Czwartek 08 grudnia 2022 Wydanie nr 5400

Cywilna procedura

Śmierć pozwanego a wyrok zaoczny

jarocin napisał w dniu 21.05.2008 o godzinie 11:24:16 :

Mam taką sytuację: po doręczeniu odpisu pozwu, a przed wydaniem wyroku zaocznego zmarł pozwany. Oczywiście dowiedziałem się o tym dopiero po wydaniu wyroku zaocznego. Uważam, że powinienem zawiesić postępowanie, ale uchylić wyroku zaocznego nie mogę, bo art. 343(1) kpc dotyczy sytuacji gdyby pozwany nie żył już w chwili wniesienia pozwu. Jeśli następnie dojdzie do umorzenia sprawy również nie będzie problemu. Co jednak, jeśli zostaną mi wskazani następcy prawni? Czy wtedy mam doręczyć im odpis w.z., w którym wpisany jest pozwany, a nie oni i oni powinni złożyć sprzeciw? Tylko takie rozwiązanie przychodzi mi do głowy. Mam rację?

ubilexibi napisał w dniu 21.05.2008 o godzinie 17:21:30 :

A może art. 174 § 2 k.p.c. jest rozwiązaniem? Brzmi on tak: W wypadkach wymienionych w § 1 pkt 1 i 4 zawieszenie ma skutek od chwili zdarzeń, które je spowodowały. Zawieszając postępowanie, sąd z urzędu uchyla orzeczenia wydane po nastąpieniu tych zdarzeń, chyba że nastąpiły one po zamknięciu rozprawy. :smile:

jarocin napisał w dniu 21.05.2008 o godzinie 17:50:55 :

"ubilexibi" napisał:

A może art. 174 § 2 k.p.c. jest rozwiązaniem? Brzmi on tak: W wypadkach wymienionych w § 1 pkt 1 i 4 zawieszenie ma skutek od chwili zdarzeń, które je spowodowały. Zawieszając postępowanie, sąd z urzędu uchyla orzeczenia wydane po nastąpieniu tych zdarzeń, chyba że nastąpiły one po zamknięciu rozprawy. :smile:


Chyba się spalę Oczywiście, że znam ten przepis, miałem jakąś chwilową amnezję

Zamykam temat.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.