Niedziela 22 maja 2022 Wydanie nr 5200

Cywilna procedura

klauzula na 788kpc - spadkobiercy

Małgorzata napisał w dniu 20.04.2008 o godzinie 17:09:34 :

Mam ciekawą sprawę: w wyniku działu spadku cały spadek nabyła wnioskodawczyni, z obowiązkiem spłaty na rzecz kilkorga uczestników postępowania. Po wydaniu postanowienia wnioskodawczyni zmarła, a spadek po niej nabyli Pan X w 3/4 i Pani Y w 1/4 - jej dzieci, będące jednocześnie uczestnikami postępowania. Pani Y jest uprawniona do otrzymania spłaty i wystąpiła o nadanie klauzuli wykonalności p-ko Panu X. (dla jasności, choć to niczego w sumie nie zmienia, Pan X zrzekł się spłaty od matki). Działu spadku po matce Pan X i Pani Y nie robili. Przyjęli spadek wprost.

Zgodnie z 1034kc do czasu działu spadku za długi spadkowe odpowiadają solidarnie. Teoretycznie więc Pani Y jako wierzycielka może żądać klauzuli p-ko Panu X, z zaznaczeniem przejścia uprawnień, z tym, że klauzula nie obejmowałaby majątku spadkowego a jedynie osobisty (779§1kpc). I potem ew. mógłby rozliczyć to w dziale spadku lub zażądać 1/4 zwrotu od niej w drodze regresu.

Tylko jakieś schizowate to i nie jestem pewna, czy czegoś nie ominęłam, co np.uniemożliwia nadanie klauzuli w takiej sytuacji. Jeśli ominęłam - zróbcie dobry uczynek i napiszcie mi

Ignotus napisał w dniu 24.04.2008 o godzinie 09:23:04 :

Tak na pierwszy rzut oka, to chyba nie ma przeszkód dla uwzględnienia wniosku o nadanie klauzuli przeciwko następcy prawnemu dłużnika. W zagadnienia ewentualnych rozliczeń pomiędzy spadkobiercami X i Y, nie wnikałbym w tym postępowaniu, skoro 788 kpc ogranicza zakres zainteresowania sądu wyłącznie do oceny czy przejście uprawnienia lub obowiązku zostało wykazane odpowiednim dokumentem. Przyznaję jednak, że sytuacja jest cokolwiek dziwaczna, tym bardziej, że - o ile czegoś nie mieszam, nastąpiło - co do części zobowiązania - jego wygaśnięcie na skutek połączenia się w jednej osobie przymiotów wierzyciela i dłużnika. Pani Y jest przecież z jednej strony wierzycielem z tytułu działu spadku, z drugiej zaś dłużnikiem solidarnym, jako spadkobierca osoby zobowiązanej do spłaty. Jednakże moim zdaniem okoliczności tej, z racji ograniczeń postępowania w sprawie o nadanie klauzuli wykonalności, badać nijak nie można. Czyli zostaje ewentualne rozliczenie pana X i pani Y w ramach regresu, po spełnieniu świadczenia przez pana X, bądź też w postępowaniu o dział spadku.
Nadto Pan X będzie miał chyba możliwość kwestionowania zakresu swej odpowiedzialności w ewentualnym procesie wytoczonym na podstawie 840 kpc. Skoro bowiem po powstaniu tytułu egzekucyjnego (ugoda bądź postanowienie w dziale spadku) nastąpiło zdarzenie, w wyniku którego zobowiązanie pieniężne w części wygasło (połączenie w jednej osobie przymiotów dłużnika i wierzyciela) to nie widzę problemu dla pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w części odpowiadającej udziałowi pani Y w masie spadkowej.
Ufff, to chyba tyle

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.