Czwartek 09 grudnia 2021 Wydanie nr 5036

Karne wykonawcze

War. zwolnienie z kary jednostkowej a kara z wyroku łącznego

dencz napisał w dniu 04.02.2010 o godzinie 20:28:45 :

Skazanemu wyrokiem łącznym połączono dwie kary pozbawienia wolności, z których pierwszą odbył w całości, a drugą w części, wymierzając mu karę łączną pozbawienia wolności. W tym samym tygodniu, w którym zapadł wyrok łączny (przed jego uprawomocnieniem się), sąd penitencjarny wydał postanowienie w przedmiocie warunkowego przedterminowego zwolnienia skazanego z kary orzeczonej drugim wyrokiem jednostkowym. Oba orzeczenia są prawomocne.

Czy wydanie wyroku łącznego skutkuje tym, że postanowienie w przedmiocie warunkowego zwolnienia skazanego z kary jednostkowej straciło moc i należy wprowadzić do wykonania karę pozbawienia wolności orzeczoną w wyroku łącznym?

Skazany jest obecnie na wolności na mocy postanowienia o warunkowym zwolnieniu. Trzeba podjąć decyzję, co z wykonaniem wyroku łącznego.

romanoza napisał w dniu 04.02.2010 o godzinie 21:44:21 :

Moim zdaniem postanowienie o przedterminowym nie podlega wykonaniu jako odnoszące się do wyroku wchodzącego w skład łącznego, zgodnie z art. 576 § 1 kpk. Czyli powinieneś wykonywać po kolei: art. 79 § 1 kkw, o ile nie zachodzą okoliczności z art. 576 § 2 kpk. Skazany jakby miał pojęcie powinien wystąpić o odroczenie kary łącznej i jednocześnie o warunkowe przedterminowe z łącznej bo jak zakładam są warunki do jego udzielenia.

m35 napisał w dniu 06.02.2010 o godzinie 22:15:24 :

zgadzam się z tobą romanoza, tylko w wymiarze praktycznym ten problem z ewidencją zk jest często nie do przeskoczenia. W analogicznej sytuacji jest problem z udzieleniem przez penit przerwy w odbywaniu kary, która w okresie przerwy została objęta wyrokiem łącznym. U nas była nawet taka sytuacja, że skazanemu minął okres przerwy i nie stawił się do AŚ. AŚ powiadomił o niepowrocie policję i złożył zawiadomienie do proka z art. 242 § 3 kk. Tyle, że on w tzw. "międzyczasie" otrzymał wyrok łączny (w skład, którego wchodził ten wyrok z przerwą) i na jego wniosek zostało mu udzielone odroczenie wykonania kary łącznej. Jak policja przyszła po niego, aby go doprowadzić do AŚ, to pokazał im postanowienie o odroczeniu. Policjanci zgłupieli i napisali do nas pismo, żeby się określić, czy mają go doprowadzać, czy też nie. Areszt stał na stanowisku, że trzeba go doprowadzić, bo oni nic o wyroku łącznym nie wiedzą, bo nie mają u siebie dokumentacji. Po prostu błędne koło. Telefoniczne tłumaczenia ewidencji niewiele dawały. Napisali nawet pismo do penitu, co z tym fantem zrobić. W końcu penit na wniosek skazanego udzielił mu dalszej przerwy w karze tyle, że już kary łącznej z wyroku łącznego. Tu nas już w ogóle zaskoczyli, bo czy w takim razie kara łączna z wyroku łącznego może być uznana jako kara wykonywania i zatem udziela się przerwy, czy też jako ta, która ma dopiero zostać wprowadzona, więć odracza się wykonanie kary łącznej.

romanoza napisał w dniu 06.02.2010 o godzinie 22:36:10 :

Moim zdaniem jest na wolności, pomimo że to przerwa, więc odroczenie. Skoro po wyroku łącznym poszczególne wyroki nie podlegają wykonaniu, przerwa z jednostkowego również nie podlega. Ja akurat problemu nie widzę. Po wydaniu łącznego cofamy całą dokumentację z jednostkowych i powinniśmy od nowa wzywać do ZK, wtedy ma prawo złożyć wniosek o odroczenie. Nie rozumiem w tej sytuacji, jak człowiek będący na wolności dostał przerwę...
A jeszcze dodam, że nie rozumiem czegoś takiego jak problem z ewidencją ZK. Mają wykonywać polecenia sądu i tyle

m35 napisał w dniu 07.02.2010 o godzinie 21:46:56 :

roman jak widać w różnych częściach kraju areszty/zakłady różnie są wygadane. Tu sytuacja była nietypowa, bo w związku z odroczeniem wykonan. wyr. łącznego areszt nie miał dokumentacji i nawet jak od nas dostał w końcu ten odpis wyroku łącznego, to nie chcieli z policji wycofać zawiadomienia o niestawieniu się po przerwie i polecenia doprowadzenia. Dlatego najbardziej zgłupiała policja.
Co do skutków jakie wywołuje pojawienie się prawomocnego wyroku łącznego, to całkowicie się z tobą zgadzam, że wszelkie przerwy udzielone w sprawach kar jednostkowych z mocy prawa tracą rację bytu. Jednak jak widzisz w opisanym przez mnie przykładzie trudno to wyłumaczyć sądowi penit.

Aurelio napisał w dniu 08.02.2010 o godzinie 00:00:40 :

Panowie, jak pamiętam (bo kiedyś czytałem, przy jakiejś tam okazji) i teraz odszukałem, jest jedno takie postanowienie SA z Lublina (II AKzw 273/05), a więc z Apelacji Romiego , które porusza pośrednio ten problem wrzucony przez Dencza. Otóż SA w Lublinie wskazał m.in., że

(...) orzeczone wobec skazanego jednostkowe kary pozbawienia wolności również nie podlegają wykonaniu, a więc nie jest możliwe udzielenie i kontynuowanie warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty tych kar. Postanowienie o warunkowym przedterminowym zwolnieniu z odbycia reszty kar jednostkowych z chwilą uprawomocnienia się wyroku łącznego, właśnie z tego powodu, traci przymiot wykonalności. (...) Nie można bowiem zapominać, iż tym właśnie wyrokiem łącznym połączono dwa wyroki jednostkowe, wymierzające Grzegorzowi M. kary pozbawienia wolności, z odbycia reszty których został on warunkowo, przedterminowo zwolniony. Sytuacja ta uzasadnia konieczność rozważenia możliwości wszczęcia z urzędu, przez właściwy miejscowo sąd penitencjarny, postępowania w przedmiocie warunkowego przedterminowego zwolnienia skazanego z odbycia reszty kary łącznej pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem łącznym. Z datą bowiem wydania nowego postanowienia o warunkowym przedterminowym zwolnieniu poprzednie orzeczenie w tym przedmiocie utraci swoją moc.


Jest tam również poruszona kwestia art. 576 kpk

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.