Przepisy o konkursach na wyższe stanowiska w służbie cywilnej zostały uchylone z dniem 26 października 2006 r. Jednakże toczą się nadal sprawy na tym tle, a ponadto wkrótce najprawdopodobniej powrócą, bo rząd już skierował do prac nowelizację usatwy o służbie cywilnej.
W niej, po raz kolejny ma znaleźć się przepis art. 48 ust. 3 z poprzedniej ustawy w brzmieniu:
Z osobą nie będącą członkiem korpusu służby cywilnej wyłonioną w drodze konkursu, o którym mowa w art. 42 ust. 2, dyrektor generalny urzędu zawiera umowę o pracę na czas określony do 3 lat. Wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę może być dokonane za dwutygodniowym wypowiedzeniem.
Pytanie: jak ten przepis należy rozumieć, jaka powinna być wykładnia jego znaczenia, jak to się ma do - między innymi - art. 153 ust. 1 Konstytucji?
W tej chwili toczy się sprawa właśnie na tle tego przepisu. Pracodawca, czyli urząd zawarł umowę z dyrektorem z konkursu na 3 miesiące z deklaracją, że jest to tylko w celu sprawdzenia przydatności na stanowisku dyrektora, a po upływie terminu po prostu odmówił zawqarcia dalszej umowy. Bez podanie przyczyn.