Środa 01 lutego 2023 Wydanie nr 5455

Cywilna procedura

umorzenie akcji

Dorota Korman-W napisał w dniu 09.06.2008 o godzinie 12:44:03 :

wniosek o umorzenie akcji, może i zasadny,ale nie dość że u nas rzadko spotykany to jeszcze zawiera wniosek o wydanie zarządzenia tymczasowego w trybie art. 6 dekretu o umarzaniu utraconych dokumnetów. dekret nie zawiera żadnych przepisów proceduralnych (odsyła jedynie do przepisów części ogólnej kpc postępowania niespornego) -czy do tego wniosku stosuje się przepsiy o postępowaniu zabezpieczającym, jest to jakieś zabezpieczenia na czas trwania postępowania
Art. 6. 1. Wniosek może zawierać także żądanie, aby sąd zakazał pod rygorem nieważności dokonywania jakichkolwiek tranzakcyj, dotyczących praw z utraconego dokumentu, wystawcy zaś wzbronił wypłat z tego dokumentu lub w ogóle spełnienia świadczenia, jakoteż zamiany dokumentu na inny.
2. Żądanie to sąd rozpozna niezwłocznie. Zarządzenie tymczasowe, uwzględniające żądanie, doręcza się z urzędu wystawcy dokumentu i uczestnikom.

No i oczywiście żadnego komentarza ani orzeczenia

ubilexibi napisał w dniu 27.06.2008 o godzinie 16:44:39 :

Art. X. § 1. przepisów wprowadzających k.p.c. ,,Jeżeli obowiązujące przepisy powołują się na uchylone przepisy dotyczące przedmiotów unormowanych w Kodeksie postępowania cywilnego lub niespornego albo odsyłają ogólnie do przepisów tych postępowań, stosuje się odpowiednio w tym zakresie przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. W szczególności w wypadkach, w których obowiązujące przepisy przewidują rozpoznanie sprawy w postępowaniu niespornym, stosuje się przepisy Kodeksu o postępowaniu nieprocesowym."

Uważam zatem, że stosuje się w tym postępowaniu ogólne przepisy o postępowaniu zabezpieczającym z uwzględnieniem art. 6 dekretu. Oczywiście całą sprawę rozpoznaje się w postępowaniu nieprocesowym.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.