Wtorek 04 sierpnia 2020 Wydanie nr 4544

Karne wykonawcze

zawieszenie postępowania wobec odbywającego kpw

kate_ol napisał w dniu 30.09.2010 o godzinie 10:10:34 :

Pytanie jak w temacie... Skazany na grzywnę, siedzi do 2016... nie pracuje, nie zarabia... egzekucja bezskuteczna. Zawieszać czy kombinować z zamianą na zpw?

xvart napisał w dniu 30.09.2010 o godzinie 10:48:46 :

ja zamieniam wychodząc z założenia, że po pierwsze znalazł się w więzieniu z własnej winy, po drugie jak wynika z najnowszej statystyki SW na ich stronie internetowej aż 30 % więźniów pracuje.

romanoza napisał w dniu 30.09.2010 o godzinie 10:55:08 :

Trochę mało okoliczności do udzielenia odpowiedzi. Zastanawia mnie tylko, dlaczego koleżanki i koledzy z wydziałów orzekających mają egzemplarze kodeksów bez art. 58 § 2 kk :[

kate_ol napisał w dniu 30.09.2010 o godzinie 18:31:19 :

"romanoza" napisał:

Trochę mało okoliczności do udzielenia odpowiedzi. Zastanawia mnie tylko, dlaczego koleżanki i koledzy z wydziałów orzekających mają egzemplarze kodeksów bez art. 58 § 2 kk :[


Też mnie to zastanawia... Ale niestety... Z kolei "mój przypadek" - klasyczny bezrobotny, grzywna orzeczona za uwaga! usiłowanie kradzieży złomu... 400 zł... były wnioski o raty, 0 wpłat... a potem zamknęli pana... i siedzi... akumulacja - jakieś 50 zł, nie pracuje...

censor napisał w dniu 08.02.2012 o godzinie 20:37:53 :

Chcę nieco odświeżyć wątek, ale w „ciekawszym” stanie faktycznym, który jest taki.
Skazany został osadzony, rozpoczął odbywanie kary pobawienia wolności. Korzystał z przerwy (może nawet dwu?) w odbywaniu kary; sąd penitencjarny udzielał przerwy z powodów zdrowotnych. Aktualnie skazany sobie przebywa na przerwie i wpływa wniosek o zawieszenie postępowania wykonawczego, motywowany względami zdrowotnymi.
Moja wątpliwość dotyczy dopuszczalności orzekania przez sąd I instancji wykonujący wyrok w myśl art.3 §1 kkw. No bo orzekając w przedmiocie ewentualnego zawieszenia w oparciu o powoływane przez skazanego przesłanki faktyczne dotyczące jego stanu zdrowia niejako wkraczamy w tę materię, w której poruszał się sąd penitencjarny. Teoretycznie, sąd I instancji mógłby zawiesić postępowanie, gdy np. sąd penitencjarny odmówił przerwy, uznając że skazany jest zdrowy i powinien wrócić do ZK.
Moim zdaniem trzeba by było umorzyć takie postępowanie, wywołane wnioskiem o zawieszenie postępowania wykonawczego. Z art.15§1 kkw pasowałaby tu klauzula generalna „innej przyczyny wyłączającej postępowanie”.
Co Wy na to?

romanoza napisał w dniu 08.02.2012 o godzinie 20:59:23 :

Można zawiesić postępowanie wykonawcze, jeżeli są spełnione przesłanki, nawet jeżeli sąd penitencjarny orzekał o przerwie. Często sądy penitencjarne wysyłają akta (miałem kilka razy) "celem rozważenia możliwości". Robią to po to, żeby się pozbyć sprawy z kłopotliwym chorowitym skazanym a w rzeczywistości mogą udzielać dalszej przerwy do ustania przeszkody. Kiedyś w takiej sytuacji odesłałem akta do SO Warszawa (zasugerowała to zresztą pewu mojej penitencji) z uwagą, że wydaje się że wystarczające będzie udzielenie przerwy. Tutaj występuje Ci sam skazany, ale generalnie jest to sytuacja dość podobna. Jeżeli masz przeszkodę o czasie trwania bliżej niedającym się określić, ale ustalanym dajmy na to na co najmniej rok, powinno się zawiesić. Jeżeli biegli - o ile byli - mówią o konieczności badania skazanego np. za pół roku, ja bym wniosku nie uwzględnił. Potraktuj tę sprawę jak dającą się załatwić merytorycznie, a nie do umorzenia.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.