Mam problem: Czy oskarżycielowi prywatnemu, który złożył wniosek o podjęcie postępowania warunkowo umorzonego przysługuje prawo do wniesienia zażalenia na postanowienie w tym przedmiocie?
Skoro zgodnie z art.549kpk wniosek o podjęcie postępowania może żłożyć oskarzyciel a także pokrzywdzony a według 550§3kpk na postanowienie o m. inn pozostawieniu wniosku bez rozpoznania przysługujwe zażalenie to w/g mnie zażalenie przysługuje pokrzywdzonemu, którym także jest oskarżyciel prywatny.
"bull78" napisał:
Mam problem: Czy oskarżycielowi prywatnemu, który złożył wniosek o podjęcie postępowania warunkowo umorzonego przysługuje prawo do wniesienia zażalenia na postanowienie w tym przedmiocie?To nie jest ścisłe postępowanie wykonawcze Jest uregulowane w kpk i nie ma znaczenie, że rozdział nazywa się "ostępowania po uprawomocnieniu się orzeczenia" (wiem wiem, że jest też art. 177 kkw, ale trzeba spojrzeć na umiejscowienie i treść §§ 280 i 281 Regulaminu wewnętrznego urzędowania). Dlatego na mój gust przysługuje, ponieważ tak stanowi art. 459 § 3 kpk w zw. z art. 59 § 1 kpk w zw. z art. 549 kpk w zw. z art. 550 § 3 kpk. W prywatce zasadniczo nie ma prokuratora a pokrzywdzony jako oskarżyciel ma jego prawa. No i jeszcze niezawodny komentarz Postulski Hołda do 177 kkw, teza 10:
Artykuł 177 nie ma zastosowania do postępowania w kwestii podjęcia postępowania karnego warunkowo umorzonego. Przesłanki takiego podjęcia postępowania określa art. 68 k.k., natomiast przepisy procesowe są zawarte w art. 549-551 k.p.k. Tak więc do postępowania w tym przedmiocie nie stosuje się przepisów Kodeksu karnego wykonawczego.
Ostatnio mało kto się ze mną zgadza, to może jeszcze ktoś inny się wypowieAle ja sie z Tobą ostatnio (i nie tylko) zgadzam, i to nie z kurtuazji a szczerze.
"romanoza" napisał:
Ostatnio mało kto się ze mną zgadza,
Prima facie przychylam się raczej do tezy, że przysługuje mu zażalenie - z mocy regulacji ogólnej zawartej w art.459 par.3 kpk.
Natomiast nie mam jasnej koncepcji co do tego, czy oskarżycielowi prywatnemu przysługuje zażalenie na postanowienie w przedmiocie podjęcia postępowania warunkowo umorzonego.
Ale wiesz, Dede, ta moja wypowiedź zacytowana przez Ciebie jako druga, to był taki moment mojego wstępnego zawahania, a potem mnie "oświeciło" i sformułowałem myśl, którą Ty zacytowałaś jako pierwszą. Finalnie więc moje zdanie jest takie, że przysługuje oskarżycielowi prywatnemu zażalenie na postanowienie o odmowie podjęcia postępowania warunkowo umorzonego.
"censor" napisał:
Ale ja sie z Tobą ostatnio (i nie tylko) zgadzam, i to nie z kurtuazji a szczerze.I bardzo mi z tego powodu przyjemnie :D"Dede64" napisał:
Tym razem się zgadzam, zgadzam!!!!!!Z tego powodu przyjemnie jest mi nie mniej :D
Normalnie poeta!
OK. Dzięki. Właśnie wydawało mi się, że skoro może złożyć wniosek i być na posiedzeniu o lekko nielogiczne byłobv, żeby nie miał prawa do wniesienia zażalenia.