Wtorek, 21 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5930
Wtorek, 21 maja 2024

Forum sędziów

Wykonanie środka zabezpieczającego przepadku

censor
05.08.2012 23:23:01

Kazus jest taki.
W postępowaniu przygotowawczym jest zabezpieczony dowód rzeczowy. Prokuratura umarza postępowanie przygotowawcze wobec niewykrycia sprawcy przestępstwa.
Po uprawomocnieniu się postanowienia o umorzeniu postępowania prokuratura występuje do sądu o orzeczenie przepadku tytułem środka zabezpieczającego (art.100 kk). Sąd orzeka przepadek, postanowienie uprawomocnia się.
Prokuratura przekazuje znowu do sądu akta, z jednoczesnym przekazaniem dowodu rzeczowego "celem wykonania orzeczenia o przepadku".
Rzecz wydaje mi się nie do końca uregulowana w przepisach, gdy idzie o właściwość organu, tj. który organ ma to wykonać. W pewnym sensie rzec można, że organem właściwym do wykonania przepadku jest urząd skarbowy (art.187 kkw i n.), jednakże jeśli gospodarzem postępowania był prokurator, nie doszło do fazy postępowania jurysdykcyjnego (nie wniesiono aktu oskarżenia), a sąd orzekał jedynie incydentalnie o przepadku, to mogą powstać wątpliwości, czy to nie prokurator powinien sie zatroszczyć o wykonanie przepadku, w zależności od właściwości dowodu rzeczowego zniszczyć go lub przekazać do urzędu skarbowego.
Co o tym myślicie lub jaka jest u Was praktyka?

mirja
14.08.2012 10:17:04

Cześć,
Też się kiedyś nad tym zastanawiałem i ostatecznie w mojej sekcji po uprawomocnieniu się takiego postanowienia, jego odpis celem wykonania przesyłam do US (gdy coś się z tym dowodem da zrobić) i/lub tylko do Prokuratury celem wykonania orzeczenia przepadku.
Mam zresztą podobna sytuację z Kp pochodzącymi z Urzędu Celnego (i to niestety na większą skalę) i tam po uprawomocnieniu się orzeczenia przesyłam odpis celem wykonania.

Grzegorz11
23.09.2012 19:29:07

Jestem zdania, że powinien to wykonać Sąd lub US na wniosek Sądu bo tak to wynika z treści 187 kkw i 195 kkw
Zgodnie z pierwszym przepisem to sąd przesyła US odpis orzeczenia celem wykonania przepadku, a zgodnie z art 195 kkw to Sąd zarządza zniszczenie
Tak jest prościej i mniej roboty

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.