Czwartek 20 stycznia 2022 Wydanie nr 5078

Karne procedura

art. 393 . 1 k.p.k.

Darkside napisał w dniu 24.05.2010 o godzinie 12:58:36 :

Czy waszym zdaniem mogą być odczytane na rozprawie dokumenty z wewnętrznego postępowania wyjaśniającego, przeprowadzonego w podmiocie gospodarczym, które zawierają oświadczenia świadków toczącego się obecnie postępowania karnego ??

W/w postępowanie wyjaśniające zostało wszczęte i przeprowadzone około 3 lata przed wszczęciem postępowania karnego w sprawie.

Wydaje mi się zatem, iż można uznać, że dokumenty powstałe w trakcie w/w postępowania wewnętrznego, sporządzone zostały wprawdzie poza postępowaniem karnym, jednak nie w celu wykorzystania w toku postępowania .

W przypadku uznania, że te dokumenty podlegają odczytaniu, czy wezwalibyście na rozprawę osoby których oświadczenia znajdują się w w/w dokumentach , odczytali je i wezwali do wyjaśnienia przyczyn rozbieżności wersji podanej w toku postępowania wewnętrznego z wersją wynikającą z zeznań ??

gzrech napisał w dniu 24.05.2010 o godzinie 16:48:34 :

Moim zdaniem takie dokumety jak każdy dokument prywatny mogą zostać odczytane, oczywiście nie mają waloru zeznań jako nie sporządzone przez uprawniony podmiot. Gdyby były rozbieżności pomiędzy treścią tych dokumentów a treścią zeznań świadków po odczytaniu polecił bym wyjaśnienie tych rozbieżności.

1234 napisał w dniu 25.05.2010 o godzinie 07:05:46 :

"Darkside" napisał:

Czy waszym zdaniem mogą być odczytane na rozprawie dokumenty z wewnętrznego postępowania wyjaśniającego, przeprowadzonego w podmiocie gospodarczym, które zawierają oświadczenia świadków toczącego się obecnie postępowania karnego ??

W/w postępowanie wyjaśniające zostało wszczęte i przeprowadzone około 3 lata przed wszczęciem postępowania karnego w sprawie.

Wydaje mi się zatem, iż można uznać, że dokumenty powstałe w trakcie w/w postępowania wewnętrznego, sporządzone zostały wprawdzie poza postępowaniem karnym, jednak nie w celu wykorzystania w toku postępowania .

W przypadku uznania, że te dokumenty podlegają odczytaniu, czy wezwalibyście na rozprawę osoby których oświadczenia znajdują się w w/w dokumentach , odczytali je i wezwali do wyjaśnienia przyczyn rozbieżności wersji podanej w toku postępowania wewnętrznego z wersją wynikającą z zeznań ??


art. 174 kpk wskazuje, że nie można nimi zastępować zeznań tych osób - jeśli mają stanowić podstawę ustaleń to trzeba ich przesłuchać, a w przeciwnym razie nie powoływałbym się na te dowody, gdyż stanowiłoby to naruszenie w/w przepisu. Nie ma przeszkód, aby zapytać dlaczego wcześniej złożyli sprzeczne z obecnymi zeznaniami pisemne oświadczenia, które można ujawnić podczas ich przesłuchania.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.