Sobota 28 stycznia 2023 Wydanie nr 5451

Błędy w kodeksach

Wyrok zaoczny w postepowaniu zwyczajnym.

marciano napisał w dniu 11.05.2008 o godzinie 20:33:34 :

Od dłuższego czasu zastanawia mnie problem, czy jeżeli rozpoczynamy postepowanie w trybie uproszczonym i prowadzimy rozprawę zaocznie na podstawie art. 479par. 1 kpk a nastepnie na skutek przerwy przekraczajacej 21 dni zmieniamy tryb na zwyczajny w oparciu o art. 484 par 2 kpk a oskarżony nadal sie nie stawia, to czy można w takim wypadku wydać wyrok zaoczny, który jak wiadomo jest elementem postepowania uproszczonego. W moim sądzie koncepcje są rózne. Niektórzy wydają wyroki zaoczne, niektórzy takiego oskarzonego doprowadzają, uznając że jego obecnośc jest obowiązkowa, jeszcze inni wydają wyroki "oczne" i nie doręczają ich oskarzonym, bowiem tryb zwyczajny ich zdaniem tego nie przewiduje. Ja osobiście tę ostatnią koncepcje odrzucam, uważam że w takim wypadku tryb zwyczajny byłby mniej gwarancyjny w zakresie prawa do obrony niż uproszczony a to już jest stawianie sprawy na głowie. Dwie pierwsze koncepcje stosowałem w zalezności od tego jaka mnie bardziej przekonywała na dany czas. W chwili obecnej wydaje poprostu wyroki zaoczne, nikt tego nie podnosi w zarzutach apelacyjnych. Poruszam ten problem w tym dziale, bowiem przepisy tego wprost nie regulują i wydaje się, iż jest tutaj pewna luka w zakresie regulacji zmiany trybu w toku postepowania.

Dred napisał w dniu 11.05.2008 o godzinie 20:41:33 :

Ten temat został już omówiony do granic wytrzymałości. ;-) Poszukaj w dziale o KPK.

marciano napisał w dniu 11.05.2008 o godzinie 20:45:06 :

Poszukam jak uzyskam dostęp. :-)

Dred napisał w dniu 11.05.2008 o godzinie 20:48:54 :

Powodzenia!

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.