Sobota 28 stycznia 2023 Wydanie nr 5451

Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych

Służba cywilna a prawo pracy - interpretacja przepisu?

szuwarek napisał w dniu 10.04.2008 o godzinie 20:07:45 :

Przepisy o konkursach na wyższe stanowiska w służbie cywilnej zostały uchylone z dniem 26 października 2006 r. Jednakże toczą się nadal sprawy na tym tle, a ponadto wkrótce najprawdopodobniej powrócą, bo rząd już skierował do prac nowelizację usatwy o służbie cywilnej.

W niej, po raz kolejny ma znaleźć się przepis art. 48 ust. 3 z poprzedniej ustawy w brzmieniu:

Z osobą nie będącą członkiem korpusu służby cywilnej wyłonioną w drodze konkursu, o którym mowa w art. 42 ust. 2, dyrektor generalny urzędu zawiera umowę o pracę na czas określony do 3 lat. Wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę może być dokonane za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

Pytanie: jak ten przepis należy rozumieć, jaka powinna być wykładnia jego znaczenia, jak to się ma do - między innymi - art. 153 ust. 1 Konstytucji?

W tej chwili toczy się sprawa właśnie na tle tego przepisu. Pracodawca, czyli urząd zawarł umowę z dyrektorem z konkursu na 3 miesiące z deklaracją, że jest to tylko w celu sprawdzenia przydatności na stanowisku dyrektora, a po upływie terminu po prostu odmówił zawqarcia dalszej umowy. Bez podanie przyczyn.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.