamy postanowienie tylko adwokatowi (art. 357§4 k.p.c.), ale tu się nie upieram.


Jeśli to jest kontynuacja starej sprawy to wypada nie ignorować powoda i pozwanego, chyba trochę niekonsekwentne.

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 07.04.2008 o godzinie 23:49:16 :

Ja mam problem z Vatem. Przyznalem pełnomocnikowi z urzędu koszty od Skarbu Państwa z Vatem (zastepowana przez niego strona przegrała proces). Wnosił o zasadzenie kosztów według norm przepisanych o podatku nie wspomnial. Uznalem ze trzeba przyznac tez VAT. Tyle ze adwokat pomimo kilku ponaglen nie chce zlozyc faktury VAT! juz nawet pisalem w tej sprawie do ORA... Ksiegowosc sie uparla i nie chce pelnomocnikoiw w ogole wyplacic wynagrodzenia. Mam juz tego dosc. Czy dopoki nie zlozy faktury mozna wstrzymac wyplate wynagrodzenia?

Johnson napisał w dniu 08.04.2008 o godzinie 05:15:07 :

"Tomasz Zawiślak" napisał:


Przyznalem pełnomocnikowi z urzędu koszty od Skarbu Państwa z Vatem (zastepowana przez niego strona przegrała proces). Wnosił o zasadzenie kosztów według norm przepisanych o podatku nie wspomnial. Uznalem ze trzeba przyznac tez VAT.


To w zasadzie dobrze, bo §2 ust. 3 rozporządzenia o kosztach adwokackich tak mówi. No chyba żeby adw. nie był płatnikiem VAT w co należy wątpić (obroty).

"Tomasz Zawiślak" napisał:


Tyle ze adwokat pomimo kilku ponaglen nie chce zlozyc faktury VAT! juz nawet pisalem w tej sprawie do ORA... Ksiegowosc sie uparla i nie chce pelnomocnikoiw w ogole wyplacic wynagrodzenia.


Art. 106 ustawy VAT. Naruszenie tego przepisu podlega pod kks.
"Pogadaj" o nim z urzędem skarbowym. Zrobią z nim porządek.

Ignotus napisał w dniu 08.04.2008 o godzinie 08:46:39 :

A tak trochę z innej beczki. Czy nie uważacie, że rozgraniczenie co do możliwości doliczenia stawki podatku VAT, w zależności od tego czy adwokat był z urzędu, czy z wyboru strony, narusza cokolwiek zasadę równości podmiotów wobec prawa ?

magdam napisał w dniu 08.04.2008 o godzinie 09:28:42 :

"Tomasz Zawiślak" napisał:

Ja mam problem z Vatem. Przyznalem pełnomocnikowi z urzędu koszty od Skarbu Państwa z Vatem (zastepowana przez niego strona przegrała proces). Wnosił o zasadzenie kosztów według norm przepisanych o podatku nie wspomnial. Uznalem ze trzeba przyznac tez VAT. Tyle ze adwokat pomimo kilku ponaglen nie chce zlozyc faktury VAT! juz nawet pisalem w tej sprawie do ORA... Ksiegowosc sie uparla i nie chce pelnomocnikoiw w ogole wyplacic wynagrodzenia. Mam juz tego dosc. Czy dopoki nie zlozy faktury mozna wstrzymac wyplate wynagrodzenia?


Przyznałeś wynagrodzenie zgodnie z przepisami i wg mnie Twoja rola kończy się w tym momencie.
To czy księgowość wypłaci wynagrodzenie, czy nie, zwracanie sie o faktury itd. to nie Twój problem - to niech sobie ten problem rozwiąże pełnomocnik z księgowością (a skargi i wnioski jedeno i drugie niech wnosi do prezesa - chyba, że prezes to TY! ).

Wg mnie nie można wstrzymać wypłaty tego wynagrodzenia.

Johnson napisał w dniu 08.04.2008 o godzinie 09:34:23 :

"magdam" napisał:


To czy księgowość wypłaci wynagrodzenie, czy nie, zwracanie sie o faktury itd. to nie Twój problem - to niech sobie ten problem rozwiąże pełnomocnik z księgowością.


No niestety w niektórych sądach księgowość bywa bardzo mocna ...

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 09.04.2008 o godzinie 00:05:31 :

"magdam" napisał:

Przyznałeś wynagrodzenie zgodnie z przepisami i wg mnie Twoja rola kończy się w tym momencie.
To czy księgowość wypłaci wynagrodzenie, czy nie, zwracanie sie o faktury itd. to nie Twój problem - to niech sobie ten problem rozwiąże pełnomocnik z księgowością (a skargi i wnioski jedeno i drugie niech wnosi do prezesa - chyba, że prezes to TY! ).


Pozycja i rola ksiegowosci w sadzie to jest temat na odrebny watek. W moim Sadzie (nie jestem jednak prezesem ) ksiegowsc jest pierwsza po Panu Bogu. Ja wydaje zarzadzenie: wyplacic tymczasowo ze srodkow Skarbu Panstw, ale otrzymuje karteczke od protokolantki "klsiegowosc odmawia i prosi o UZASADNIENIE I PODANIE PODSTAWY PRAWNEJ!!! Akta wracaja do mnie bez konca. Wydaje sie iz kierownictwo popiera takie praktyki. Wiec piszemy, ze zgodnie z art. itd. itp. Byly takie sytuacje, ze bieglemu prawie rok nie wyplacono przyznanego wynagrodzenia, bo ksiegowosc uznala ze powinien zlozyc fakture korygujacą (problem dotyczyl zasadzania VATU i uchwaly SN w tym przedmiocie). Juz po prawomocnosci postanowienia!
Co do rady innego kolegi, to o zawiadomieniu US powaznie pomysle. Dzieki za odzew!

ubilexibi napisał w dniu 09.04.2008 o godzinie 08:23:51 :

Co do problemów z Oddziałem Finansowym to księgowe trzeba sobie wychować, bo inaczej wejdą Wam na głowę. Nie można zapominać kto w sądzie jest ważniejszy. I pamiętać, że jak sami nie będziemy się szanować, to inni też nie będą nas szanować.

anpod napisał w dniu 09.04.2008 o godzinie 14:05:59 :

a ja, jako osoba ściśle wspołpracująca z księgowością wskazę tylko, ze w większośc przypadków takie dodatkowe żadania nie mają nic wspolnego z widzimisię księgowych. To są osoby, ktore odpowiadaja za dyscyplinę finansow publicznych, mają wytyczne od swoich ( ale kontrolujących sad ) kontrolerów, a ci z kolei tez mają swoje wytyczne lub pomysły na życie. Dopoki nie znałam tej specyfiki, miałam podobne zdanie do Waszego- co oni wymyślają, przecież Sąd jest Sąd, czy tez zarządzenie to zarządzenie. Ale niekoniecznie zdajecie sobie sprawę, ze za takim zarzadzeniem idą pieniadze i jesli jest ono wadliwe, to sam fakt jego istnienia nie zwalniałby ksiegowości z odpowiedzialności. A z tym może się wiazac w skrajnych wypadkach także utrata uprawnien do wykonywania zawodu.
Spójrzcie więc zatem czasem na te, Waszym zdaniem, bzdurne zwroty od tej strony- to nie Wy odpowiadacie za wydatkowanie pieniędzy, a księgowość i Prezes, nie Wy znacie przepisy dotyczące kont, przesunięc, wydatków itp. Od kiedy zaczęłam czytac sprawozdania pokontrolne i to, na co zwraca sie uwagę w nich, to inaczej patrze na księgowość.
Oczywiscie nie wykluczam , ze moga być skrajne przypadki, ze ktoś "wyzej...niz .... ma" , ale w wiekszości, gdzie indziej lezy przyczyna. My mamy przemiła księgowa, naprawde super kobieta, ale rygoryzm trzyma duży, nawet bardzo. I ja się jej nie dziwię, bo znam powody takiego postępowania.

ubilexibi napisał w dniu 09.04.2008 o godzinie 16:18:30 :

Przepraszam bardzo, ale jaka odpowiedzialność grozi księgowej za wykonanie zarządzenia o treści: wypłacić X kwotę 100 zł tymczasowo ze środków Skarbu Państwa?

Inna jest oczywiście sytuacja, gdy w grę wchodzi faktura i VAT. Ale to nie jest problem sędziego, tylko księgowej i strony. Ostatecznie księgowa jest po to, aby takie problemy rozwiązywać.

Johnson napisał w dniu 09.04.2008 o godzinie 17:42:27 :

"ubilexibi" napisał:


Przepraszam bardzo, ale jaka odpowiedzialność grozi księgowej za wykonanie zarządzenia o treści: wypłacić X kwotę 100 zł tymczasowo ze środków Skarbu Państwa?


Poczytaj sobie ustawę z dnia 17 grudnia 2004 roku o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz.U. 2005 Nr 14, poz. 114) to będziesz wiedział. A poza tym pewnie i w kk by się coś znalazło.

ubilexibi napisał w dniu 09.04.2008 o godzinie 23:05:18 :

Bardzo bym jednak prosił o konkrety.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.