Piątek 07 października 2022 Wydanie nr 5338

Karne procedura

Doręczenie do USA za pośrednictwem MS

ddominus napisał w dniu 04.09.2008 o godzinie 12:17:53 :

Przepraszam ze zmieniam temat ale potrzebuje p[omocy a nie umiem założyc nowego wątku na tym forum.
Czy ktoś miał podobny problem i czy korzystał z doręczenia za pośrednictwem MS?
Stan faktyczny jest taki:
obywatel polski wniósł do sądu prywatny akt oskarżenia przeciwko obywatelowi polski (mając kilka lat wyjechał z RP) i który ma także obywatelstwo amerykańskie za zdarzenia które miało na terenie polski (217 i 216 k.k.) . Polak/Amerykanin po zdarzeniu wyjechał z kraju i przebywa w U.S.A. do Polski się nie wcale wybiera.
Wzywam oskarzyciela do złożenia prywatnego aktu oskarżenia w języku angielskim (poprzez tłumacza z listy Prezesa SO) albowiem z akt innej sprawy cywilnej między nimi która toczy się w Polsce wynika że strony doręczały sobie pisma poprzez biegłego tłumacza i w języku angielskim utrzymywały w tej formie kontakt. Mój oskarżony wskazuje, iż polski rozumie tylko trochę a wszystkie pisma są kierowane do niego po angielsku.
Ju uznałem że ma zastosowanie art. 72 par. 3 k.p.k. a ponadto oskarżyciel prywatny zastępuje prokuratora i na nim spoczywa obowiązek prawidłowego sporządzenia a/o tak aby obywatel innego państwa mógł się bronić.
Czy dobrze ? to jest pierwsze pytanie
a drugie czy ktoś korzystał z doręczenia poprzez MS do U.S.A. w oparciu o przepisy umowy z dnia 10 lipca 1996 roku zawartej między Rzeczpospolitą Polska a Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej o pomocy prawnej w sprawach karnych oraz rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 stycznia 2002 roku w sprawie szczegółowych czynności sądów w sprawach z zakresu międzynarodowego postępowania cywilnego oraz karnego w stosunkach międzynarodowych (Dz.U. 02.17.164).
Czy ktoś ma wzór gotowego wniosku poz tym co znajduje się w w/w umowie międzynarodowej.
Dziękuję za pomoc i przepraszam że w tym miejscu umieściłem pytanie.

[ Dodano: Pon Wrz 15, 2008 8:15 am ]
Widzę że temat nie wywołał reakcji bo musze przyznac że nie jest to częsta sprawa doręcząc korepsondencję w taki sposób i to jeszcze w sprawach prywatno skragowych.
Spróbuję jeszcze doręczyć normalnie przez pocztę na zwykłej "omarańczowej" zwrotce i zobaczymy czy wróci.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.