Wtorek 18 stycznia 2022 Wydanie nr 5076

Błędy w kodeksach

wyłączenie sędziego

koko napisał w dniu 02.05.2008 o godzinie 19:25:17 :

zwracam uwagę na nieprawidłową konstrukcję art 40 par 1 pkt 6 i 7 kpk:
jeżeli sędzia brał udział w wydaniu orzeczenia , które zostało uchylone, tzn że musiało byc zaskarżone / co do zasady/; po co więc wprowadzono pkt 7 skoro wystarczy, że orzeczenie jest zaskarzone, by była podstawa wyłączenia sędziego, bez względu na dalsze losy tego orzeczenia, a w szczególności czy zostało nastepnie utrzymane czy uchylone; Dodatkowo przepis jest jednoznaczny, ale nie logiczny, zatem SN wielokrotnie dokonywał różnych jego interpretacji w zalezności od składu; Gdybyśmy chcieli trzymac się zapisu ustawowego , jasnego gramatycznie, wszelkie rozwazania dotyczące orzeczeń aresztowych czy wyłączenie sędziego po zwrocie sprawy prokuratorowi byłyby zbędne;

[ Dodano: Pią Maj 02, 2008 7:27 pm ]
i jeszcze jedno, jeżeli sedzia na podstawie art 463 par 1 kpk uchyla swoje postanowienie, to chyba też powinien być wyłączony? art 40 pat 1 pkt 7 kpk ?

marciano napisał w dniu 11.05.2008 o godzinie 20:14:45 :

Tak na gorąco, bez analizy orzecznictwa i komentarzy, wydaje mi się że pkt. 6 dotyczy sytuacji gdy sędzia wydał orzeczenie a potem np. awansował lub dostał delegację do wyższej instancji i na mocy tego przepisu nie może rozpoznawać środka odwoławczego od własnego orzeczenia w sądzie wyższej instancji. Natomiast pkt 7 chyba nie budzi wątpliwości, sprawa wraca po uchyleniu i nie może byc rozpoznawana przez tego samego sędziego w tej samej instancji. Ale mogę sie mylić w tej interpretacji. Pozdrawiam.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.