Wtorek, 27 lutego 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5846
Wtorek, 27 lutego 2024

Forum sędziów

Problem braku odpowiednika art. 11 par. 1 kpk w kpow

marciano
25.06.2008 18:01:28

Mam pytanie do osób orzekających w wykroczeniach, czy postepowanie wykroczeniowe można umorzyć ze względu na niecelowośc ścigania, tak jak to sie robi z karnym w oparciu o art. 11 par. 1 kpk. Przejrzałem cały kpow i nie znalazłem analogicznego przepisu, ale może przeoczyłem.
Niestety moja KMP jedzie na statystyce i nikomu nie odpuści, bywa że jakaś recydywa na przepustce wypije piwo w parku i robią wniosek. Ostatnio miałem gościa który mial do odsiadki chyba jeszcze z 8 lat i zrobili mu jakiś bzdurny wniosek o wykroczenie, potem trzeba się bujac z konwojami a obwiniony śmieje mi sie w twarz bo wie że i tak nic mu nie zrobię. Ale najbardziej kuriozalna była sprawa o śmiertelne pogryzienie kobiety przez psa zakończona w karnym, a u mnie w grodzkim wpłyną wniosek z 77 kw i musiałem faktycznie przeprowadzić całe postepowanie od początku tak jak w sprawie karnej. Pokrzywdzony - syn ofiary - przychodzi przekonany że to kolejna sprawa o śmierc jego matki i jak ja mam mu wytlumaczyć że jest to zagrożone naganą albo grzywną do 250 zł. Więc czasem aż sie prosi umorzyć i dac sobie spokój z wykroczeniem. Tylko patrzeć jak jakiś komendant wpadnie na pomysł aby do każdego wypadku drogowego dorabiac sprawę z 86 par. 1 kw, bo przecież teoretycznie można.

Krzych
25.06.2008 18:42:20

"marciano" napisał:


Mam pytanie do osób orzekających w wykroczeniach, czy postepowanie wykroczeniowe można umorzyć ze względu na niecelowośc ścigania, tak jak to sie robi z karnym w oparciu o art. 11 par. 1 kpk. Przejrzałem cały kpow i nie znalazłem analogicznego przepisu, ale może przeoczyłem. (...)
Ale najbardziej kuriozalna była sprawa o śmiertelne pogryzienie kobiety przez psa zakończona w karnym, a u mnie w grodzkim wpłyną wniosek z 77 kw i musiałem faktycznie przeprowadzić całe postepowanie od początku tak jak w sprawie karnej. Pokrzywdzony - syn ofiary - przychodzi przekonany że to kolejna sprawa o śmierc jego matki i jak ja mam mu wytlumaczyć że jest to zagrożone naganą albo grzywną do 250 zł. Więc czasem aż sie prosi umorzyć i dac sobie spokój z wykroczeniem. Tylko patrzeć jak jakiś komendant wpadnie na pomysł aby do każdego wypadku drogowego dorabiac sprawę z 86 par. 1 kw, bo przecież teoretycznie można.

Odpowiednika nie ma.
W tym drugim przypadku można byłoby się zastanawiać nad art. 61 kpow.

marciano
25.06.2008 20:01:09

"Krzych" napisał:


Odpowiednika nie ma.
W tym drugim przypadku można byłoby się zastanawiać nad art. 61 kpow.


Dzieki za podpowiedź. Nie zwróciłem uwagi na ten przepis wczesniej.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.