Sobota 05 grudnia 2020 Wydanie nr 4667

Karne procedura

Problem braku odpowiednika art. 11 par. 1 kpk w kpow

marciano napisał w dniu 25.06.2008 o godzinie 18:01:28 :

Mam pytanie do osób orzekających w wykroczeniach, czy postepowanie wykroczeniowe można umorzyć ze względu na niecelowośc ścigania, tak jak to sie robi z karnym w oparciu o art. 11 par. 1 kpk. Przejrzałem cały kpow i nie znalazłem analogicznego przepisu, ale może przeoczyłem.
Niestety moja KMP jedzie na statystyce i nikomu nie odpuści, bywa że jakaś recydywa na przepustce wypije piwo w parku i robią wniosek. Ostatnio miałem gościa który mial do odsiadki chyba jeszcze z 8 lat i zrobili mu jakiś bzdurny wniosek o wykroczenie, potem trzeba się bujac z konwojami a obwiniony śmieje mi sie w twarz bo wie że i tak nic mu nie zrobię. Ale najbardziej kuriozalna była sprawa o śmiertelne pogryzienie kobiety przez psa zakończona w karnym, a u mnie w grodzkim wpłyną wniosek z 77 kw i musiałem faktycznie przeprowadzić całe postepowanie od początku tak jak w sprawie karnej. Pokrzywdzony - syn ofiary - przychodzi przekonany że to kolejna sprawa o śmierc jego matki i jak ja mam mu wytlumaczyć że jest to zagrożone naganą albo grzywną do 250 zł. Więc czasem aż sie prosi umorzyć i dac sobie spokój z wykroczeniem. Tylko patrzeć jak jakiś komendant wpadnie na pomysł aby do każdego wypadku drogowego dorabiac sprawę z 86 par. 1 kw, bo przecież teoretycznie można.

Krzych napisał w dniu 25.06.2008 o godzinie 18:42:20 :

"marciano" napisał:


Mam pytanie do osób orzekających w wykroczeniach, czy postepowanie wykroczeniowe można umorzyć ze względu na niecelowośc ścigania, tak jak to sie robi z karnym w oparciu o art. 11 par. 1 kpk. Przejrzałem cały kpow i nie znalazłem analogicznego przepisu, ale może przeoczyłem. (...)
Ale najbardziej kuriozalna była sprawa o śmiertelne pogryzienie kobiety przez psa zakończona w karnym, a u mnie w grodzkim wpłyną wniosek z 77 kw i musiałem faktycznie przeprowadzić całe postepowanie od początku tak jak w sprawie karnej. Pokrzywdzony - syn ofiary - przychodzi przekonany że to kolejna sprawa o śmierc jego matki i jak ja mam mu wytlumaczyć że jest to zagrożone naganą albo grzywną do 250 zł. Więc czasem aż sie prosi umorzyć i dac sobie spokój z wykroczeniem. Tylko patrzeć jak jakiś komendant wpadnie na pomysł aby do każdego wypadku drogowego dorabiac sprawę z 86 par. 1 kw, bo przecież teoretycznie można.

Odpowiednika nie ma.
W tym drugim przypadku można byłoby się zastanawiać nad art. 61 kpow.

marciano napisał w dniu 25.06.2008 o godzinie 20:01:09 :

"Krzych" napisał:


Odpowiednika nie ma.
W tym drugim przypadku można byłoby się zastanawiać nad art. 61 kpow.


Dzieki za podpowiedź. Nie zwróciłem uwagi na ten przepis wczesniej.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.