Czwartek 20 czerwca 2019 Wydanie nr 4133

Karne materialne

276 k.k. - obowiązek wydania dokumentacji budowlanej

jabor napisał w dniu 20.12.2010 o godzinie 10:39:26 :

276 k.k. – obowiązek wydania dokumentacji budowlanej
Stan faktyczny:
Oskarżony prowadzący działalność w zakresie budownictwa budował domy na własny rachunek (na jego nazwisko było wystawiane pozwolenie na budowę, on był właścicielem terenu itp.). Po 2 miesiącach od zakończenia procesu budowlanego – odebrania budynku, wydania wszelkich możliwych pozwoleń i decyzji, oskarżony jako właściciel domu sprzedał go (wraz z działką) „okrzywdzonemu”. W chwili sprzedaży nie przekazał nowemu właścicielowi dziennika budowy i protokołów odbioru instalacji gazowej, kominowej, wod-kan, elektrycznej. Wydał mu inne niezbędne dokumenty (projekt, pozwolenia itp.) W czasie użytkowania domu pokrzywdzony ujawnił pewne wady wykończeniowe i chce z tego tytułu dochodzić swoich roszczeń, do czego – jak twierdzi – potrzebny jest mu dziennik budowy i protokoły odbioru instalacji.
Oskarżonemu postawiono zarzut ukrycia dokumentacji dot. budowy od dnia sprzedaży domu.
Pytanie:
1. Czy ma tu zastosowanie art. 60 Prawa budowlanego nakazujący inwestorowi wydanie dokumentacji właścicielowi. Mnie wydaje się, że nie bo oskarżony z chwilą zakończenia procesu budowlanego przestał być inwestorem i w chwili sprzedaży domu był już tylko właścicielem.
2. Czy istnieje inna podstawa obligująca oskarżonego do wydania takiej dokumentacji kupującemu dom?
3. Czy wobec żądania przez pokrzywdzonego wydania takiej dokumentacji np. rok po sprzedaży domu, na oskarżonym ciąży taki obowiązek, a jeżeli tak to czy niewydanie dokumentacji wyczerpuje znamiona czynu z art. 276 k.k.? Inaczej – czy pokrzywdzony jest osobą uprawnioną do żądania wydania takiej dokumentacji?

censor napisał w dniu 20.12.2010 o godzinie 12:50:51 :

Moim zdaniem kluczowe tu jest ustalenie, czy mamy do czynienia z dokumentem w rozumieniu art.115 par.14 kk, bo w przeciwnym wypadku następuje dekompletacja znamion czynu zabronionego. Obowiązek z art.60 prawa budowlanego istnieje, ale tu się używa terminu "dokumentacja" w innym znaczeniu, niekarnistyczym. W takiej sytuacji akt oskarżenia byłby bezzasadny, a w oparciu o art.60 Praw budowlanego mozna by występować z roszczeniem cywilnym.

suzana22 napisał w dniu 20.12.2010 o godzinie 13:13:34 :

Moim zdaniem ten ,,pokrzywdzony" ma do ,,oskarżonego" jedynie roszczenie cywilne z art. 546 § 1 kc:
...,,Sprzedawca obowiązany jest udzielić kupującemu potrzebnych wyjaśnień o stosunkach prawnych i faktycznych dotyczących rzeczy sprzedanej oraz wydać posiadane przez siebie dokumenty, które jej dotyczą."

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.