Środa 08 grudnia 2021 Wydanie nr 5035

Dyskusja nad protestem sędziów

wynagrodzenie asesorów

kate napisał w dniu 05.06.2008 o godzinie 12:57:11 :

A może czas najwyższy zakwestionować zróżnicowane wynagrodzenia asesorów i sędziów rejonowych, skoro zgodnie z art. 18 3c. § 1 k.p. pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.
Praca asesora nie różni się od pracy sędziego rejonowego,a co więcej po statystykach widać, że asesorom zapewnia się taką ilość pracy by błyszczeli w statystykach

zainteresowany napisał w dniu 05.06.2008 o godzinie 13:11:53 :

W związku tym, że asesorzy odchodzą do lamusa nie ma o co kruszyć kopii.
Ja jednak pamietam, że jako asesor zarabiałem mniej niż moja znajoma referendarz i mniej niż kierowniczka mojego wydziału. Potem były chyba jakieś podwyżki dla asasorów.

witoldw1 napisał w dniu 05.06.2008 o godzinie 13:17:21 :

Sorry ,ja nad tym siedzial nie będę ,ale uważam że jeśli ktoś to potrafi zakwestionować to powinien to zrobić dla zasady ,poza tym chyba można by dochodzić wyrównanie do tyłu w zakresie nieprzedawnionym

duralex napisał w dniu 05.06.2008 o godzinie 13:20:57 :

chyba jednak jest o co kruszyć kopie, bo jeżeli takie roszczenie przedawnia się dajmy na to po 3 latach, to osoby, którym roszczenie się nie przedawniło (a jest ich pewnie całiem sporo) mogą wystapić o wyrównanie wstecz powołując się własnie na tę zasade równości...za taką samą pracę takie samo wynagrodzenie.

Nie ma chyba znaczenia, że ktoś jest teraz sędzią, ale jeżeli przez ileś tam lat czy miesięcy wykonywał taką samą robotę jak kolega z pokoju, a dostawał powiedzmy 1.000 PLN mniej, to czemu ma o to nie wystąpić???

grabka napisał w dniu 05.06.2008 o godzinie 13:32:04 :

Przy pozytywnym rozstrzygnięciu, otwarta pozostaje kwestia (a może nawet łatwiejsza do dochodzenia) zaliczenia okresu asesury, w czasie której powierzono wykonywanie czynności sędziego, do okresu pracy uprawniającego do stawki awansowej.

romanoza napisał w dniu 05.06.2008 o godzinie 13:45:39 :

"grabka" napisał:

Przy pozytywnym rozstrzygnięciu, otwarta pozostaje kwestia (a może nawet łatwiejsza do dochodzenia) zaliczenia okresu asesury, w czasie której powierzono wykonywanie czynności sędziego, do okresu pracy uprawniającego do stawki awansowej.

No właśnie, już kiedyś o tym pisałem, w usp jest zapis zdaje się "na innym stanowisku równorzędnym". I właściwie nie wiem, dlaczego nie wlicza się do stawek awansowych asesury

Johnson napisał w dniu 05.06.2008 o godzinie 13:55:32 :

"duralex" napisał:


Nie ma chyba znaczenia, że ktoś jest teraz sędzią, ale jeżeli przez ileś tam lat czy miesięcy wykonywał taką samą robotę jak kolega z pokoju


Gdyby to była ta sama "robota" to TK nie podważyłby instytucji asesury. W orzeczeniu można znaleźć różnice i nie jest nią tylko "czasowość" pełnienia funkcji.

witoldw1 napisał w dniu 05.06.2008 o godzinie 17:00:03 :

"duralex" napisał:

nie jestem pracusiem więc pewnie nie powinienem się wypowiadać, ale kwestia wydaje mi się warta rozważenia...nie chodzi przeciez o to samo stanowisko, ale podejmowanie takich samych czynności za różne wynagrodzenie...trochę jak nasze pozwy "wynagrodzenie sedziego powszechnego a administracyjnego", tylko chyba łatwiejsze do wygrania...

Moim zdaniem masz racje ,wszyscy dobrze wiemy ,że asesor robi to samo co sędzia tylko dwa razy wiecej i trzy razy szybciej ,a sprawa wlaśnie w wykonywanej pracy a nie tytułach

praefectus napisał w dniu 05.06.2008 o godzinie 17:54:11 :

Jeżeli już rozważać pozew za okres asesury, to - aby zachować konsekwencję z pozwami o wyrównanie do wynagrodzeń sędziego WSA - wnosić o wyrównanie do asesora WSA. Póki pozew jeszcze nie jest gotowy sugeruję rozważenie złożenia wniosku o zawezwanie do próby ugodowej, gdzie można z grubsza opisać o co chodzi i podać kwotę żądania, bez konieczności pogłębionych rozważań dotyczących roszczenia (tyle, aby dało się je zidentyfikować). Przerwie bieg przedawnienia i da trochę czasu na zastanowienie się nad pozwem. Ja poważnie o tym myślę. Bo potem się okaże, że TK napisze coś sensownego, a tu będzie już po ptakach, jako przedawnione. Warto takim zawezwaniem objąć jeszcze mniej lub bardziej prawdopodobne odszkodowanie z tytułu zaniechania ustawodawczego, na wypadek gdyby TK takowego się dopatrzył.

elew napisał w dniu 05.06.2008 o godzinie 19:55:32 :

o ile się nie mylę, to w orzeczeniu o asesorach TK napomknął, że różnicowanie wynagrodzenia SSR z ASR jest uprawnione i nie jest niezgodne z Konstytucją.


ot taki gest pieseczka ogrodniczka -jeśli to porównanie jest niegodne i naraża na szwank naszą linię ataku i obrony -proszę moderatorów o usunięcie tego fragmentu mego post

oradek napisał w dniu 06.08.2008 o godzinie 00:11:09 :

W mojej skromnej ocenie TK nie przyznał, że zróżnicowanie wysokości wynagrodzeń sędziego i asesora jest uzasadnione. Kwestia wynagrodzenia była podnoszona przy ocenie niezawisłości asesora, którą m.in. wynagrodzenie ma gwarantować. Podzielam pogląd, że skoro jako asesor wykonuję tę samą pracę co sędzia, to powinienem zarabiać tyle samo - co wynika z podstawowych zasad prawa pracy. Jednocześnie ubolewam nad tym, że jako asesor nie chcę "się wychylać", więc nie napiszę pozwu. Rozważę to po ewentualnym mianowaniu. Liczę też, że nie będę przy tym sam i wspólnie zredagujemy projekty pozwów, którymi najprawdopodobniej także zajmie się TK.
Pozdrawiam

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.