Wtorek 30 listopada 2021 Wydanie nr 5027

Karne wykonawcze

Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej

Aurelio napisał w dniu 22.04.2010 o godzinie 19:10:05 :

Mam taki dylemat i liczę na Waszą pomoc. Chodzi mi mianowicie o właściwość sądu do rozpoznania skargi skazanego na odmowę decyzji kuratora zawodowego w przedmiocie udzielenia pomocy w ramach FPP. Andrzej Rzepniewski w książce pod red. Jedynaka i Stasiaka Zarys metodyki pracy kuratora sądowego, podaje (s. 324), że tutaj jeśli chodzi o skazanego, zastosowanie mają przepisy art. 7 k.k.w. I dalej, jeśli osobą starającą się o taką pomoc jest:

1. skazany, opuszczający zk na warunkowe zwolnienie, to właściwy jest sąd penitencjarny, który udzielał warunkowego zwolnienia.
2. skazany, opuszczający zk na koniec kary, to właściwy jest sąd, który go skazał.
3. osoba wobec której stosowany był t/a, to właściwy jest sąd, który wydał orzeczenie o t/a.

Teraz wątpliwości:
ad1. jeśli jest orzeczony dozór, to właściwy jest sąd penitencjarny miejsca sprawowania dozoru?

ad2. jeśli tak, to w sytuacji kiedy skazywał na kpw np. SR w Słupsku, a skazany mieszka w Kielcach i tam starał się u kuratora zawodowego o pomoc z FPP, to mam rozumieć, że w przypadku odmowy, skargę rozpoznaje SR w Słupsku, a nie w Kielcach?


A co w przypadku, kiedy o pomoc stara się członek rodziny pozbawionego wolności lub pokrzywdzony przestępstwem? Który sąd będzie właściwy do rozpoznania ewentualnej skargi? Wydaję mi się, że wtedy SR, miejsca wydawania takiej decyzji o odmowie.
Mam też rozumieć, że już konkretnie skargę ewentulanie rozpatruje WWO danego sądu?

Pozdr.

xvart napisał w dniu 22.04.2010 o godzinie 21:09:16 :

sądowy kurator zawodowy jest organem postepowania wykonawczego (art. 2 pkt 6).
Stosownie do art. 7 par 1 skazany może zaskarżyć decyzję organu wymienionego w art. 2 pkt 3-6 i 10.
Skargi rozpoznaje sąd właściwy wg art. 3 (art. 7 par 2)
Czyli co do zasady sąd, który orzekał w pierwszej instancji, bo nie znalazłem zastrzeżenia w tym zakresie dla Sądu Penitencjarnego.
Jeżeli sąd orzekający w I instancji nie jest właściwy dla postępowania wykonawczego (np. z uwagi na miejsce wykonywania dozoru) to skarge rozpoznaje sąd miejsca dozoru (jest to logiczne bo tam są prowadzone akta dozoru (czyli te najbardziej istotne dla podjęcia decyzji).
Co do pokrzywdzonego i rodziny to muszę doczytać

Aurelio napisał w dniu 25.04.2010 o godzinie 22:49:17 :

Dzięki za odp. Xvart.
Czyli mam rozumieć, że jak karę p.w. skazany wykonał w całości z mocy wyroku np. SR w Opolu i zgłosił się do mnie, dajmy na to w Katowicach o pomoc z FPP, bo tam mieszka, to w przypadku kiedy mu odmówię, to jego skargę rozpatruje SR w Opolu?

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.