Niedziela 22 maja 2022 Wydanie nr 5200

Cywilna procedura

Doręczenie postanowienia o zabezpieczeniu

richter napisał w dniu 26.05.2008 o godzinie 17:00:20 :

wiadomo, że nie doręczamy zobowiązanemu postanowienia w przedmiocie zabezpieczenia, które podlega wykonaniu w drodze egzekucji, doręczamy natomiast takie, które nie podlegają wykonaniu, aby obowiązany mógł się zastosować do jego treści

a czy doręczamy postanowienie o oddaleniu wniosku o udzielenie zabezpieczenia, w którym wierzyciel wnioskował o udzielenie zabezpieczenia wskazując wyłącznie sposoby podlegające egzekucji? pytam w kontekście art. 740 par. 2 kpc
powinno być tak, aby dłużnik się nie dowiedział, że wierzyciel podejmuje jakieś ruchy

niemniej oczywistym jest, iż postanowienie oddalające nie podlega wykonaniu w drodze egzekucji
z kolei jak się uprawniony zażali i odwoławczy ulegnie jego argumentom, zmieniając postanowienie, to obowiązany będzie wiedział co się dzieje i spienięży swoje zasoby czy coś

no i co w przypadku, gdy postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia zawiera i sposoby podlegające i nie podlegające egzekucji? sentencję mogę rozdzielić, robiąc dwa punkty, ale jak rozdzielić uzasadnienie?

ubilexibi napisał w dniu 26.05.2008 o godzinie 22:42:17 :

Moim zdaniem z art. 740 § 2 k.p.c. wynika wprost, że obowiązanemu nie doręcza się również postanowienia odmownego. No bo w jakim wypadku uprawniony wniesie zażalenie? Tylko jak sąd mu oddali wniosek.

Co do drugiego problemu. Uważam, że w takim wypadku trzeba wydać dwa odrębne postanowienia. Właśnie ze względu na problem związany z doręczaniem.

richter napisał w dniu 26.05.2008 o godzinie 22:53:17 :

"ubilexibi" napisał:

Co do drugiego problemu. Uważam, że w takim wypadku trzeba wydać dwa odrębne postanowienia. Właśnie ze względu na problem związany z doręczaniem.

taka właśnie koncepcja zrodziła mi się w głowie, ale nie chciałem odpowiadać na swojego posta

ubilexibi napisał w dniu 26.05.2008 o godzinie 22:57:46 :

To mogłyby być początki rozdwojenia jaźni ...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.