Czwartek 11 sierpnia 2022 Wydanie nr 5281

Karne materialne

streaming a 116 uopaipp????

wiktoria napisał w dniu 20.08.2012 o godzinie 12:18:43 :

Mam z tym duży problem czy ktoś przerabiał ten temat. Czy streaming (witryna zalukaj,pl) narusza dyspozycję art 116 Ustawy o prawie autorskim czy jest rozpowszechnnianiem. Mam zażalenie strony - pokrzywdzonego na umorzenie proka. Ani zażalenie ani tym bardziej treść postanowienia o umorzeniu (brak znamion) nic nie wnosi. Ja skłaniam się ku przyjęciu, że streaming jest rozpowszechnianiem ale...Proszę o pomoc

Jessica napisał w dniu 20.08.2012 o godzinie 19:58:42 :

Najpierw zobacz co dokładnie zostało rozpowszechnione - czy po wejściu na portal masz dostęp od razu do utworu czy portal rozpowszechnia... linki do stron, na których znajdują się utwory. A jeśli tak, to czy jesteś w stanie ustalić, na jakiej zasadzie są udostępniane utwory na tych stronach.

Jaka jest argumentacja co do braku znamion w uzasadnieniu postanowienia ??? Którego dokładnie znamienia czyny zabronionego brak w zachowaniu sprawcy - to co jest rozpowszechniane nie jest utworem, czy działanie nie jest rozpowszechnianiem czy jeszcze coś innego ???

wiktoria napisał w dniu 20.08.2012 o godzinie 21:50:42 :

Dziękuje. Niestety nie mogę zbadać co autor postanowienia miał na myśli umarzając na 17 § 1 pkt 2 kpk bo brak jest uzasadnienia. Badam właśnie sprawę i poproszę jeszcze o pomoc. Dzięki

adammada napisał w dniu 22.08.2012 o godzinie 09:35:12 :

Wszedłem na tą stronę, i ona działa poprzez osadzanie filmów z zewnętrznych serwisów( tak jak osadzane są filmy z Youtube).

Więc pytanie brzmi, czy rozpowszechniającym jest właściciel strony który umieścił u siebie "link" do takiego filmu, czy właściciel serwera, na którym ten film jest.

Tutaj dyskusja: http://prawo.vagla.pl/node/6901

wiktoria napisał w dniu 22.08.2012 o godzinie 22:51:24 :

Wydaje mi się, że rozpowszechnia osoba która umieszcza film na swoim serwerze a link ,,jest drogowskazem" nie można też mówić o pomocnictwie bo rozpowszechnianie już nastąpiło zanim ,,sprawca" linka zaczął działalność. Pytanie w tym miejscu czy 116 można uznać za przestępstwo trwałe? Im więcej zgłębiam temat tym więcej mam pytań

adammada napisał w dniu 26.08.2012 o godzinie 12:08:16 :

Niestety od strony prawnej nie poradzę, mogę tylko Vaglę zacytować:


Gdyby sąd wydał takie rozstrzygnięcie musiałbym zapytać, czy przez przypadek nie jest naruszeniem praw autorskich mówienie o towarze bez zgody dysponenta praw autorskich, w szczególności krytyka np. dzieła sztuki. To również jest ten sam (albo podobny) pułap abstrakcji. Chodzi o meta informacje.


Za to (ze względu na właśnie brak znanego polskiego orzecznictwa) myślę że wielu ludzi zainteresowanych prawami autorskimi z chęcią by przeczytało o tym jak ta sprawa się rozstrzygnęła i jakie były uzasadnienia.

Jessica napisał w dniu 27.08.2012 o godzinie 20:25:56 :

"wiktoria" napisał:

Wydaje mi się, że rozpowszechnia osoba która umieszcza film na swoim serwerze a link ,,jest drogowskazem" nie można też mówić o pomocnictwie bo rozpowszechnianie już nastąpiło zanim ,,sprawca" linka zaczął działalność.


No i właśnie odpowiedziałeś sobie na własne pytanie, dlaczego brak znamion czynu zabronionego 116 ustawy w zachowaniu sprawcy...... ano dlatego, ze nie rozpowszechniał utworów w rozumieniu ustawy Prawo autorskie ( zerknij jakie przesłanki muszą być spełnione by uznać wytwór działalności za utwór)

wiktoria napisał w dniu 28.08.2012 o godzinie 18:57:46 :

Bardzo dziękuje. Decyzja wkrótce

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.