Wtorek, 21 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5930
Wtorek, 21 maja 2024

Forum sędziów

Wykonywanie grzywny z 71 k.k. przy wyroku łącznym

andylevy
19.08.2008 12:19:38

Zgdnie z art. 71pa.2 k.k. grzywna orzeczona w par. 1 nie podlega wykonaniu w przypadku zarządzenia wykonania kary a uiszczona grzywna jest zaliczan itd. Problem powstaje jednak w sytuacji, gdy kara pozbawienia wolności nie została zarządzona do wykonania ale weszła w skład kary łacznej (bezwględnej) w wyroku łącznym. Czy taka sytuacja jest równoznaczna z zarządzeniem wykonania kary, czy można stosować tu swoistą analogię? Czy istnieje podstawa do zaliczenia grzywny na poczet kary łącznej?

romanoza
19.08.2008 13:04:59

Do momentu zarządzenia wykonania kpw grzywna pozostaje moim zdaniem. Pewne problemy powstają przy ustalaniu górnej granicy takiej grzywny. O ile mnie pamięć nie myli, SN coś mówił na ten temat. Ale nie kojarzę namiarów.

Patrycja
19.08.2008 14:33:57

Jak dobrze zrozumiałam, to w skład kary łącznej weszła jednostkowa kara pozbawienia wolności warunkowo zawieszona?
Jak to możliwe, że orzeczona została łączna kara bezwzględna? Juz parę miesięcy nie orzekam, ale czy orzecznictwo do 89 par.1 kk się zmieniło?

romanoza
19.08.2008 14:47:52

Chyba źle zrozumiałem, czyli pewnie połączono zawieszoną z bezwzględną i łącznej nie zawieszono, albo połączono zawieszone i nie zawieszono łącznej. Ciekawa sytuacja, ale 71 par. 2 mówi kategorycznie o "zarządzeniu". Jakkolwiek jest to sprzeczne z ideą wymierzania grzywny na podstawie art. 71 par. 1 kk, ale nie widzę tutaj możliwości odpowiedniego zastosowania art. 71 par. 2 kk. Ktoś ma jakiś pomysł?

suzana22
19.08.2008 14:49:09

"Patrycja" napisał:

Jak dobrze zrozumiałam, to w skład kary łącznej weszła jednostkowa kara pozbawienia wolności warunkowo zawieszona?
Jak to możliwe, że orzeczona została łączna kara bezwzględna? Juz parę miesięcy nie orzekam, ale czy orzecznictwo do 89 par.1 kk się zmieniło?


SN nie pozostawia złudzeń: kpw w zawiasach + kpw bez zawiasów nie może dać kpw bez zawiasów, więc problem grzywny z art. 71 kk przy karze łącznej bez zawiasów nie istnieje.

Patrycja
19.08.2008 15:05:20

"suzana22" napisał:

Jak dobrze zrozumiałam, to w skład kary łącznej weszła jednostkowa kara pozbawienia wolności warunkowo zawieszona?
Jak to możliwe, że orzeczona została łączna kara bezwzględna? Juz parę miesięcy nie orzekam, ale czy orzecznictwo do 89 par.1 kk się zmieniło?


SN nie pozostawia złudzeń: kpw w zawiasach + kpw bez zawiasów nie może dać kpw bez zawiasów, więc problem grzywny z art. 71 kk przy karze łącznej bez zawiasów nie istnieje.

Właśnie o to mi chodziło, ale z ostrożności nie chciałam wypowiadać się kategorycznie.

Petrus
19.08.2008 20:17:19

"suzana22" napisał:

SN nie pozostawia złudzeń: kpw w zawiasach + kpw bez zawiasów nie może dać kpw bez zawiasów, więc problem grzywny z art. 71 kk przy karze łącznej bez zawiasów nie istnieje.

dlaczego nie istnieje?
istnieje, SN swoje a jakiś sąd swoje i problem gotowy...
należałoby stosować dla sprawiedliwości per analogiam, że wykonywana kara łączna z wyroku łącznego to jest zarządzenie z 71par2kk ale jest takie orzeczenie SA Lublin, że jak jest wykonana ta kara w postaci zastępczej pw to się nie zalicza jej na poczet zarządzonej głównej kary pw - ot pech i tyle, więc jak znam życie i gdy w przepisach brak regulacji, taka analogia jest ryzykowna

Patrycja
19.08.2008 20:38:23

A jak sie ta grzywna uchowała, skoro łączna jest bezwzględna?

romanoza
19.08.2008 21:57:23

W celu uporządkowania, bo się nam tutaj dziwna dyskusja robi. Po pierwsze: Petrus, ja jestem apelacja lubelska i zaliczam zastępczą w trybie art. 71 par. 2 kk, argumentacja jest w wątku o 71 kk.
Po drugie: Patrycja, a jak się mogła nie uchować, gdzieś w wątku o łącznym też jest dyskusja na temat, czy można łączyć zawieszoną i nie oraz czy można dać łączną bezwzględną przy dwóch zawieszonych, jakieś tam świeże orzeczenie było, że można, no to grzywna sobie zostaje, tak po prostu.
Po trzecie: Petrus, takich analogii dla sprawiedliwości jednak chyba nie można stosować. Powiesz, że zaliczam zarządzoną na poczet zasadniczej w trybie 71 par. 2 też per analogiam, ale ponownie odsyłam do argumentacji w odpowiednim wątku. Powtórzę tylko, że ustawodawca nie użył w 71 par. 2 kk sformułowania "wykonana", bo wykonana to również darowana i umorzona w rozumieniu przepisów o zatarciu. Odpracowana to przecież też nie "uiszczona". Z całą pewnością jest luuuuuuka. Zgadzam się, że przy łącznym w omawianym przypadku grzywna z 71 nie powinna istnieć, ale jakoś argumentów wykładniowych mi brak

Petrus
19.08.2008 23:28:26

zaliczasz - brawo! przeciwko SA, słusznie! bo inaczej coś nie tak, luuuka jest jak prawisz i to olbrzymia, patrzę do odpowiedniego wątku pozdrawiam

andylevy
20.08.2008 08:48:24

Przepraszam, że nie zabrałem głosu wczesniej ale byłem pozbawiony dostępu do komputera. Faktycznie jest kilka orzeczeń SN, z których wynika "zakaz" orzekania kary łacznej bezwzglednej przy łączeniu kar z jedną z zawieszonych, ale ja dostałem do wyjaśnienia z ZK w trybie art. 13 k.k.w. grzywien zamienionych na zkpw i w prawomocnym wyroku łącznym orzeczono własnie "wbrew" orzeczeniom SN. W ewidnecji ZK mają więc do wykonania karę łączna bezwzgledną i zastepczą karę pozbawienia wolnosci z grzywny orzeczonej z art. 71 k.k. Z tego powodu maja wątpliwosci, czy moga wykonywać zastępczą i chcą rozstrzygniecia tych wątpliwości. Co ciekawe watpliwości ma wyjasnić Sąd, który orzekł grzywnę a nie ten, który wydał wyrok łaczny, powodujacy ten problem...

romanoza
20.08.2008 09:14:53

Nie pozostaje nic innego, jak umorzyć grzywnę, problem z głowy, można powołać przesłankę, "wykonanie kary w inny sposób okazało się niecelowe" i na dodatek będziesz miał "szczególnie uzasadniony wypadek"

suzana22
21.08.2008 09:54:29

"Petrus" napisał:

SN nie pozostawia złudzeń: kpw w zawiasach + kpw bez zawiasów nie może dać kpw bez zawiasów, więc problem grzywny z art. 71 kk przy karze łącznej bez zawiasów nie istnieje.

dlaczego nie istnieje?
istnieje, SN swoje a jakiś sąd swoje i problem gotowy...


Petrusie, jeśli istnieje, to krótko. Przetestowałam. Dałam bez zawiasów łączną, gdy łączyłam dwie bez zawiasów i jedną z zawiasami. Skazany zaspał i spóźnił się z apelacją, ale kasację ładną napisał i wyroczek mi poleciał. A więc w praktyce to trochę inaczej się kręci niż w doktrynie

Darkside
21.08.2008 14:11:09

"suzana22" napisał:

SN nie pozostawia złudzeń: kpw w zawiasach + kpw bez zawiasów nie może dać kpw bez zawiasów, więc problem grzywny z art. 71 kk przy karze łącznej bez zawiasów nie istnieje.

dlaczego nie istnieje?
istnieje, SN swoje a jakiś sąd swoje i problem gotowy...


Petrusie, jeśli istnieje, to krótko. Przetestowałam. Dałam bez zawiasów łączną, gdy łączyłam dwie bez zawiasów i jedną z zawiasami. Skazany zaspał i spóźnił się z apelacją, ale kasację ładną napisał i wyroczek mi poleciał. A więc w praktyce to trochę inaczej się kręci niż w doktrynie

Na jednym ze szkoleń SSN tak mówił: sąd nie jest związany wykładnią SN (chyba że w danej sprawie) no ale skoro dana wykładnia jest elementem linii orzeczniczej SN i do SN trafi orzeczenie niezgodne z tą linią to dla SN nie pozostaje nic innego jak orzec zgodnie z tą linią

Lookasik
21.08.2008 22:21:33

Ja uważam, z istoty grzywny na 71 kk, że w takiej sytuacji nalezałoby uznać, iż grzywna nie podlega wykonaniu. I do ZK skierowałbym pismo o niewykonywaniu zkpw.

Uważam, że jeżeli istnieją luki to wszelkie interpretacje winny być na korzyść.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.