Kazus jest taki.
W postępowaniu przygotowawczym jest zabezpieczony dowód rzeczowy. Prokuratura umarza postępowanie przygotowawcze wobec niewykrycia sprawcy przestępstwa.
Po uprawomocnieniu się postanowienia o umorzeniu postępowania prokuratura występuje do sądu o orzeczenie przepadku tytułem środka zabezpieczającego (art.100 kk). Sąd orzeka przepadek, postanowienie uprawomocnia się.
Prokuratura przekazuje znowu do sądu akta, z jednoczesnym przekazaniem dowodu rzeczowego "celem wykonania orzeczenia o przepadku".
Rzecz wydaje mi się nie do końca uregulowana w przepisach, gdy idzie o właściwość organu, tj. który organ ma to wykonać. W pewnym sensie rzec można, że organem właściwym do wykonania przepadku jest urząd skarbowy (art.187 kkw i n.), jednakże jeśli gospodarzem postępowania był prokurator, nie doszło do fazy postępowania jurysdykcyjnego (nie wniesiono aktu oskarżenia), a sąd orzekał jedynie incydentalnie o przepadku, to mogą powstać wątpliwości, czy to nie prokurator powinien sie zatroszczyć o wykonanie przepadku, w zależności od właściwości dowodu rzeczowego zniszczyć go lub przekazać do urzędu skarbowego.
Co o tym myślicie lub jaka jest u Was praktyka?
Cześć,
Też się kiedyś nad tym zastanawiałem i ostatecznie w mojej sekcji po uprawomocnieniu się takiego postanowienia, jego odpis celem wykonania przesyłam do US (gdy coś się z tym dowodem da zrobić) i/lub tylko do Prokuratury celem wykonania orzeczenia przepadku.
Mam zresztą podobna sytuację z Kp pochodzącymi z Urzędu Celnego (i to niestety na większą skalę) i tam po uprawomocnieniu się orzeczenia przesyłam odpis celem wykonania.
Jestem zdania, że powinien to wykonać Sąd lub US na wniosek Sądu bo tak to wynika z treści 187 kkw i 195 kkw
Zgodnie z pierwszym przepisem to sąd przesyła US odpis orzeczenia celem wykonania przepadku, a zgodnie z art 195 kkw to Sąd zarządza zniszczenie
Tak jest prościej i mniej roboty