Środa, 24 kwietnia 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5903
Środa, 24 kwietnia 2024

Forum sędziów

Nowy par. 3a art. 263 k.p.k.

emptio.spei
20.02.2009 19:17:23

w art. 263 po § 3 dodaje się § 3a w brzmieniu:
„§ 3a. W przypadku zbiegu tymczasowego aresztowania z wykonywaną karą pozbawienia
wolności orzeczoną w innej sprawie do okresów, o których mowa w § 2 i 3, zalicza się okres odbywania przez tymczasowo aresztowanego kary pozbawienia wolności.”

Jak to rozumiecie? U mnie w PR ten przepis zrobił dziś furorę. Większość, oprócz mnie, uważa, że jeśli zastosowany zostanie t.a. wobec osoby, która odbywa k.p.w., to zaliczyć do czasu trwania izolacyjnego środka zapobiegawczego trzeba będzie czas od rozpoczęcia przez niego odbywania kary, innymi słowy jeśli aresztowany zostanie osobnik, który siedzi sobie w więzieniu już 2 lata, to całe te 2 lata zaliczą do czasu t.a..
Ja uważam, że taka interpretacja jest nieporozumieniem.

Brus
20.02.2009 19:28:27

"emptio.spei" napisał:

w art. 263 po § 3 dodaje się § 3a w brzmieniu:
„§ 3a. W przypadku zbiegu tymczasowego aresztowania z wykonywaną karą pozbawienia
wolności orzeczoną w innej sprawie do okresów, o których mowa w § 2 i 3, zalicza się okres odbywania przez tymczasowo aresztowanego kary pozbawienia wolności.”


innymi słowy jeśli aresztowany zostanie osobnik, który siedzi sobie w więzieniu już 2 lata, to całe te 2 lata zaliczą do czasu t.a..


Tak na pierwszy rzut oka to wydaje mi się że z powodu fragmentu przepisu który wytłuściłem powyżej, zaliczeniu będzie podlegał tylko okres w którym areszt pokrywał się z karą. Poza tym okresem nie będzie bowiem mowy o karze odbywanej przez aresztowanego. Będzie to kara odbywana przez nie-aresztowanego i jako taka wg mnie nie powinna podlegać zaliczeniu. Ale to zupełnie luźna refleksja z marszu.

emptio.spei
20.02.2009 19:36:33

Też tak myślę. Poza tym użyto słowa "zbieg" dla określenia relacji pomiędzy t.a. a k.p.w.. W zbiegu może być tylko coś co, trwa równocześnie i zaliczenie tych równoczesnych form pozbawienia wolności chodzi.

Adek
20.02.2009 19:58:40

Też tak myślę; zmiana była odpowiedzią na poprzedni przepis uznany przez TK za niekonstytucyjny; tak więc nowy trzeba odczytywać przez perspektywę starego

m35
20.02.2009 20:03:07

ten nowy przepis należy interpretować zgodnie z uzasadnieniem wyroku TK. Generalnie chodzi o zbieg t. a. z k.p.w. w tym samym czasie, a nie o okres kary odbywanej już wcześniej, bo to by było bez sensu. Zresztą jak już ktoś ma siedzieć długo na karze, to po co go jeszcze aresztować. To chyba stara praktyka prokuratorska.

emptio.spei
20.02.2009 20:10:56

Niezupełnie bez sensu. Chodzi o inny reżim pozbawienia wolności w przypadku kary i t.a..
Nie uważam, żeby zakres interpretacji konkretnego przepisu można było uzależniać od wyroku TK wydanego dla oceny zupełnie innej regulacji.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.