Sobota 28 stycznia 2023 Wydanie nr 5451

Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych

Właściwość sądu dla pracowników tymczasowych

Johnson napisał w dniu 15.05.2008 o godzinie 09:49:19 :

Zgodnie z art. 24 ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U.03.166.1608): "Roszczenia pracownika tymczasowego rozpatruje sąd pracy właściwy ze względu na siedzibę agencji pracy tymczasowej zatrudniającej tego pracownika"

Czy dobrze myślę że przepis ten mówi o właściwości wyłącznej, a co za tym idzie sprawę przekazuje według właściwości "z urzędu"?

Czy ktoś wie jaki sąd pracy będzie właściwy dla siedziby: Warszawa ul. Nowogrodzka ?

chaoos napisał w dniu 17.05.2008 o godzinie 22:13:41 :

zgadza się SR Warszawa Śródmieście

underinfluence napisał w dniu 21.05.2008 o godzinie 14:30:50 :

z komentarza do ustawy A. Sobczyka

Komentowany przepis stanowi regulację odmienną od przepisów o właściwości miejscowej określonych w art. 461 k.p.c. Zważywszy na fakt, że zakres art. 24 ustawy jest węższy niż art. 461 k.p.c. (bowiem nie zawiera właściwości przemiennej), regulację tę należy traktować jako szczególną i zastępującą przepisy kodeksu postępowania cywilnego w tej kwestii. Takie rozwiązanie należy ocenić krytycznie. Przez siedzibę pracodawcy tymczasowego należy bowiem rozumieć miejsce wskazane w rejestrze (KRS), które bardzo często będzie innym miejscem niż placówka zatrudnienia pracodawcy tymczasowego.
2. Trudno znaleźć argument, który przemawia za takim ograniczeniem praw procesowych pracowników tymczasowych. Natomiast nietrudno wykazać, że z punktu widzenia ekonomii procesowej najbardziej właściwym miejscem rozstrzygania sporu powinien być sąd właściwy dla miejsca wykonywania pracy.

Johnson napisał w dniu 22.05.2008 o godzinie 21:35:44 :

"underinfluence" napisał:


Trudno znaleźć argument, który przemawia za takim ograniczeniem praw procesowych pracowników tymczasowych. Natomiast nietrudno wykazać, że z punktu widzenia ekonomii procesowej najbardziej właściwym miejscem rozstrzygania sporu powinien być sąd właściwy dla miejsca wykonywania pracy.


Argument jest dość prosty: praca tymczasowa może być wykonywana przez pracowników tymczasowych na rzecz różnych pracodawców użytkowników, których siedziby a co za tym idzie "miejsca wykonywania pracy" mogą znajdować się we właściwości różnych sądów pracy. I co wtedy? Pracownik ma dzielić swoje roszczenia na kilka sądów?

[ Dodano: Wto Lip 15, 2008 2:40 pm ]
"chaoos & anpod" napisał:


zgadza się SR Warszawa Śródmieście


No i moi mili przekazałem do w/w sądu, a on mi odesłał twierdząc że to nie on, tylko sąsiad (SR dla M-sta Warszawy)
Poprosił o "reasumpcję" postanowienia - co by to nie znaczyło. Ja odmówiłem i teraz sobie korespondujemy z panią przewodniczącą [pozdrawiam ]. Już napisała to mojego prezesa. Ale ja sie nie złamię

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.