Wtorek, 27 lutego 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5846
Wtorek, 27 lutego 2024

Forum sędziów

Praca za granicą

grabka
22.04.2008 22:04:43

Wrzucam nowy temat. Jak sadzę, będzie coraz więcej spraw w wydziałach pracy dotyczących sporów na tle zatrudnienia poza granicami kraju.
Aktualnie mam do rozpoznania sprawę o wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych i diety. Pracownik zawarł z polskim pracodawcą umowę o pracę, miejscem świadczenia pracy była Francja, praca na budowach. Czas pracy we Francji, to 35 godzin tygodniowo, a dodatek za godziny nadliczbowe - 20 % (w czasie zatrudnienia), obecnie 25 %.
Według którego prawa, polskiego, czy francuskiego policzyć normatywny czas pracy i wynagrodzenie za godziny nadliczbowe ? Dochodzi jeszcze kwestia diet.

Muszę pomyśleć nad dokształcaniem w zakresie prawa europejskiego, bo to nie jedyna moja sprawa z udziałem zagranicznym

anpod
22.04.2008 23:51:18

tak na gorąco i bez uzasadnienia ( bo pozno czas pracy i nadgodziny wg prawa polskiego, a diety chyba nie, skoro miejscem świadczenia pracy była Francja.
Ale oczywiscie optyka- szczególnie co do tego ostatniego, moze mi sie zmienic, jesli poczytam coś o tym.
A dopytam- tam na miejscu pracodawca zapewniał nocleg i jakies inne tego typu świadczenia?

grabka
22.04.2008 23:54:55

Pracodawca, zapewniał nocleg i dowóz do pracy, wypłacał diety, sporna jest kwestia ich wysokości.
Chyba międzynarodowe prywatne trzeba poczytać

kubalit
26.04.2008 12:09:50

Prawo prywatne międzynarodowe:
X. Stosunki pracy.

Art. 32. Strony mogą poddać stosunek pracy wybranemu przez siebie prawu, jeżeli pozostaje ono w związku z tym stosunkiem.

Art. 33. § 1. Jeżeli strony nie dokonały wyboru prawa, stosunek pracy podlega prawu państwa, w którym strony w chwili powstania tego stosunku mają miejsce zamieszkania albo siedzibę. Jeżeli praca jest, była lub miała być wykonywana w przedsiębiorstwie pracodawcy, rozstrzyga, zamiast jego miejsca zamieszkania albo siedziby - siedziba przedsiębiorstwa.

§ 2. Jeżeli strony nie mają miejsca zamieszkania albo siedziby w tym samym państwie i nie dokonały wyboru prawa, stosuje się prawo państwa, w którym praca jest, była lub miała być wykonywana


Orzecznictwo:

Wyrok SN z dnia 18 kwietnia 2001 r., I PKN 358/2000, OSNP 2003/3 poz. 59

Stosunek pracy pracownika zamieszkałego w Polsce oraz pracodawcy zamieszkałego i prowadzącego przedsiębiorstwo mające siedzibę w Polsce - jeżeli strony nie dokonały wyboru prawa - podlega prawu polskiemu, choćby umowa o pracę była lub miała być wykonywana w innym państwie (art. 33 § 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 12 listopada 1965 r. - Prawo prywatne międzynarodowe, Dz. U. 1965 r. Nr 46 poz. 290 ze zm.).


Komentarze:
Andrzej Kijowski w: Kodeks Pracy. Komentarz, pod red. T. Zielińskiego, Warszawa 2001, s. 1241

Jacek Skoczyński w: Kodeks Pracy. Komentarz, pod red. Z. Salwy, Warszawa 2000, s. 769

Andrzej M. Świątkowski, Komentarz do kodeksu pracy, Kraków 2002, t. II, s. 572-574


Pozdrawiam i życzę miłej lektury

grabka
26.04.2008 14:38:08

Kubalit,
wielkie dzięki za analizę prawa prywatnego międzynarodowego, zamierzałam się tym zająć w przyszłym tygodniu, będzie mi łatwiej

kubalit
26.04.2008 15:10:02

Drobiazg, miałem trochę "z górki" bo już wcześniej o tym pisałem w jednym uzasie.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.