Wtorek, 21 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5930
Wtorek, 21 maja 2024

Forum sędziów

Art. 223a k.k.w.

Darkside
18.03.2010 19:56:11

Czy jest możliwe aby organ do dyspozycji którego pozostaje tymczasowo aresztowany ograniczył na wniosek aresztowanego rygory wynikające z art. 223a § 1 i 2 k.k.w. ?

W komentarzu milczenie ... orzecznictwa brak ... wydaje mi się, że nie ... może ktoś z was coś kiedyś z tym robił ?

romanoza
18.03.2010 21:23:25

Moim zdaniem nie może, przepis ma brzmienie kategoryczne, żeby można było ograniczyć jego stosowanie powinien być stosowny paragraf na ten temat.

Darkside
19.03.2010 05:57:37

Tak się wydaje na pierwszy rzut oka.

Mój tymczasowo aresztowany wniósł o zgodę na widzenia w innym trybie niż to jest ustalone w ZK ( bez asysty strażników, w inne dni niż wyznaczone, częściej niż co2 tygodnie). Tu jest uregulowanie z art. 217 k.k.w. par. 3 który uprawnia organ do którego dyspozycji t.a. pozostaje do zezwolenia na widzenia inne niż okr. w par. 2 .

Myślę jednak, że decyzję taką wydaje się każdorazowo przy udzieleniu zgody, nie można w ten sposób określić "na stałe" sposobu widzeń.

Wniosek t.a. jest, zastanawiam się czym go pogonić, zarządzeniem ? postanowieniem?

Drugi wniosek dotyczy zgody na pobieranie nauki w ZK.
Art. 223a§1 nie wyłącza takiej możliwości a art. 214 k.k.w. odsyła do uprawnień skazanego w art 90 i 98 k.k.w. - prawo do nauki na terenie z.k. należy się "jak <ies> buda ).
Czyli ten wniosek też pogonić i też zastanawiam się czym go pogonić, zarządzeniem ? postanowieniem?
Jest jeszcze art 221a k.k.w. regulujący prawo skazanego do poruszania się po z.k. , zastanawiam się nad relacją 214 k.k.w. do 221a k.k.w. czy wydane stosownie do 221a k.k.w. ograniczenia do poruszania się t.a. po a.ś. mogą ograniczać uprawnienia z art. 214 k.k.w. ?

romanoza
19.03.2010 10:34:58

Jesteś jako Sąd dysponentem tego osadzonego Tak mi się wydaje, że jeżeli w żadnym z tych przypadków nie ma, iż decyduje/stwierdza/zezwala lub czegoś w tym rodzaju sąd, to nie ma podstaw do podejmowania żadnej decyzji. Tak jak patrzę na prawa lub obowiązki skazanego, to jeżeli są jakieś odstępstwa od normy, jest to konkretnie zapisane, np. 105b §§ 2 i 3 kkw, 113 §§ 4 i 5 kkw, 113a § 4 i 7 kkw, 115 § 6 kkw. No i masz jeszcze art. 76 § 1 pkt. 5 kkw, który wskazuje na właściwość komisji penitencjarnej do kwalifikowania do nauki. Moim zdaniem powinieneś zarządzeniem poinformować, że sąd nic do tego nie ma.

Darkside
19.03.2010 10:48:42

"romanoza" napisał:

Jesteś jako Sąd dysponentem tego osadzonego Tak mi się wydaje, że jeżeli w żadnym z tych przypadków nie ma, iż decyduje/stwierdza/zezwala lub czegoś w tym rodzaju sąd, to nie ma podstaw do podejmowania żadnej decyzji. Tak jak patrzę na prawa lub obowiązki skazanego, to jeżeli są jakieś odstępstwa od normy, jest to konkretnie zapisane, np. 105b §§ 2 i 3 kkw, 113 §§ 4 i 5 kkw, 113a § 4 i 7 kkw, 115 § 6 kkw. No i masz jeszcze art. 76 § 1 pkt. 5 kkw, który wskazuje na właściwość komisji penitencjarnej do kwalifikowania do nauki. Moim zdaniem powinieneś zarządzeniem poinformować, że sąd nic do tego nie ma.

a no jestem, jest t.a. w mojej sprawie ...

totep
19.03.2010 19:57:12

Ja bym napisał Z/ "mie wyrażam zgody" i koniec

romanoza
19.03.2010 21:22:06

"totep" napisał:

Ja bym napisał Z/ "mie wyrażam zgody" i koniec

Ale czy masz prawo nie wyrazić zgody Ja bym napisał, że obowiązujące przepisy nie przewidują takiej możliwości. Jak nie wyrazisz zgody, to od razu będzie chciał się odwoływać...

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.