Poniedziałek 15 sierpnia 2022 Wydanie nr 5285

Karne materialne

niedobór a wartość szkody

bull78 napisał w dniu 16.09.2008 o godzinie 09:51:48 :

Mam sprawę osoby odpowiedzialnej za powstanie niedoboru w kawiarni (chodzi o kirownika jednostki). Po reamanentach w kawiarni okazywało się, że brakowało towaru i w kasie nie było gotówki za jego sprzedaż z marżą. Nie da się ustalić czy było to skradzione, czy sprzedane na lewo. Pracownicy co jakś czas za przyzwoleniem kierownika pokrywali niedobór towarem np. brakowało 100 PLN to oni kupowali herbatę za 10 złotych porcjowali na 10 porcji po 10 złotych (dziesęć szklanek herbaty) i wyrównywli niedobór w kwocie 100 złotych. W kięgach rachunkowych niedobór nie został odnotowany. Biegli:
-stwierdzili, że nie można było pokrywać niedoboru towrem tylko w pieniądzu;
- ustalili wysokość niedobór w ten sposób obliczyli utraconą marżę z powodu niesprzedania twowarów, którch brakło;

Mam dylemat z obliczeniem wysokości szkody. Szkodą według biegłych jest utracona marża. Ale ja nie ustalę, bo nikt z kelnerów nie przyznaje się do tego, że zrobił manko i czy towar został sprzedany (wersja korzystna dla oskarżonego) na lewo czy też ukradziony (wersja niekorzystna). Jeśli założę, że niedobór (wywowłany kradzieżą) był wyrównywany towarem (o czym mówią świadkowie), to przecież lokal mógł ten wstawiony towar sprzedać z marżą na nowo. Co będzię wówczas szkodą?

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.