Poniedziałek 06 grudnia 2021 Wydanie nr 5033

Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych

dodatkowe wynagrodzenie roczne nauczyciela

benykuba napisał w dniu 27.05.2008 o godzinie 13:35:19 :

czy zetknęliście się w pracy z analogicznym problemem?

stan faktyczny:

nauczyciel zatrudniony od 3 kwietnia na zastępstwo do końca sierpnia wnosi o 13.
problem wiąże się z wykładnią art. 2 ust. 3 pkt. 1 ustawy o oddatkowym wynagrodzeniu rocznym : przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach:
nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej),

spotkałem się z dwiema interpretacjami
-1. przez nawiązanie stosunku pracy zgodnie z organizacją pracy szkoły, w wypadku nauczycieli zatrudnionych w szkołach publicznych, należy rozumieć nawiązanie pracy z dniem 1 września danego roku do 31 sierpnia roku następnego, a więc już nie np. od 5 września

-2. organizacja pracy szkoły jest pojęciem szerszym niż rok szkolny. Organizacja ta nie określa bowiem tylko okresu trwania roku szkolnego, w tym ferii (tak jak jest to w przypadku rozporządzenia MENiS z dnia 18 kwietnia 2002r. w sprawie organizacji roku szkolnego Dz.U.z 2002r. nr 46 poz.432), ale obejmuje także swym zakresem inne kwestie np. plany nauczania, zasady tworzenia oddziałów, zasady organizacji indywidualnego nauczania, dodatkowych zajęć edukacyjnych, zastępstw, godzin ponadwymiarowych, jak i wielu innych elementów. Z tego względu należy stanąć na stanowisku, że przyjmowanie założenia, iż „organizacja pracy szkoły” jest tożsama z „rokiem szkolnym” jest nieprawidłowe, ze względu na szerszy charakter tego pierwszego pojęcia. Ponadto Karta Nauczyciela umożliwia zatrudnianie nauczycieli także w trakcie roku szkolnego (a więc również po 1 września

anpod napisał w dniu 27.05.2008 o godzinie 16:15:12 :

nie analizowałam nigdy tych przepisów, więc piszę wyłącznie na bazie informacji, które podałes.
Ja zdecydowanie skłaniałabym się do interpretacji II, ktora to nie ogranicza organizacji pracy szkoły, wyłącznie do roku szkolnego, a właśnie odnosi do planu zajęc, programu nauczania itp. Z doświadczenia własnego moge wskazać, ze bardzo częstą sytuacją jest to, ze dany przemiot jest nauczany jedynie przez pół roku w danej placówce, co moze powodować koniecznośc zatrudnienia nauczyciela własnie na owo pół roku.

Ale, jesli w tym stanie faktycznym nie ma haczyków, to tak szerzej ujętego pojęcia organizacji pracy szkoły, w żadnym wypadku nie odnosiłabym do kwestii zatrudniania na zastępstwo za innego nieobecnego nauczyciela. Moim zdaniem to inna sytuacja, niz wymaga ten cytowany przepis. Zwróć uwagę, ze jest tam zapis "zgodnie z organizacją pracy szkoły", a więc moim zdaniem będzie sie odnosiło do z góry zaplanowanych sytuacji wynikających z organizacji roku szkolnego, a nie konieczności podejmowania działan awaryjnych zwiazanych z osobistymi sytuacjami zatrudnionych w placówce nauczycieli.

Mira napisał w dniu 27.05.2008 o godzinie 16:18:30 :

o mój boże w tym temacie to ja w ogóle niec nie wiem, ale nowa tu jestem i widze że niektórzy to w każdym temacie coś do powiedzenia mają (bez urazy oczywiście tylko z podziwem

Johnson napisał w dniu 27.05.2008 o godzinie 16:21:20 :

"Mira" napisał:


widze że niektórzy to w każdym temacie coś do powiedzenia mają (bez urazy oczywiście tylko


Niektórzy orzekają w 4 wydziałach jednocześnie ...

Mira napisał w dniu 27.05.2008 o godzinie 16:23:08 :

Ok zrozumiałam. Tak tylko przelatuje tematy bo ja faktycznie głównie cywilne a z reszty zielona jestem.
Z drugiej strony widać ze czujność w narodzie zachowana i znaczy nie nalezy sobie dawac w kasze dmuchac tylko odrazu jeden na odlew
za wskazówki uprzejmie dziekuję

[ Dodano: Wto Maj 27, 2008 4:24 pm ]
"Johnson" napisał:


widze że niektórzy to w każdym temacie coś do powiedzenia mają (bez urazy oczywiście tylko


Niektórzy orzekają w 4 wydziałach jednocześnie ... ale to ponoć chlernie rozwija (podział uwagi głównie ale też i intelekt i w ogóle )

benykuba napisał w dniu 27.05.2008 o godzinie 18:15:22 :

"anpod" napisał:

nie analizowałam nigdy tych przepisów, więc piszę wyłącznie na bazie informacji, które podałes.
Ja zdecydowanie skłaniałabym się do interpretacji II, ktora to nie ogranicza organizacji pracy szkoły, wyłącznie do roku szkolnego, a właśnie odnosi do planu zajęc, programu nauczania itp. Z doświadczenia własnego moge wskazać, ze bardzo częstą sytuacją jest to, ze dany przemiot jest nauczany jedynie przez pół roku w danej placówce, co moze powodować koniecznośc zatrudnienia nauczyciela własnie na owo pół roku.

Ale, jesli w tym stanie faktycznym nie ma haczyków, to tak szerzej ujętego pojęcia organizacji pracy szkoły, w żadnym wypadku nie odnosiłabym do kwestii zatrudniania na zastępstwo za innego nieobecnego nauczyciela. Moim zdaniem to inna sytuacja, niz wymaga ten cytowany przepis. Zwróć uwagę, ze jest tam zapis "zgodnie z organizacją pracy szkoły", a więc moim zdaniem będzie sie odnosiło do z góry zaplanowanych sytuacji wynikających z organizacji roku szkolnego, a nie konieczności podejmowania działan awaryjnych zwiazanych z osobistymi sytuacjami zatrudnionych w placówce nauczycieli.


wydaje się , że masz rację ta II interpretacja jest wykładnią dokonaną przez ZNP a więc organizację żywotnie w tym zainteresowaną, już ministerstwo w swoich wytycznych twierdzi inaczej, przy rozstrzygnięciu zbadam jeszcze dokładnie zapisy ustawy Karta Nauczyciela i system oświaty może tam coś znajdę sensownego.

chaoos napisał w dniu 27.05.2008 o godzinie 19:23:56 :

beny,

abstrahując, od wykładni językowej wskazanych przepisów mam wrażenie, że nie można oderwać się od celu ustawy, która gwarantuje nauczycielom prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego
w opisanej sytuacji spełniona została przesłanka zatrudnienia w trakcie roku kalendarzowego, natomiast ogranizację pracy szkoły potraktowałbym szeroko jako konieczność zapewnienia obsady nauczycieli dla przewidzialnej liczby zajęć dydaktycznych zaplanowanych w danym semestrze

ja osobiście zasądziłbym dodatkowe wynagrodzenie roczne (chyba, że jeszcze gdzieś indziej masz haczyk w aktach)

anpod napisał w dniu 27.05.2008 o godzinie 19:30:38 :

chaoos, ta ustawa gwarantuje prawo do takiego wynagrodzenia niezaleznie od okresu zatrudnienia? bo moim zdaniem, to, co napisał benny świadczy o czymś innym. Ze zasadą jest wynagrodzenia w przypadku spełnienia wymogu przepracowania określonej ilości czasu,czyli ponad 6 miesięcy a wyjątki od tego interpretowalabym ścisle. I do tego jest wykładnia tego przepisu jest niezbędna, nie bardzo mozna od niej abstrahować, skoro ona te wyjatki statuuje

chaoos napisał w dniu 27.05.2008 o godzinie 19:37:28 :

ok anpod, zgadzam się z Tobą

może trochę niejasno to wyraziłem, chodziło mi o to, że powołany wyjątek interpretowałbym w kierunku prawa pracownika do dodatkowego wyangordzenia (jako generalnej zasady przyjętej w ustawie), a nie w taki sposób, aby stwierdzić, że to wynagrodzenie jest nienależne

z tego co się zorienowałem nasze konkluzje są akurat zbieżne

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.