Wtorek 04 sierpnia 2020 Wydanie nr 4544

Karne procedura

Co z kosztami po umorzeniu postęp. przygot.?

Petrus napisał w dniu 21.04.2008 o godzinie 21:16:03 :

kazus brzmi tak:
facet uderzył samochodem w inny samochód, pasażer tegoż doznał obrażeń; postęp. wszczęła policja in rem idąc w kierunku 177 kk, lecz po przekształceniu w in personam okazało się, że opinia biegłego w sprawie wskazuje, że nie ma obrażeń pasażera powyżej 7 dni, więc sprawę umorzono i skierowano wniosek w trybie kpsw.
sąd na podstawie tej opinii skazał z 86 par 1 kw.
co z kosztami? zasądzamy również te z postęp. karnego przygotowawczego, głównie ta opinia, czy też nie?

justice napisał w dniu 24.04.2008 o godzinie 14:15:52 :

Zasądziłbym koszty opinii. Zapewne duża część akt sprawy wykroczeniowej to materiał z akt post. przygotowawczego, a opinia biegłego stanowi jeden z podstawowych dowodów do oceny odpowiedzialności karnej/wykroczeniowej (podobnie byłoby w odwrotnej sytuacji). W sprawie wykroczeniowej decyduje ona o łagodniejszej kwalifikacji i karze z kw. Zauważmy też, że to prokurator może po opinii biegłego kierować wniosek o ukaranie (art.18§1 kpsw) i będzie to nadal ta sama sprawa, choć zazwyczaj umarzają i przekazują robotę policji.
A trywializując - jak już człowiek się wywinął z kodeksu karnego, to niech przynajmniej zapłaci za biegłego

Petrus napisał w dniu 25.04.2008 o godzinie 19:41:07 :

Dzięki za zainteresowanie i za moralne wsparcie.

Petrus napisał w dniu 25.04.2008 o godzinie 22:22:48 :

"duralex" napisał:

Petrus - myślę nad Twoim pytaniem od wczoraj i powiem jedno, tez chyba bym zasądził, tylko argumentów merytorycznych mi jakoś brakuje
coś się tam w głowie składa, tak w kierunku posta justice


prawda, że argumentów merytorycznych brakuje? też tak sądzę, poza logiką i wykorzystaniem materiału dowodowego z innego postępowania w innym, ale przecież właściwie tym samym... dziwna sytuacja

totep napisał w dniu 27.04.2008 o godzinie 13:59:27 :

A nie wydaje się wam, że dwa razy byśmy w takiej sytuacji płacili za to samo. Przecież prokurator umarzając postępowanie ponosi koszty tego postępowania. I co? W postępowaniu o wykroczenia - płacilibyśmy znowu np. za tą samą opinię?

Petrus napisał w dniu 27.04.2008 o godzinie 18:33:55 :

W tym sęk, że umorzone postępowanie obciąża kosztami Skarb Państwa, a za skazanie obwinionego za wykroczenie dajemy mu koszty niejako faktycznie dublowane z poprzedniego postępowania. Podstawy prawnej nie sposób wprost znaleźć, ale jakakolwiek ustawa nie znajduje tu żadnego rozwiązania. Moralność zwycięża.

totep napisał w dniu 27.04.2008 o godzinie 18:50:57 :

W takim razie pytanie, czy twoim zdaniem można zasądzić od obwinionego koszty opinii biegłego bez rachunku? W wykroczeniach co do zasady jest zryczałtowana równowartość wydatków w postępwoaniu wykroczeniowym - ewentualne extra koszty tylko za faktyczne poniesnione wydatki w tym postępwoaniu - moim skromnym zdaniem.

Petrus napisał w dniu 27.04.2008 o godzinie 22:02:38 :

Ja to pytanie zamieściłem w imieniu osoby drugiej, więc nie wiem osobiście, jak te sytuacje wyglądają autentycznie, ale wydaje mi się, że osoba pytająca twierdzi, że jest rachunek, więc stąd pytanie czy zasądzać.

koko napisał w dniu 28.04.2008 o godzinie 18:19:44 :

"totep" napisał:

W takim razie pytanie, czy twoim zdaniem można zasądzić od obwinionego koszty opinii biegłego bez rachunku? W wykroczeniach co do zasady jest zryczałtowana równowartość wydatków w postępwoaniu wykroczeniowym - ewentualne extra koszty tylko za faktyczne poniesnione wydatki w tym postępwoaniu - moim skromnym zdaniem.


No nie zupełnie, bo zgodnie z art 118 par 3 kpow zryczałtowane wydatki nie obejmują kosztów biegłego;
a w postępowaniu przygotowawczym w prokuraturze biegły rachunku nie składał? to w jakiej kwocie przyznać mu wynagrodzenie, skoro nie jesteś w stanie wiedzieć ile czasu, dajmy na to, zapoznawał sie z aktami;
Natomiast jeżeli koszty biegłego zostały uregulowane i poniósł je Skarb Państwa, bo postepowanie w trybie kpk umorzono, to mówi sie trudno, obwiniony ich juz nie ponosi;

Nie mniej po przeprowadzeniu postepowania w sprawie o wykroczenie może pojawić się konieczność wydania opinii uzupełniającej, bo doszły nowe dowody, wtedy orzekamy ryczałtowe koszty a osobno koszty biegłego, obciązając nimi obwinionego , oczywiście przy wyroku skazującym;

Podobny problem jest z jazdą w stanie nietrzeźwości a więc ze 178a par 1, potem okazuje się, że to wykroczenie; W sprawie o wykroczenia zasądzam ryczałt za badanie urządzeniem kontrolno-pomiarowym mimo ze prok umorzył w sprawie 178a par1 kk czy nie?

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.