Wtorek 04 sierpnia 2020 Wydanie nr 4544

Karne procedura

Nowy par. 3a art. 263 k.p.k.

emptio.spei napisał w dniu 20.02.2009 o godzinie 19:17:23 :

w art. 263 po § 3 dodaje się § 3a w brzmieniu:
„§ 3a. W przypadku zbiegu tymczasowego aresztowania z wykonywaną karą pozbawienia
wolności orzeczoną w innej sprawie do okresów, o których mowa w § 2 i 3, zalicza się okres odbywania przez tymczasowo aresztowanego kary pozbawienia wolności.”

Jak to rozumiecie? U mnie w PR ten przepis zrobił dziś furorę. Większość, oprócz mnie, uważa, że jeśli zastosowany zostanie t.a. wobec osoby, która odbywa k.p.w., to zaliczyć do czasu trwania izolacyjnego środka zapobiegawczego trzeba będzie czas od rozpoczęcia przez niego odbywania kary, innymi słowy jeśli aresztowany zostanie osobnik, który siedzi sobie w więzieniu już 2 lata, to całe te 2 lata zaliczą do czasu t.a..
Ja uważam, że taka interpretacja jest nieporozumieniem.

Brus napisał w dniu 20.02.2009 o godzinie 19:28:27 :

"emptio.spei" napisał:

w art. 263 po § 3 dodaje się § 3a w brzmieniu:
„§ 3a. W przypadku zbiegu tymczasowego aresztowania z wykonywaną karą pozbawienia
wolności orzeczoną w innej sprawie do okresów, o których mowa w § 2 i 3, zalicza się okres odbywania przez tymczasowo aresztowanego kary pozbawienia wolności.”


innymi słowy jeśli aresztowany zostanie osobnik, który siedzi sobie w więzieniu już 2 lata, to całe te 2 lata zaliczą do czasu t.a..


Tak na pierwszy rzut oka to wydaje mi się że z powodu fragmentu przepisu który wytłuściłem powyżej, zaliczeniu będzie podlegał tylko okres w którym areszt pokrywał się z karą. Poza tym okresem nie będzie bowiem mowy o karze odbywanej przez aresztowanego. Będzie to kara odbywana przez nie-aresztowanego i jako taka wg mnie nie powinna podlegać zaliczeniu. Ale to zupełnie luźna refleksja z marszu.

emptio.spei napisał w dniu 20.02.2009 o godzinie 19:36:33 :

Też tak myślę. Poza tym użyto słowa "zbieg" dla określenia relacji pomiędzy t.a. a k.p.w.. W zbiegu może być tylko coś co, trwa równocześnie i zaliczenie tych równoczesnych form pozbawienia wolności chodzi.

Adek napisał w dniu 20.02.2009 o godzinie 19:58:40 :

Też tak myślę; zmiana była odpowiedzią na poprzedni przepis uznany przez TK za niekonstytucyjny; tak więc nowy trzeba odczytywać przez perspektywę starego

m35 napisał w dniu 20.02.2009 o godzinie 20:03:07 :

ten nowy przepis należy interpretować zgodnie z uzasadnieniem wyroku TK. Generalnie chodzi o zbieg t. a. z k.p.w. w tym samym czasie, a nie o okres kary odbywanej już wcześniej, bo to by było bez sensu. Zresztą jak już ktoś ma siedzieć długo na karze, to po co go jeszcze aresztować. To chyba stara praktyka prokuratorska.

emptio.spei napisał w dniu 20.02.2009 o godzinie 20:10:56 :

Niezupełnie bez sensu. Chodzi o inny reżim pozbawienia wolności w przypadku kary i t.a..
Nie uważam, żeby zakres interpretacji konkretnego przepisu można było uzależniać od wyroku TK wydanego dla oceny zupełnie innej regulacji.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.