Czwartek, 21 listopada 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 6114
Czwartek, 21 listopada 2024

Forum sędziów

Sędziowie chcą odrębnych sądów rodzinnych

koriolan
17.04.2008 09:07:29

W sądach okręgowych powinny zostać ustawowo wyodrębnione sądy rodzinne. Rozstrzyganie spraw rodzinnych wymaga wąskiej specjalizacji sędziów - uważają eksperci. Minister sprawiedliwości popiera ideę włączenia prawa rodzinnego do kodeksu cywilnego.


Kodeks rodzinny i opiekuńczy
W sprawach rodzinnych, dzieci i nieletnich powinni orzekać wyspecjalizowani sędziowie rodzinni. Na poziomie okręgu, podobnie jak na szczeblu rejonu należy wyodrębnić wydziały rodzinne (sądy rodzinne) - twierdzą niektórzy eksperci.

- Dokładnie 30 lat temu utworzono wydziały rodzinne i nieletnich na szczeblu rejonu. Natomiast na poziomie sądów okręgowych nigdy nie doszło do ustawowego wyodrębnienia sądownictwa rodzinnego - wskazuje sędzia Ewa Waszkiewicz, przewodnicząca Stowarzyszenia Sędziów Sądów Rodzinnych (SSSR). Według niej trzeba to jak najszybciej zmienić i wprowadzić wyspecjalizowane wydziały rodzinne w całym kraju.

Jednak resort sprawiedliwości ma inne zdanie w tej sprawie.

- W naszej ocenie wystarczające jest wyodrębnienie wydziałów, z którymi mamy do czynienia teraz - uważa sędzia Sławomir Różycki z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Dotychczas w 43 sądach okręgowych wydzielono 13 wydziałów rodzinnych.

Konieczna specjalizacja
Rozstrzyganie spraw rodzinnych wymaga wąskiej specjalizacji uważają specjaliści.

- Nie powinno być tak, że w sądach okręgowych w sprawach rodzinnych orzekają sędziowie wywodzący się z wydziałów cywilnych czy gospodarczych. Do orzekania w kwestiach dotyczących rodziny, dzieci i nieletnich potrzeba dużego doświadczenia życiowego, praktyki orzeczniczej w wydziałach rodzinnych i umiejętności pedagogiczno-wychowawczych - wskazuje sędzia Ewa Waszkiewicz.

Za ustawową odrębnością sądów rodzinnych opowiada się także prof. Elżbieta Holewińska-Łapińska z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

- Sądownictwo rodzinne powinno być dwuinstancyjne. Do właściwości sądów rodzinnych powinny należeć wszystkie sprawy rodzinne - a w szczególności sprawy o separację i rozwód - podkreśla Elżbieta Holewińska-Łapińska.

Według niej dwuinstancyjność sądownictwa rodzinnego to gwarancja wysokiej specjalizacji kadry sędziowskiej, a także zachęta dla sędziów do doskonalenia zawodowego. Pozwoli ona najlepszym na awans bez konieczności zmiany specjalizacji.

Wielka kodyfikacja
Za pełną odrębnością sądownictwa rodzinnego przemawia także to, że prawo rodzinne jest odrębną gałęzią prawa, co prawda zbliżoną do prawa cywilnego, ale jednak wyodrębnioną przez ustawodawcę.

Wszystko może się jednak zmienić do 2010 roku, kiedy prace nad kodeksem cywilnym ma zakończyć Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego. Według niej prawo rodzinne należy włączyć do kodeksu cywilnego jako IV księgę (po prawie zobowiązań, a przed prawem spadkowym).

- Minister sprawiedliwości popiera ideę włączenia prawa rodzinnego do kodeksu cywilnego jako jego IV księgi - wskazuje sędzia Sławomir Różycki z Ministerstwa Sprawiedliwości.

- W ocenie ministra sprawiedliwości ogólne pojęcia prawa cywilnego powinny być bezpośrednio stosowane w prawie rodzinnym, a obecne rozczłonkowanie polskiego prawa temu nie sprzyja - dodaje sędzia.

Opór sędziów
Z ankiety przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Sędziów Sądów Rodzinnych, w której wzięło udział ponad 950 sędziów, wynika, że 70 proc. z nich chce zachowania odrębności kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

- Dziwi nas, że Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego postuluje taki kierunek zmian w dokumencie Zielona Księga. Najbardziej jednak absurdalne jest uzasadnienie tego rozwiązania: KRO to relikt poprzedniej epoki, relikt komunizmu. W wielu innych państwach, które nie miały nic wspólnego z komunizmem, np. USA, Japonia, wyodrębniony jest zarówno kodeks rodzinny, jak i sądownictwo rodzinne - podkreśla sędzia Ewa Waszkiewicz.

Z kolei według prof. Elżbiety Holewińskiej- Łapińskiej za zachowaniem odrębności kodeksowej prawa rodzinnego przemawia także specyfika stosunków rodzinnych.

- Jej konsekwencją są wiodące zasady prawa rodzinnego (w szczególności trwałość małżeństwa i opartej na nim rodziny, nadrzędny interes dziecka), odmienne od wiodących zasad prawa cywilnego (autonomia woli, ekwiwalentność świadczeń), które powinny być uwzględniane przy tworzeniu tego prawa i jego wykładni. Powinny też być wyeksponowane w części ogólnej kodeksu rodzinnego, o ile dojdzie w przyszłości do jego opracowania - uważa Elżbieta Holewińska- Łapińska.

Autor: Ewa Grączewska-Ivanova

Źródło: GP
Ostatnia aktualizacja: 2008-04-15 18:50
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/13892,sedziowie_chca_odrebnych_sadow_rodzinnych.html

Ciekawy temat, co powiecie? Jak to wyglada u was w okręgach? U mnie nie ma w okręgu wydzialu rodzinnego ale juz w sasiednim jest....

Ignotus
17.04.2008 12:33:42

W SO Wrocław istnieje od kilku lat Wydział Cywilny Rodzinny, który działa jako I i II instancja - z wyłączeniem odwołań w postępowaniu poprawczym. Wcześniej, o ile mnie pamięć nie myli, były tylko sekcje w ramach Wydziału Cywilnego.

magdam
17.04.2008 18:12:56

W SO Elbląg jest odrębny Wydział Cywilny Rodzinny (najliczniejszy). Uważam, że słuszne jest wyodrębnienie wydziałów rodzinnych w sądach okręgowych z uwagi na specyfikę tych spraw.

Haze
13.05.2008 12:14:34

W SO w Lublinie jest odrębny wydział rodzinny. Z uwagi na to, iz p. rodzinne jest wyspecjalizowaną gałezią p. cywilnego, która swoim zasięgiem reguluje szereg instytucji o szczególnym charakterze i znaczeniu, wymaga osób, które mają doświadczenie w tej właśnie materii prawnej. Z własnego doświadczenia sedziego rodzinnego wiem, iż sedziowie wydziałów odwoławczych wywodzący się z wydziałów cywilnch nie do końca "czują blusa"rozpoznajac apelacje czy zażalenia od naszych orzeczeń. Nawet rozpoznając sprawy o rozwód nie całkiem moim zdaniem doceniają wagę kwestii opiekuńczych o jakich obowiązani są orzec. Dlatego w mojej ocenie tego typu inicjatywa jest niezwykle cenną, a dokonie takich zmian reorganizacyjnych bedzie bardzo trafnym rozwiązaniem.

Żółwik
13.05.2008 12:48:27

Tylko czy zawsze w Wydziałach Rodzinnych Sądów Okręgowych orzekają sędziowie, którzy wcześniej orzekali w rejonie ?

Haze
13.05.2008 15:13:15

A no właśnie Żółwiku!

bea
13.05.2008 17:02:45

W apelacji katowickiej nie ma odrębnej odwoławczej rodzinnej instancji, orzekają sędziowie z innych wydziałów...

Olcha
28.05.2009 23:14:12

Uważam, że to dobry pomysł, aby w SO orzekali sędziowie z doświadczeniem w SR .

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.