Środa 01 lutego 2023 Wydanie nr 5455

Karne wykonawcze

Wykonanie grzywny wobec obywatela państwa strefy euro

censor napisał w dniu 11.02.2012 o godzinie 19:39:04 :

Skazany jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, w dodatku należącego do strefy euro. Wobec nieuiszczenia grzywny toczyło się nawet postępowanie w przedmiocie orzeczenia zastępczej kary pozbawienia wolności. W każdym razie aktualnie „obudził się” i deklaruje chęć zapłaty grzywny, tylko prosi o to (pisze ze swojego kraju), żeby mu podać nie tylko numer konta, ale także - i do tego zmierzam - należność przeliczoną ze złotych na euro.
Jaki przelicznik (kurs) euro przyjęlibyście, tj. z daty czynu, z daty wyrokowania, czy może aktualny? Czym się tu kierować? Nie mam kompletnie żadnego pomysłu; no chyba że wywołuję sztuczny problem, ale wydaje mi się, że jakieś kryterium, podyktowane jakimiś prawnie istotnymi racjami (bo przyjąć najkorzystniejszy przelicznik dla skazanego – taka jest dziś moda, ale to chyba kryterium pozaprawne), należy przyjąć.

romanoza napisał w dniu 11.02.2012 o godzinie 20:42:29 :

Kurs euro przyjąłbym z daty zapłaty, bo przecież kara jest w złotówkach i ma zapłacić tyle euro, żeby pokryć grzywnę. On powinien zapłacić tyle, ile dostał i generalnie kurs nas nie interesuje. Wahania kursów nie są jakieś gigantyczne, ja poinformowałbym go o konieczności zapłaty takiej ilości euro, żeby po przeliczeniu to było jak najbliżej sumy w złotówkach, ale pewnie dokładnie idealnie się nie da, dlatego poleciłbym zapłacić mu nieco mniej. Jak zapłaciłby więcej, nawet o 10 gr, trzeba zwracać i jest kupa zachodu. A jak zapłaci o 10 zł mniej bez problemu można umorzyć

Johnson napisał w dniu 11.02.2012 o godzinie 20:48:49 :

A grzywny można płacić w niepolskich środkach płatniczych? Sąd pewnie nie ma konta walutowego.

Jak chcecie brać w euro to zastosowałbym przelicznik jak dla zobowiązań cywilnoprawnych (art. 358 §2 kc) - Wartość waluty obcej określa się według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia wymagalności roszczenia, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe lub czynność prawna stanowi inaczej. W razie zwłoki dłużnika wierzyciel może żądać spełnienia świadczenia w walucie polskiej według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia, w którym zapłata jest dokonana.

romanoza napisał w dniu 11.02.2012 o godzinie 20:56:20 :

A grzywny można płacić w niepolskich środkach płatniczych? Sąd pewnie nie ma konta walutowego.
No nie ma. Do mnie kiedyś przysłał w liście, poszła pani do banku i sprzedała, jakoś trzeba sobie radzić. O techniczne sposoby przysłania pieniędzy najlepiej dowiedzieć się w oddziale finansowym.

xvart napisał w dniu 12.02.2012 o godzinie 10:44:11 :

każdy Sąd ma konto walutowe.
Sprawdzie sobie na stronie internetowej Waszego Sądu.

romanoza napisał w dniu 12.02.2012 o godzinie 11:07:04 :

"xvart" napisał:

każdy Sąd ma konto walutowe.
Sprawdzie sobie na stronie internetowej Waszego Sądu.
Pierwsze słyszę Jak robiłem pomoc prawną do Ekwadoru, to trzeba było zapłacić 100 USD za coś tam i z tego co pamiętam trzeba było to robić przez NBP i ktoś z mojego sądu jeździł w tym celu do Lublina. Było to co prawda kilka lat temu, ale nie wiedziałem, że się zmieniło...

Johnson napisał w dniu 12.02.2012 o godzinie 12:57:21 :

Mi też się wydaje że mój sąd nie ma konta walutowego, bo i po co miałby mieć.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.